Rodičovská dovolená - jak rychle mohu vyčerpat příspěvek?

market177
14. čer 2018

Ahojky, chci se zeptat, co se děje když vyčerpam rodičovský příspěvek rychleji? Mam to na 20 měsíců. Nesouvisí to s tim jak dlouho zůstávám doma? Někde jsem slyšela, že stačí pak zajít na pojišťovnu a nahlásit jim, že zůstávám dál doma. Ale kdo za mě potom platí zdr. Pojištění? A ještě jeden dotaz, když bych si pak rodicak chtěla snížit, jaká je minimální částka? Díky moc.

kac_kac
14. čer 2018

minimální částka k výplatě je 100,-
Některé věci jsou podmíněny nárokem na rodičovský příspěvek, tak jsem kdysi jako nevýhodnější vyhodnotila právě rozpočítat alespoň nějakou minimální částku k výplatě rodičáku. Vydělávat si k pobírání RP můžeš neomezeně.

blahova_andrea
14. čer 2018

@kac_kac od kdy je to 100,-? vždy to bylo 50,-

blahova_andrea
14. čer 2018

@market177 pokud jsi na rodičovské dovolené, což je omluvené volno v práci, tak RP pobírat nemusíš a můžeš být doma jen tak, max. do těch tří let dítěte. zdravotní pojištění je ti hrazeno z titulu RD. pokud ti ale zaměstnanecký poměr skončil a na tudíž RD nejsi, jen pobíráš RP, tak potom je tvé pojištění vázáno na pobírání RP. ve chvíli, kdy dobereš RP ti přestává být hrazeno zdravotní pojištění a musíš buď do práce, na úp nebo se nahlásit na pojišťovnu jako matka pečující o dítě/děti.

poah
14. čer 2018

Pred nejakym casem jsem to tady resila,v diskuzi byste mela najit odpovedi na vase otazky
https://www.modrykonik.cz/forum/materska-dovolena/rodicak-musi-se-prodlouzit-kdyz-chci-byt-doma-dele-2/

kac_kac
14. čer 2018

@blahova_andrea Díky za opravu, asi jsem to zmotala.
Kdysi jsem řešila výplatu případné dvacetikoruny, a tu už mi nikdo neposlal, ale oznámili mi to dopisem s doručenkou za který zaplatili poštovné 46,- Kč. Docela jsme se bavili tou situací 🙂

market177
autor
14. čer 2018

Holky díky a když teda to doberu a dál budu doma do tech 3 let věku dítěte, počítá se mi to do zapocitatelne doby na duchod?

blahova_andrea
14. čer 2018

@kac_kac jo, to jsou ty "vtipné" byrokratické zkušenosti 😀

blahova_andrea
14. čer 2018
market177
autor
14. čer 2018

@blahova_andrea Díky moc 🙂