Rodičovský příspěvek, poslední splátka rozdělená na 2

rihapa
13. čer 2017

Holky, které se vyznáte v rodičovských příspěvcích, potřebuji nutně poradit. Dnes mi přišel dopis z ÚP o změně výše rodičovského příspěvku.
K 1.6. se mi zvyšuje rodičovský příspěvek který mi bude vyplacen 10.7.2017 ( poslední splátka celkové částky 220 000 )... Příspěvek jsem si nechala navýšit, protože termín porodu druhého dítěte mám 16.8.2017.... ( ale může to být i později ) Tudíž budu nejspíš celý srpen bez sociální dávky. Myslíte, že je ještě možnost, abych si tu poslední splátku nechala rozdělit na 2 poslední splátky... Nebo už to nepůjde a musím se hlásit na ÚP jako nezaměstnaná ( zaměstnavatel mezitím co jsem byla na mateřské zkrachoval ) . Jsem z toho úplně jelen. Děkuji za rady.

linee
13. čer 2017

@rihapa ja myslim, ze nemuzes, muzes menit jenom jednou za 3 mesice.

blahova_andrea
13. čer 2017

změnit to už nemůžeš, to až po třech měsících. nepíšeš, jak staré máš první dítě. na úp nemusíš. pokud ti jde jen o zdravotní pojištění, tak si skoč na pojišťovnu, že pečuješ o dítě a budeš dál pojištěncem státu. pokud už nejsi zaměstnaná, tak tedy budeš pak pobírat rovnou další rodičák. buď na čtyři roky nebo pokud otec dítěte pracuje a má lepší příjmy, tak si můžeš délku a výšku volit přes něj.

rihapa
autor
13. čer 2017

@blahova_andrea Malý má 2 roky a 7 měsíců. Rodičovskou jsem měla původně na 3 roky ( do listopadu 2017 ). V prosinci 2016 jsem otěhotněla a někdy v březnu jsem si zvyšovala příspěvek, aby mi nezanikl a vyšel mi do srpna. S paní která mi výši rodičovské počítala, jsme si nejspíš nerozuměly, předpokládala jsem, že poslední splátku dostanu za syna v srpnu. Takže stačí opravdu zajít jen na pojišťovnu? Nechtěla bych něco zanedbat, aby mi pak nepřišlo nějaké penále

blahova_andrea
13. čer 2017

@rihapa když zajdeš na pojišťovnu, tak určitě žádné penále nebude. oni by ti řekli, kdyby něco nesedělo. ale stačí se nahlásit jako matka pečující o dítě a ten měsíc si tím vykrýt. kdyby to bylo jinak, tak by ti to tam rovnou řekli 😉 jinak já si tedy vždy musela částky počítat sama. asi nechtějí mít tu zodpovědnost, že to bude jinak než jsme chtěli. takto si za to můžeme sami špatnými výpočty 😅 já si mezi dětmi taky navyšovala na maximum, ale ani jsem to vybrat nestihla a část propadla. tak aspoň mi to zas navazovalo. vezmi ten papír ze ssp na svou pojišťovnu a domluv se tam a bude to v pohodě 🙂

rihapa
autor
13. čer 2017

@blahova_andrea super díííky za radu a pomoc!!!

blahova_andrea
13. čer 2017

@rihapa nemas zac🙂

rihapa
autor
19. čer 2017

holky, kdyby byla některá v podobné situaci jako já, tak je to následovně.
Zašla jsem si na SSSZ a tam mi tu poslední rodičovskou ještě rozdělili na 2 splátky. Naštěstí to šlo. Došla jsem brzo. Jinak bych musela na ÚP a tam se zaevidovat jako nezaměstnaná a zažádat si na ten měsíc o sociální dávky a pak s narozením miminka o novou rodičovskou

blahova_andrea
19. čer 2017

@rihapa promiň, to moc nechápu. sssz nemá s rodičovskou přece nic společného. rodičovskou vyplácí úp, odbor ssp. tak jsi byla tam a je to překlep. že jsi došla brzo znamená, že ještě do pc nezavedli tu tvoji poslední změnu a proto to šlo upravit? hlásit se na úp a žádat o sociální dávky není povinnost. to ti neradila moc fundovaná osoba. ale ano, je to jedna z možností

rihapa
autor
19. čer 2017

@blahova_andrea ano, SSSZ je překlep - omlouvám se, vůbec jsem si toho nevšimla. No musím říct, že slečny za přepážkou byly trochu zmatené. U té co jsem byla já, tak ta mě poslala rovnou na ÚP, že se s tím nedá nic dělat... už jsem byla na cestě k ÚP, když mi volala druhá, že se dá ta splátka ještě rozdělit. Tak jsem mazala hned zpět a raději se na nic neptala, byla jsem ráda, že to ještě šlo... No pevně doufám, že mi v červenci nepřijde obsílka s tím, že nemám uhrazeno sociální a zdravotní pojištění 🙂 🙂 🙂

blahova_andrea
19. čer 2017

@rihapa sociální tě trápit nemusí. to se hradí pouze z příjmu a ten nemáš. sociální nikdo nedluží. zdravotní máš vyřešené 🙂