Rodičovský příspěvek na 2 roky, jaké jsou podmínky?

matla8
23. led 2016

Zdravím ;)
Přemýšlím o dvouleté variantě rodičovského příspěvku. Ale nevím, jestli je potřeba splnit nějaké podmínky (výška platu apod.).
Splňují podmínky pro pobírání mateřské (mám odpracováno,atd ;) ).
Děkuji za odpovědi ;)

j.a.n.i
23. led 2016

@matla8 Ano, je potřeba mít cca 16 500,- hrubého.

matla8
autor
23. led 2016

@j.a.n.i Děkuju a za jakou dobu se to posuzuje? jestli v posledním roce, půl roce, třech měsících musím mít takový příjem? 🙂 Děkuju 🙂

j.a.n.i
23. led 2016

@matla8 Posledních 12 měsíců před nástupem na PPM.

matla8
autor
23. led 2016

Díky 😉

ivetapo
23. led 2016

Poslední 3 měsíce před nástupem na rodičovský příspěvek.

ivetapo
23. led 2016

PPM musí být 12 měsíců, ale to je 6-8 týdnů před porodem a po porodu určité týdny, nevím kolik.

matla8
autor
23. led 2016

@ivetapo No ale když před rodičovským příspěvek přeci pobírám několik týdnů mateřskou (PPM), tak se mi to přeci nemůže počítat z toho...to by nedávalo smysl. Vim, že mateřská je 6-8 týdnu před porodem a pak asi 22 týdnů po porodu (celkem tuším asi 28 týdnů). Takže až zhruba v pátém měsíci po porodu půjdu žádat o rodičovský příspěvek. To jako že by se mi počítal přijem z mateřské? když je to za poslední 3 měsíce před nástupem na rodičák?? to mi přijde zvláštní... 🙂

j.a.n.i
23. led 2016

@matla8 Věř, že je to z těch 12 měsíců před nástupem na PPM, jinak řečeno, je to přesně ten plat, ze kterého se počítá PPM 🙂

lenkamikado
23. led 2016

Takze kdyz mam mene jak 16500hr. Tak mi nepovoli dvouletou var.?

j.a.n.i
24. led 2016

@lenkamikado Ne. Leda pokud má vyšší plat partner a splňuje podmínky, tak volit přes něj.

ojo
16. únor 2016

@j.a.n.i jen se zeptám, takže i přes to, že si už můžu volit výši rodičáku pořád existuje ta horní hranice 11.500kč max. a musím na to splnit ty dané podmínky?

matla8
autor
16. únor 2016

@ojo jj více než 11 500 se pobírat nemůže. A na tu nejvyšší hranici je potřeba ta průměrná mzda. My to nakonec vyřešíme asi tak, že se bude potvrzovat příjem přítele ae psanej rodičák bude na mě 😉 Akorát si pořád nejsme jistý tim, jestli budeme chtít na dva nebo na tři roky ten rodičák..pořád váhám...ale asi do toho půjdem... 🙂

andilisek
16. únor 2016

ahoj chci se zeptat kdyz jsem samozivitelka a splnovala bych tech 16500kc chci na dva roky tak bych mela kolik?

xpila
16. únor 2016

@matla8 Každé 3 měséce to můžeš měnit, tak je to jedno 😉

@andilisek To, že jsi samoživitelka, nemá žádný vliv. Jinak si 220 000 Kč vyděl počtem měsíců, po které chceš RP pobírat. Pokud by sis dala maximum 11500 Kč, tak RP budeš pobírat 19 měsíců, což společně s mateřskou je plus mínus do 2 let. Ale záleží na tom, kdy jsi nastupovala na mateřskou, kdy jsi začala RP pobírat apod.

ojo
16. únor 2016

@matla8 já ty podmínky splním, takže taky do toho půjdu 🙂

matla8
autor
17. únor 2016

@xpila asi do toho taky půjdem....je fakt, že to můžeme měnit 😉 a chceme hlavně potom druhý dítko, a nechceme aby mezi nimi byl velký věkový rozdíl. a já musim ještě na rok do práce před druhým dítkem, abych vůbec měla nárok na mateřskou, poněvadž mi teď v březnu končí smlouva (a zaměstnavatel fakt prodlužovat nebude), tak vlastně budu nezaměstnaná. Na mateřskou nastupuju někdy v polovině dubna cca 🙂 Ale s druhym mimčem už asi zůstanu tři roky 😉 Uvidíme, jak to vše půjde...naštěstí přítel má dobrou pracovní dobu. má služby, takže jesle nebo jiný hlídání (krom tatínka) bude max tak jednou týdně 😉

xpila
17. únor 2016

@matla8 Určitě, dřív to takhle měnit nešlo, takže teď je to naprosto bez problémů.

