Z RD na mateřskou v rámci nevyčerpané celé první RD?

pegitka
22. led 2015

Ahojte holky, chtěla bych se zeptat. Doma mám roční dceru, pracovní smlouva mi skončila v červnu 2014 a jsem ve 4. Měsíci. Jak je to prosím dál? Mám nárok na rodicak a v jaké výši? Nebo rovnou na mateřskou a mužů si alespoň zvolit délku čerpání? Moc děkuji

hanivasi
22. led 2015

@pegitka na rodičák má nárok každý, ale mateřskou mít už nebudeš, už nemáš zaměstnavatele - jsme na tom stejně.

pegitka
autor
22. led 2015

@hanivasi a nevíš jestli si mužů alespoň vybrat na jak dlouho jít.

hanivasi
22. led 2015

@pegitka tak to fakt teď nevim. Ale určitě ti na to někdo odpoví.

luckaamilan
22. led 2015

v den porodu musite mat za posledných 24mes. odpracovane aspon 9 mesiacov, inak mate narok len na rodicovsku.

veef
22. led 2015

ahoj, no mateřskou určitě nárok nemáš, nestihla jsi na druhou nastoupit v ochranné lhůtě. Nevím, na jak dlouho máš rodičák hlášený teď na dcerku, ale pokud víš, že jsi těhotná a tvůj předchozí příjem to dovoluje, tak si nech rodičák co nejdříve navýšit na max. částku 11500,-Kč ať stihneš vybrat co nejvíce do narození dítka nového. Po narození zažádáš o nový rodičák, pokud na dcerku nestihneš vyčerpat, smůla ☹ Na nové mimčo so bohužel vybrat délku asi nebudeš moci, myslím, že půjde pouze 3 nebo 4 letá varianta, 2 letá určitě ne! KDyž tak napiš, pokud jsem to napsala zmateně 🙂

pegitka
autor
22. led 2015

@veef moc děkuji za info. Samozřejmě dostávám 11500, takže víc ani prd. Nevydržela jsem a volala jsem na pracák i sociálku. Je to tak jak říkáš. S tím rozdílem, že za mě může doložit manžel denní vyměřovací základ a tak si budu moc já volit lhůtu čerpání mateřské. Musí mít samozřejmě i on splněnou odpracovanou dobu a splnit i ten příjem, který je potřeba. Ale kdyby mu to nepotvrdili, tak musím na necelé 4 roky. Prvních 9 měsíců bych dostala 7600,- a pak nevím kolik, to jsem již zapomněla 3800,-. Každopádně děkuji za informaci a snad to pomůže někomu dalšímu. 😉

veef
22. led 2015

@pegitka Já vím, že to tak jde, řešila jsem to také, s tím rozdílem, že nejsem vdaná, takže to u mne nešlo doložit, naštěstí ale stíhám si zažádat u zaměstnavatele o mateřskou v ochranné lhůtě 180 dní 😀

katerina32
22. led 2015

Na to, aby o rodičák žádal partner, nemusíte být vdaná, on si zažádá a pak se to jen převede na vás.

pegitka
autor
22. led 2015

@veef aha no hlavně že to jde nějak vyřešit. Dacani jsou to. Sulit slušný lidí to by jim slo

veef
22. led 2015

@katerina32 ale je OSVČ ☹

mariii
22. led 2015

@pegitka Ty sama můžeš volit do částky 7.600/měsíc pokud budeš přecházet z prvního RP na druhý. Jenom kdybys chtěla víc, musíš dokládat příjem otce dítěte.

j.a.n.i
22. led 2015

@veef Takže to nejde protože otec dítěte nesplňuje podmínky pro výběr rodičáku, nikoliv proto že bys nebyla vdaná...

veef
22. led 2015

@j.a.n.i Přesně tak, špatně jsem to napsala

j.a.n.i
22. led 2015

@veef 🙂 to spíš aby to nemátlo další, když pak hledají informace