Rodičovský příspěvek. Poradíte, prosím?

lienka159
29. čer 2023

Ahoj holky,
ráda bych se zeptala jestli to někdo s podobnou situací. Jsem Slovenka s trvalým pobytem na slovensku, ale žijí v České republice. Brzy si budu vybavovat rodičovský příspěvek ,ale nemám tady ani trvalý ani přechodný pobyt. Myslíte že mi bude stačit nájemní smlouva , ktera je psaná na manžela. Děkuji

bara88
29. čer 2023

Já Teda nevím ale pokud si Slovenka a ještě s trvalým pobytem na Slovensku tak si rodicak budeš muset podle mě vyřídit tam.proc by si měla dostávat rodicak tady?

snehurka845
29. čer 2023

@bara88 tak napríklad preto,že má centrum záujmov v ČR.A tým pádom na SK nemá narok

snehurka845
29. čer 2023

@lienka159 a je problém si ten pobyt vybaviť,ak tu žiješ.Pred materskou si pracovala,trvá ti pracovná zmluva.A manžel je Čech,pracuje v ČR.Ak Ti je ešte niečo nejasné,kľudne sa pytaj

me_druhe_ja
29. čer 2023

@bara88 já jsem češka, v ČR mám dle OP trvalý pobyt, ale na rodičak v ČR nemám nárok neboť v ČR já ani děti nežijeme. 🙂
Pokud je slovenka, která žije v ČR s dětma, kteří chodí v ČR k doktorům atp, tak na rodičak nárok má. 🙂

j.a.n.i
30. čer 2023

@me_druhe_ja No, to nemusi byt tak jisté, jeste záleží kde pracuje otec deti.

snehurka845
30. čer 2023

@j.a.n.i to som sa jej práve pýtala,kde pracuje otec dieťaťa .Ale ak ona pracovala v ČR a zmluva jej trvá,tak rodicak dostane

lienka159
autor
30. čer 2023

Prechodny pobyt nechcem s osobnych dovodov, pracovala som tu 7 rokov a matersku poberam od zamestnavatela, manzel je Slovak a taky tu nema prechodny pobyt , podla zakona nam netreba.

snehurka845
30. čer 2023

@lienka159 rodicak dostanete,ak tu pracujete a trvá vám zmluva.Ale ak raz pôjde dieťa do škôlky

snehurka845
30. čer 2023

Ak tu teda zostanete žiť ,tak to už problém bude.Ak si necháte pobyt na SK,budete musieť na SK na úrady dokládat,kde dieťa vykonáva povinnú predškolskú,kde je prihlásené do školy.My sme práve kvôli tomu pobyt na SK úplně zrušili.Mali sme tu prechod to,teraz už máme trvalý.Neviem k čomu je dobré mať pobyt na SK,keď žijem v ČR.Este aj smetne treba na SK platiť,aby nevznikol dlh.Ale tak to už je na Vás,ako sa rozhodnete

lienka159
autor
30. čer 2023

@snehurka845 ja riesim len rodicovsky prispevok,ci mi staci najomna zmluva,nie skolku a podobne.
Smetnw nie je treba platit,ak dolozite ze zijete mimo SK a nebudem si rusit ani robit prechodny pobyt s dovodu ,ze je mozne ze sa po 2-3 rokoch vratime na SK.

snehurka845
1. črc 2023

@lienka159 tak ak len řidičáku,tam je podstatná pracovná smlouva a vaše centrum záujmov,ale to som Ti už písala predtým.