iwussska
29. únor 2016

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat přímo na sebe. Peníze jsem měla dobrý, ale jelikož směnuji, dr. mi doporučil být doma. Pokud bych teda měla zájem o ten dvouletý rodičák, hlavně z toho důvodu, že by jsme pak chtěli ještě jedno mimčo, tak i neschopenka se do toho průměru bude započítávat? Předem děkuji 🙂

j.a.n.i
29. únor 2016

@iwussska Ne, nebude... a jinak máš možnost z titulu těhotenství požádat pouze o denní a musí ti být vyhověno.

iwussska
29. únor 2016

Právě mistr mi říkal, že jedna směna asi nepůjde. Takže by to byli směny dvě. A je pravda, že je to velký závod, nároky velký... vzduch je tam vydýchaný, okna neotevřou, tak nevím jak bych to zvládala. Každou chvíli jsem odbíhala na záchod 🙂 Teď jsem ráda, že jsem měla týden dovču a od zítřka nejspíš neschopenka. Mockrát Ti děkuji za info, dívala jsem se různě po netu a nenašla jsem to, už jsem chtěla psát na nějaký úřad ;)

maqggienka
29. únor 2016

Já dělala v továrně a neschopenku jsem si nechala napsat hned, protože jsem měla předtím 2 nevydařená těhotenství. RP mám těch 11500,- a RD mám do 3 let věku dítěte. Jinak kdybych s výplatou nedosáhla na tu částku, která musí být pro tu max. částku 11500, nechala bych to napsat na manžela 🙂

luciska79
9. bře 2016

Zdravím všechny, dočetla jsem do konce a zajímalo by mě, jak to je? Když bych chtěla brát tu dvouletou a na konci nebudu mít třeba školku nebo mi padne práce, tak pak je to jak? To je pak pracák? A z čeho se to vypočítává? Díky moc za radu.

noemi_7
10. bře 2016

Zdravím, jak je to prosím s rodičovským příspěvkem v případě, že nesplním podmínky pro pobírání mateřské (studium, neodpracováno 12 měsíců)?

vashti
10. bře 2016

@noemi_7 Když nesplňuješ podmínky pro mateřskou, tak ji nedostaneš a rodičovský příspěvek budeš mít od narození miminka. žádat se dá až tři měsíce zpětně (tzn. nemusíš to vyřizovat hned) - pokud máš partnera, co vydělává tu průměrnou mzdu a je zaměstnaný (případně OSVČ a připlácí si nemocenskou), tak si výši RP můžeš zvolit přes něj.

nelam
10. bře 2016

@luciska79 nevim,jak u nas,v nasem regionu je skolka pro 2lete dite uplna utopie (nebavime-li se o soukromych),zridka se dostavaji deti,ktere jsou 2,5 roku (a vic) stare a to musi byt sobestacne (oblekani,jedeni,zachod),jinak je to oro rodinu

nelam
10. bře 2016

Pro rodinu fakt zahul a casto pak deti i stahuji. Takze si to promyslete🙂 doma muzete byt pak i dale bez penez,kdyz je vyberete. Pokud o praci prijdete,tak pak UP.

luciska79
10. bře 2016

@nelam no právě mě zajímá, jak je to pak přes ten pracák, z čeho mi vypočítají částku?

psya
12. bře 2016

Ahojky, chtěla bych se zeptat, pokud bych si zvolila RP na 2 roky, můžu toto každé tři měsíce měnit? Tedy před koncem dvouleté lhůty změnit třeba na 3 roky, bude mit chodit poměrně vypočítáno méně peněz, ale stát za mě bude platit zdravotní sociální?

j.a.n.i
12. bře 2016

@psya Ano, můžeš, akorát tedy pokud to změníš těsně před koncem, tak ti budou chodit třeba 3 stovky.

psya
12. bře 2016

@j.a.n.i Děkuju moc za odpověď. Mohla bych se ještě zeptat, u zaměstnavatele mi končí smlouva v září, cca 2 měsíce po konci PPM, v době, kdy budu pobírat RP. Znevýhodním se nějak, kdybych smlouvu prodloužila na úvazek třeba 0,01? Vypočítávala by se v případě 2. dítěte z tohoto úvazku další PPM? Nebo bych pak navázala u 2. dítěte RP, pokud bych ho měla cca 2 roky po tom prvním?