Rodičovská. Poradíte, prosím?

mmiissaa6677
27. dub 2021

Ahoj holky prosím vás na úřadě mi nějak neporadily tak to zkusím tady 🙂 jde o to rodicak mi končí 30.4 2021 poslední dávka mi dojde v květnu a termín dalšího porodu mám 18.6 2021 na mateřskou nárok nemám takže jdu znova na rodicak ale co mám dělat v tom květnu a červnu mám se hlásit na pracák nebo kam jde mi o to že vlastně nebudu nikde hlášen tak jak postupovat moc děkuji

jajulin
27. dub 2021

Nejlépe zajít na zdravotní pojišťovnu a nahlásit se jako osoba pečující o dítě. Tím budeš mít pokryto zdravotní pojištění, které za tebe dál bude platit stát.

jaja01k
27. dub 2021

@mmiissaa6677 Potřebuješ vyřešit zdravotní pojištění. Nejjednodušší je nahlásit se na zdravotní pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 let. Jen je tam podmínka, že dítě smí chodit do školky jen na max 4 hodiny denně.

mmiissaa6677
autor
27. dub 2021

@jaja01k děkuji tak do školky půjde až od září a to budu znova na rodičovské s druhým dítětem tak to už se pak neřeší ne?

jajulin
27. dub 2021

@mmiissaa6677 jasně, jedná se jen o přechodnou dobu mezi prvním a druhým RP.

mmiissaa6677
autor
27. dub 2021

@jajulin a sociální se asik v tu dobu neřeší že jen to zdravotní

jajulin
27. dub 2021

@mmiissaa6677 sociální se platí jen z výdělku, takže se při RP opravdu neřeší.

petra2018
27. dub 2021

Ahojky, na kolik let jsi měla nastavený rodičák s prvním? Já měla na 3 roky a končí mi v červenci ale malou mi vezmou do školky až od září, tak jsem došla na Úřad práce a prodloužila jsem si rodičovskou do toho září, rozpocitali mi zbytek peněz, ale zdravotní za mě zaplatí. Pokud jsi to měla na 4 roky tak to bohužel nejde. Jen nevím jestli bys to ještě stihla když je konec dubna.

mmiissaa6677
autor
27. dub 2021

@petra2018 já měla do tří let věku dítěte do školky mi ho taky vemou az od září ale to už budu zase znova na rodičovské mě šlo jakoby o ten měsíc jestli si mám hradit sama zdravotní nebo se někam nahlásit 🙂 a prodlužovat sem si to nechtěla s toho důvodu kdyby se náhodou termín porodu změnil a já porodila dříve tak bych musela částku vracet.