Rodičovská dovolená vs. odpracovaná doba do důchodu

agenz
12. únor 2015

Ahoj holky, prosím o radu.

Zaměstnavatel po mě chce, abych při nástupu na rodičovskou dovolenou podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru. Já bych se do práce stejně nevrátila, mám to 70km od domova, takže to mi tak nějak nevadí. Jen nevím, abych si tím nějak nepohoršila. Jedná se mi o to, že jsem někde četla, že doba, kterou budu na rodičovský dovolený se započítává jako odpracovaná doba do důchodu, ale nevím, zda musím být po dobu rodičovský zaměstnaná nebo ne.... Druhé dítko neplánujeme, jiné nevýhody nevím...

rozzaarka
12. únor 2015

@agenz chce to po tobe, aby ti nemusel platit dovolenou, kterou ti zamestnavatel plati po pul roce materske, po tom, co zacnes brat rodicak. kdyz mu nastupem na materskou podepises vypoved, neproplati ti tu dovolenou za ten pul rok. myslim, ze o to mu jde.

agenz
autor
12. únor 2015

@rozzaarka to mě taky napadlo, proto bych to řešila až po mateřský po nástupu na rodičovskou, až by byla dovolená vyčerpaná...

aljuska
12. únor 2015

@agenz s tou dovolenou je to pravda, na ní budeš mít nárok poměrnou část, protože budeš mít mateřskou i v příštím roce, tak budeš mít nárok na poměrnou část dovolené i za rok 2016.

A další věc je, že až by ti za 3 roky - záleží jak plánuješ - končila RP a ty jsi se nakonec rozhodla vrátit a on by pro tebe neměl místo, tak by ti musel proplatit odstupné 😉
a taky si myslím, že to bude jinak, když hned po RP nenajdeš práci a měla by jsi ukončenou pracovní smlouvu až po RP jak před nástupem na mateřskou, že třeba by jsi měla nárok na jiné finance z ÚP potom, ale to nevím jistě, to jen tipuju 😉

agenz
autor
12. únor 2015

@aljuska no o tom odstupným vím, ale opravdu to je pro mě nereálný se vracet, proto jsme se dohodli, že by mi příští kvartál přidal peníze, vycházelo by mě to dohromady o 40tis. Kč víc, takže asi jako místo toho odstupnýho....no asi budu muset zajít na úřad a zeptat se, jak by to vypadalo, kdybych pak nesehnala práci, zda bych na něco měla nárok...

aneta15
12. únor 2015

@agenz Já bych mu nic nepodepisovala. Pokud si nevybereš dovolenou hned po mateřské, tak si jí můžeš vybrat po skončení rodičáku a po vyčerpání dovolené podepsat výpověď a pokud dáš výpověd z důvodu péče o dítě mladší 4 let dostaneš podporu, která se Ti bude počítat z předpokládaného výdělku. A pokud Ti dá výpověď zaměstnavatel tak Ti bude muset dát odstupné takže na tom budeš dobře tak jako tak.

aneta15
12. únor 2015

Pokud neseženeš místo bude se Ti počítat podpora z rodičáku, což jsou ty první měsíce kolem 3 500 pak se to snižuje.

agenz
autor
12. únor 2015

@aneta15 no manželovi se to taky nezdá, tak nevím, asi máš pravdu 😉

xpila
12. únor 2015

@agenz Sice budeš mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, nicméně se ti bude počítat z minima, takže 3777 Kč první 2 měsíce, 3022 Kč další 2 měsíce, 2770 Kč poslední měsíc. Kdybys nastoupila do práce, byť jen na jeden den, tak by se ti počítala z příjmu.

