Rodičovská vybíraná zpětně - jde to? A jak na to? A kolik lze vybrat?

lucizit
11. čer 2019

Ahoj holky,
pročítám si info o mateřské a rodičkovské a musím přiznat, že pro mě je to psané španělsky. Rychlý dotaz: Jsme s manželem na omezenou dobu v USA, když bychom se vrátili v cca 1/2 roce života dítěte bez nároku na PPM. Můžeme zažádat o rodičovskou? A budeme mít nárok na celou dávku? Všude píšou, že příspěvky lze vybírat až 3 měsíce zpětně. Ale co to znamená? Že ani nelze zažádat nebo nám propadnou vypočítané příspěvky za měsíce, kdy jsme nebyli v ČR? A výše rodičovského příspěvku se počítá stejně jako mateřské - tj. 12 měsíců před porodem odpracovaných peněz? (z toho se určuje minimální hranice, jestli mohu/nemohu upravovat výši měsíčního příspěvku?
A dotaz úplně mimo mísu - lze prokazovat příjem ze zahraničí, abychom mohli upravit výši rodičovského příspěvku směrem nahoru? Díky moc, jsem z toho úplně perplex...

mku
11. čer 2019

@lucizit pokud jste tu neodvadeli dane tak nemate narok... ale nejlepsi je si zavolat na pracak, tam ti poradi presne..

jatva
11. čer 2019

@mku rodicaks danami toho nema vela spolocneho.

@lucizit ked sa vratite spat, zaziadas o rodicak a mozes poberat do 4 rokov dietata. Tym, ze to nie je eu asi neuznaju prijmy a tak bude pre teba max 7600kc/mesiac, 220tis celkovo (v usa asi nie je davka ako rodicak, ze?)
Vyplatenie spatne znamena, ze napr prides do cr napr v cervenci a zaziadas v rijnu, tak ti spatne vyplatia cervenec, srpen, zari.
Priprav sa ale na riadnu davku papierovaciek.

lucizit
autor
11. čer 2019

V USA není nárok na nic. Já spíš nerozumím tomu, proč rodiny s malým příjmem mají nejnižší a nejpomalejší čerpání. Nebo asi to chápu, aby bylo zajištěné, že peníze nevyčerpají brzy a pak nebudou mít nic. Ale protože ve výsledku dostanou všichni stejně, tak proto myslím jako ukázat příjmy ze zahraničí, které prokážou že nejsme rodina s minimálním příjmem.
Moc díky za zprávu, že lze zažádat o rodičák kdykoliv. Já z toho měla pocit, že by nám propadl i ten.
Je vtipný, že jsme v USA 4 měsíce, plánovali jsme max. rok. A jak najednou člověk spadl do kategorie bez nároku na mateřskou (nebo v mém případě minimální, ale musela bych se vrátit před porodem) a nárok na nejnižší rodičák 🙂.

jatva
11. čer 2019

@lucizit tak 7600kc nie je az take zle, bolo to ovela menej par rokov (jeden, dva) spat. S touto sumou to vycerpas za 2,5roka.

fifina86
11. čer 2019

@lucizit jen si na pracaku over, ze po tobe nebudou chtit potvrzeni, ze jsi v US necerpala zadna davku, ktera by RP v CR mohla rovnat. Mam osobni zkusenost s cerpanim pri pobytu mimo CR a takovy doklad byl pozadovan.

fifina86
11. čer 2019

@lucizit odeslala jsem to omylem driv.
Pokud bys tam totiz neco odpovidajiciho cerpala, pak ti o to ponozi tech 220tisic.

jatva
11. čer 2019

@fifina86 ale to slo asi len o krajinu eu, nie? Vtedy to chcu. Mimo eu to tusim nepozaduju, ale radsej overit.

fifina86
11. čer 2019

@jatva ano, bylo to EU, jestli to je jinak mimo EU nevim, psala jsem, at se tazatelka tuto vec overi. Aby predesla tomu, ze pak bude z CR komunikovat s uradem v USA a slozite se domlouvat ;)

jatva
11. čer 2019

@fifina86 ono to bude zlozite aj tak. Snad to nebudu chciet.

makronka222
11. čer 2019

Neresila bych jaka vyse je spravna pro koho atd. V Us si nedostala nic, tady alespon neco i bez odvedene prace a dani do statni kasy, tak bud rada🙂

lucizit
autor
11. čer 2019

Díky za informace. Já si nejsem jistá, že tady něco jako sociálka je. Tady fakt člověk nemá nárok na nic (USA), jen na pojištění, které si sám zaplatí. Proto ani nemám na jaký úřad zajít, aby mi dal potvrzení, že jsem nic nepobírala. Ale radši prověřím, děkuji.
Jsem z toho překvapená, jak je složité papírování ohledně dávek. Nestačím se divit. Ještě že nás čeká "dovolená" a budeme mít spoustu času na pročítání vyhlášek a zákonů :D. Díky moc holky.

lucizit
autor
11. čer 2019

Měla bych ještě jeden dotaz. Jsem zaměstnaná na poloviční úvazek do ČR. Budu teď přestupovat na neplacené volno. Zároveň mám smlouvu na dobu neurčitou a tyto smluvní změny jsou řešeny dodatky.
1. Pokud jsem správně našla informace, nemusím zaměstnavateli hlásit, že jsem těhotná, při přestupu na neplacené volno.
2. Nárok na mateřskou a rodičovskou dovolenou (ze strany zaměstnavatele) mám i pokud nastupuju na mateřskou z neplaceného volna.
Je to tak?
A nevíte, jestli lze nastoupit na tyto dovolené na dálku ze zahraničí? Vím, že mám donést zaměstnavateli potvrzení od gynekologa a že se mateřská nastupuje 6 - 8 týdnů před termínem porodu. Ale když nebudu v ČR a nebudu mít potvrzení...

merope
14. čer 2019

@lucizit Jestli tě to uklidní, tak syn se narodil v únoru, já mám trošku atypickou situaci stran zaměstnávání - a včera mi volali ze sociálky, že budou potřebovat ještě další papíry na mateřskou. Tak jen doufám, že ji dostanu přidělenou aspoň dřív než půjdu na rodičák...