Výše rodičáku. Jak to máte vy?

nnikola24
14. črc 2021

Dobry den

Vim že mi do toho nic neni a nemusite uvadet presnou castku kolik berete. Ale jen tak ze zvedavosti

Ja beru 8000 na 3 roky to mam . Ja jsem pracovala 5-6 let ale na materskou jsem narok nemela protoze jsem je menila a pry ale to neni podstatne byla jsem podobu tehu na neschopence doma ale zamestnavatel me vyhodil takze jsem materskou nemela a sla po sestinedeli na rodicak ktery mam tedy na 3 roky za 8 333

- vim ze spousty maminek to ma treba na jinou dobu . Takze penize jsou pak taky jine . Ale zajima me tedy pokud jste pracovaly braly normalne materskou a pak sly na rodicak . Mate jine penize nez ja od pracaku ?
Nemusite rikat presnou castku jen abych vedela az nastoupim do prace a za par let budeme mit dalsi mimi tak jestli tam jsou jine penize po te materske

Dekuju

darkwitch
14. črc 2021

@nnikola24 všichni mají stejnou částku 300 000, ale když máš materskou logicky měsíční částka do tři let dítěte vyjde vyšší, protože prvních zhruba 20 týdnů máš tu mateřskou a az pak ubírás z toho rodičaku

drep
14. črc 2021

@nnikola24 ano, mám jinou měsíční sumu, protože mám jinou dobu čerpání, ale celková částka výše RP je stejná. PPM se odvíjí od předchozí mzdy, RP je paušálně stejný pro všechny.

bara88
14. črc 2021

všichni mají nárok na stejnou částku a to 300 000,rozpočítá si ji každý podle sebe.takže určitě nejsi o nic ošizena

lachtanice86
14. črc 2021

@nnikola24 každá ma 300 tisíc, jak si to kdo rozvrhne je jejich věc.

nikjean
14. črc 2021

Ježiš, maminko ty to vidíš!

lenulacek
14. črc 2021

@nnikola24 a to jde výpověď na neschopence?

bara88
14. črc 2021

@lenulacek já myslím že žádnou výpověd nedostala a jen ji prostě zkončila smlouva

lenulacek
14. črc 2021

@bara88 tohle psala prave :
byla jsem podobu tehu na neschopence doma ale zamestnavatel me vyhodil takze jsem materskou nemela a sla po sestinedeli na rodicak ktery mam tedy na 3 roky za 8 333

bara88
14. črc 2021

@lenulacek já vím co psala,píšu co si myslím protože na neschopence výpověd dostat nemohla

rejzekl
14. črc 2021

@bara88 pokud ty práce pořád střídala jak píše ( možná jsem to jen blbě pochopila) tak ve zkušebce dostat výpověď mohla

lachtanice86
14. črc 2021

@bara88 ve zkušební době klidne

sarkasv80
5. srp 2021

Vždyť na PPM nárok být musí byla jsi v ochranné lhůtě,hmmm tak někde soudruzi udělali chybu 🤔

sarkasv80
5. srp 2021

@lachtanice86 ano ve zkušební době může propustit bezdůvodně,ale ne po dobu neschopenky ne? Já byla ve zkušební době a byla jsem na marodce 4 měsíce a tím se zkušební doba prodloužila a až pak mě mohl ukončit smlouvu,ale v neschopnosti to je nějaká novinka?

veroniquecz
5. srp 2021

@sarkasv80 ochranná lhůta je tak dlouhá, jak dlouho trvalo poslední zaměstnání, takže třeba jen měsíc. Taky to musí být práce ze které jdou odvody, mohla i skončit doba určitá...... těch proměných je mnoho....

lachtanice86
5. srp 2021

@sarkasv80 novinka? Ne. Ve zkusebce mohou ukončit pracovní poměr po 14 dnech pn.

lachtanice86
5. srp 2021

@sarkasv80 hele měla by sis poradne přečíst podmínky na ppm. To co píšeš je nesmysl

veruuu_kubesovic
5. srp 2021

@nnikola24
Když odpracujes někde rok v kuse, tak máš nárok na mateřskou...

zuzineckah
5. srp 2021

@nnikola24 tak logicky, když pracuješ pobíráš nejdřív PPM (28 týdnů), tak o to se pak prodlužuje pobírání resp. vyplácení RP a také si díky tomu můžeš nastavit výši RP (buď podle svého příjmu nebo manžela/partnera). Kolegyně z práce aktuálně po PPM čerpá RP ve výši 23k, má ho přes manžela, ale má ho nastavený na něco málo přes rok. Nicméně pořád je to těch 300 tisíc.

marketa11112
5. srp 2021

Pokud zena nastupuje na rodicak po materske a rozvrhne si ho na 30 mesicu, tedy do cca třech let ditete, ma 10000 mesicne. Celkem 300000.
Kdyz jsi měla nemocenskou ( nebyl narok na mateřskou), prisla jsi defakto o vyplaceni 16- 18 tydnu ( cast mateřské). Pobirani nemocenske je zastaveno az 6 tydnu po porodu. Materska je 28 tydnu , ale pobirani zacina 6-8 tydnu pred termínem porodu. Po porodu tedy 22-24 tydnu. Kdyz odectene tvych 6 tydnu nemocenske, mas tech 16-18 tydnu( zalezi, zda zena na mateřskou nastoupila 6 ci treba uz 8 tydnu pred terminem porodu. Financne se vyplati nastoupit az těch 6 tydnu pred terminem porodu. Jde tak nastoupit i z nemocenske, jen tedy musi byt narok na materskou.
Ted navic schvalili, ze budou vyplacet zbylou castku , nevybranou, tem, kteri maji druhe a dalsi dite brzy po predchozim a nestihaji tak vybrat cely rodicovsky prispevek. To drive nebylo, drive se po narození druheho ditka prvni rodicak stopl a zbyla castka už vyplacena nebyla.
Take jsem ale cetla clanek, ze evropska unie oslovila clenske zeme a ma byt upraveno vyplaceni rodicaku ( snad uz pristi rok). Jeho vyse by pak měla byt upravena dle vydelku ze zaměstnání. Vlastne obdobně jako dnes materska. Dokonce se hovořilo i o tom, ze by nakonec slo o dve castky - jedna pro matku jako náhrada mzdy, druha pro dite. Ale nikdo zatím nezveřejnil podobu, ani vysi. Také se hovori o automaticke valorizaci podobne jako tomu je u duchodu. Tak kdo vi, jak to nakonec dopadne.