aneta15
12. únor 2015

@agenz přesně tohle jsem řešila, tak tohle je reálný případ toho jak jsem to vyřešila já, poradila mi to kamarádka na sociálce, bylo to pro mě nejvýhodnější. Rodičák mi končil v květnu pak jsme si vybrala dovolenou a dala výpověď ( mě místo nabídli ale na tři směny). Pokud máš dítě mladší 4 let tak jsi v pohodě a máš nárok na plnou podporu. Syn šel do školky až od září tak jsem stejně musela být doma.

rozzaarka
12. únor 2015

@agenz uprimne, nikdy bych doprovolne nepodepsala vypoved v moment, kdy jdu na materskou. nikdy nevis, co se stane a je fajn mit nejakou "jistotu" v zadech, i kdyz jde o "jistotu" 70km. Ja mam ted u stejneho zamestnavatele 2 pomery - plny a castecny a taky mi chteli ten castecny zrusit - sice uz mam materskou vycerpanou, ale planujeme druhe ditko a rekla jsem mu, ze nic rusit nebudu, protoze se z toho i vypocitava materska. minimalne na ten vedlejsak se uz nikdy vratit nehodlam, ale rikam si - kdo vi, co bude. treba budu jeste rada, ze muzu nastoupit i na nej byt za par tisic...

agenz
autor
12. únor 2015

@xpila aha, tak to jsem taky nevěděla...

agenz
autor
12. únor 2015

no nechtěla jsem mu to ztěžovat, jsem jediný zaměstnanec a prostě v pondělí začal proslov s tím, že mě nechá pracovat do porodu z domova, přidá mi plat, ale chce právě podepsat tu dohodu, prej že mi nemůže držet místo - vím že musí, tak zvažuju možnosti, PRO A PROTI...

bulinka
12. únor 2015

A hlavně jestli třeba znovu otěhotníte v domě rodičovské dovolené a budete stále zaměstnaná tak máte nárok na mateřskou a následně na rodičovskou. Kdežto když podepíšete tu výpověď tak pak půjdete rovnou na čtyřletou rodičovskou

marcicek84
12. únor 2015

nepodepisovala bych nic, s tím, že se to dořeší pak z důvodu rodičáku, podpory v nezaměstnanosti,odstupného, propacení dovolené...jako bohužel, nevím co to zkouší nabízí ti to, protože ví, že ušetří na něčem a myslí si,že ty na to nepřijdeš...ušetří na té dovolené

rozzaarka
12. únor 2015

@agenz to je pravda, jit pak rovnou na 4letou, to by me kleplo... a nikdy nevis, kdy znovu otehotnis... bratranec se zenou taky treti nechteli a ejhle, treti ditko slavi 2 roky 😀 proste se zadarilo 🙂

agenz
autor
12. únor 2015

@rozzaarka já se jenom bojím reakce šéfa, tak snad to přežiju a pochopí to...

rozzaarka
12. únor 2015

@agenz no, on moc nema na vyber. ale rozumim ti. me se taky nechtelo jit ve skole oznamit, ze jsem tehotna.🙂 neboj, prezijes to 🙂 jen bude nastvany, ze neusetri za ti tvoji dovolenou. ono se to nezda, ale pak dostanes v podstate cca 1,5 platu. nebo mozna 2, uz si to moc nepamatuju 🙂ale kazdopadne ty penize se fakt hodily

chita
12. únor 2015

@agenz Nic bych mu nepodepsala a jako těhotnou tě nemůže propustit. Takže maximálně bude dost naštvaný a bude ti to dávat sežrat, nacož ty klidně můžeš skončit na neschopence. Je to sice na 60% tvého platu, ale zase máš klid a nemusíš dojíždět. Je to sice vůdči němu asi nefér, ale někdy to prostě jinak nejde. Dnes ti nikdo nedá nic zadarmo.

j.a.n.i
13. únor 2015

Tak já tu asi půjdu prori proudu, ale pokud je to firma o 1 zaměstnanci, tak není nic jednoduššího než ji zrušit a pak tam žádný zákaz výpovědi není a je vymalováno... Takže pokud by byla nabídka slušná, tak bych ji brala.