Těhotná Slovenka v Česku. Na co mám nárok?

zuzkaluckies
14. dub 2016

Ahojte, predem se omlouvam za pravopis 😀 Potrebovala by som vediet, ako to je ked ja som Slovenka a priatel cech. Zijeme obidvaja v Cesku a aj ja tu pracujem, no neviem ako to vsetko je, ziadne urady mi nechcu povedat jak to vlastne bude a ja neviem uplne nic, som v 5. mesiaci a ja ani neviem ci mam narok na porodne, ci mam narok na matersku, ci mam narok na rodicovsku, ci mam narok este na nieco 😒 Proste vobec neviem co ma caka ☹

myjusiatko
14. dub 2016

Plati ti tu zamestnavatel socialne a zdravotne? Ak ano, normalne poberas vsetko tu.
Na porodne mas narok iba ak si socialny pripad. Tu nie je automaticke.
Mas tu vybaveny prechodny pobyt cudzinca?

malva
14. dub 2016

Materská sa odvíja od nemocenského poistenia. Takže ak máš za posledné dva roky zaplatených 270 kalendárnych dní nemocenského poistenia v ČR, na materskú máš nárok. Rodičovský príspevok sa odvíja od miesta pobytu, takže ak máš vybavený trvalý alebo prechodný pobyt na cudzineckej polícii, tak máš nárok na rodičovský príspevok, inak by si ho dostávala zo Slovenska. Ale pokiaľ budeš mať materskú, tak si ten pobyt možeš zatiaľ vybaviť.

zuzkaluckies
autor
14. dub 2016

Dakujem moc za odpovede 🙂 Zamestnávatel mi vsetko plati, takze mam socialne a zdravotne v poriadku. No v Cesku nemam, ani len prechodny pobyt, aj napriek tomu, ze tu zijem uz dva roky 😒 270 dni mam odrobených urcite, teda i ovela viac.... A rodicovsky na Slovensku je rovnaky ako v Cesku? myslim 220 000?
No a na porodne nemam narok ani na sk? kedze zarabame spolu viac ako 40 000kč

myjusiatko
14. dub 2016

@zuzkaluckies na sk nemas, lebo tam trvale nezijes a na sk je aj rodicovsky uplne inak. Tu mas budget 220000. Na sk proste mesacne dostavas nejakych 200 eur ci kolko. A je jedno, kolko si doma. Ale kedze si platis vsetko tu, asi ani na narok na slovensku mat nebudes.

myjusiatko
14. dub 2016

@myjusiatko aha, tak @malva ma opravila. 🙂

zuzkaluckies
autor
14. dub 2016

No a ja si to tu mozem dat aj na rok, dva, nebo tri? 😖 No moc to neni, ked si veznem ze mam s toho vyzit aj s dietatom ☹ No a na nejaky prispevok na byvanie, alebo neco mám narok?

myjusiatko
14. dub 2016

@zuzkaluckies na to ti daju 100% odpoved na socialke. Tam asi zalezi na prijmoch atp.

zuzkaluckies
autor
14. dub 2016

Na socialke mi povedali, ze to budu resit az ked to bude realne, ze teraz ne 😠

myjusiatko
14. dub 2016

@zuzkaluckies no, to je asi pravda, ale orientacne ta mohli informovat.

sara84
14. dub 2016

Pokud mate 40 mesicne ted, tak na prispevek na bydleni,na deti, porodne urcite nedosahnete...vse se pocita od nasobku zivotniho minima. Prispevek nabydleni je od realnych nakladu a prijmu, vse dokladate..Zkuste si honem vyridit den pobyt, at muzete mit materskou, ta je odvisla od prijmu a je to dost, i kdyz jen par tydnu..

zuzkaluckies
autor
14. dub 2016

@sara84 no moj prijem je asi tak 10 000 pritel je za vodou 😀 Ale samozrejme, ze je to miláček a nijako to nedava na javo, ze on je ten co nas zivi 😎 Keby ho zapriem alebo tak, tak ja narok budem mat? nebo by som ho nemohla ani zapisat do rodneho listu?

barchen
18. dub 2016

zuzkaluckies - ide o to, aký príjem a výdaje máš na papiery. Bez nahlásenia pobytu (trvalého alebo prechodného) ti RD v ČR nedajú, takže doporučujem si skočiť na cudzineckú políciu. Pokiaľ sa tu nenahlásiš, musíš to hlásiť na SR a tam ti asi RD dajú. Na porodné na SR nemáš nárok (podľa nového zákona, musela by si tam mať gynekológa na celé tehotenstvo - prenatálna starostlivosť, porodiť tam dieťa a nájsť mu pediatra) - takže vlastne bývať na SR. Na porodné v ČR teoreticky nárok máš, až máš len životné minimum, ale musíš tu mať oficiálne pobyt a neviem, či sa aj tak neposudzuje príjem otca aj keď nie ste manželia. Na príspevok na bývanie by si asi tiež mohla mať nárok, ale musíš doložiť, aké sú tvoje príjmy a výdaje (výdaje za bývanie, elektrika, plyn, voda, odpad) a tiež samozrejme musíš tu mať oficiálne pobyt. Pokiaľ tvoj priateľ býva na tej istej adrese, tak budú posudzovať asi aj jeho príjmy.

ai30
18. dub 2016

@zuzkaluckies Narok na porodne bys asi mela, pokud pritele neuvedes v rodnem liste. Kdyz bude uvedeny jako otec, pocitaji se prijmy dohromady.
Pokud by sis pozdeji 'vzpomnela', s kym to dite mas a chtela ho do rodneho listu uvest zpetne, budes porodne muset dikybohu vratit.

barchen
18. dub 2016

ai30 - má pravdu, pokiaľ sa otec neuvedie ale spomenieš si až "pozdejšie", dávky sa vracajú štátu rovnakým sposobom a v rovnakej výške, aké boli vyplatené.