Z rodičáku na rodičák, dá se změnit výše dávky?

kalky
23. čer 2017

Ahojky, prosím o radu... V srpnu 2015 se mi narodil syn a porodem mi skončila smlouva na dobu určitou v práci, tudíž jsem teď nezaměstnaná. Teď se mi narodila dcera (6/2017)- první rodičovský příspěvek zdaleka celý nevybraný, dnem porodu dcery ukončen. Včera jsem byla na úřadu žádat o rodičák na dceru (vzhledem k tomu, že jsem bez práce, nemám nárok na mateřskou), a paní mi řekla, že si nemůžu určovat výšku dávky (chtěla jsem na 2 roky věku dítěte), že mi automaticky náleží 9 měsíců příspěvěk 7600,- a od 10.měsíce věku do 4 let dítěte, budu pobírat 3800,- (!!!). Máte s tím některá stejnou zkušenost? A dá se toto nějak změnit? Víte? Kámoška mi říká, ať jde na mateřskou muž, ale absolutně se v těch lejstrej úřadu neumim pohybovat, takže fakt nevim, co a jak a 3800,- se mi opravdu brát nechce 😉 Máte některá nějakou radu? Děkuji za odpovědi 🙂

lenoulinkaa
23. čer 2017

@kalky Pokud chceš rychlejší čerpání rodičovského příspěvku, tak si musí otec dítěte v práci nechat vyjet přílohu k žádosti o PPM, kde jsou vyměřovací základy 12 měsíců zpět před datem porodu. S tím si zajde na správu sociálního zabezpečení. Oni mu dají DVZ a s tím pak na kontaktní místo pro rodičovský příspěvek a ty pak můžeš čerpat max. 70 % DVZ * 30 dní.. Takhle obejdeš tu 4 letou variantu. Otec dítěte samozřejmě musí splňovat podmínku účasti na nemocenském pojištění, když ji nesplňuješ ty.

pajounek
23. čer 2017

Presne tak, RD lze zadat i pres tatinka a pokud ma narok, muzes si urcovat jeho delku. Pokud by odpracovanou dobu nemel ani on, tak bohuzel.
Pak je jeste varianta dalsi, kdy opravdu tatinek muze nastoupit na MD i treba jen papirove (ovsem toto je varianta pro hoooodne dobre vztahy se zamestnavatelem, nemohl by oficialne po dobu MD vykonavat stejnou pozici, ale jinou na dobu urcitou do konce MD, je to slozitejsi :D ) a na RD pak ty 🙂

vilibalda
23. čer 2017

Na úřadu udělali chybu. Pokud RP navazuje na předchozí RP, můžeš si volit částku, ale jen do 7600 Kč. Koukni na odrážku 4 https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsk...
Pokud chceš čerpat rychleji, tak přes manžela, pokud splňuje podmínky, jak je tu napsáno v 1. přispěvku.
@pajiunek Rodičovskou dovolenou sem nepleť, to není rodičovský příspěvek. 😉

pajounek
23. čer 2017

@vilibalda no jasny ;) ja to beru ze sveho pohledu, jsem na rodicaku, prispevek pres manzela, myslim, ze je to v prispevku pochopitelne, jak je to mysleno ;) zakladatelku jsem tim samozrejme nechtela splest

j.a.n.i
24. čer 2017

@vilibalda No spíš bych řekla, že zakladatelka neumí číst... vždyť přímo na té žádosti o rodičák je ta varianta, že navazuje dalším rodičákem uvedená, tak ji stačí zatrhnout.

eva_sajdla
24. čer 2017

Já jsem byla úplně ve stejné situaci (jen s tím rozdílem, že jsem první rodičák vyčerpala téměř na den přesně) a mě na finančáku řekli, že si můžu ten druhý zvolit maximálně ve výši toho prvního (u mě tedy 8500,), anebo pokud bych chtěla víc, tak žádat přes manžela.

makys92
28. čer 2017

Ahoj prosím o radu, momentálně mi rodičovský příspěvek bude končit v dubnu 2018, mezitím jsem ale otěhotněla a dítko by se mělo narodit v lednu 2018, tím pádem podle mých propočtů bych si měla v září zažádat o zvýšení příspěvku abych vyčerpala vše. Teď si ale nejsem jistá, jak to pak bude když mezitím nenastoupím do zaměstnání jestli mám nárok na nějakou mateřskou nebo mi poběží rovnou rodičovský příspěvěk, čímž se mi zkrátí doba co budu s malým doma? Máte někdo takovou zkušenost?

kalky
autor
30. čer 2017

Holky díky za rady. Prošla jsem net a našla, že to jde přes muže, jak píšete, MD a pak na mě převést RD. Jen neni nikde psáno, jestli já jako nezaměstnaná, budu muset na pracák ?? Asi ano, je to logický, ale na jak dlouho, když by muž měl mateřskou třeba jen 7 dní a pak zas na rodičáku byla já ?? 😀 je to kocourkov fakt 😀

pajounek
30. čer 2017

Pokud by na MD nastoupil muz, bylo by to po konci sestinedeli na tech zbylych 22 tydnu a ty bud na pracak nebo za tu dobu odvody zaplatit sama. Po teto dobe bys ty sla na RD.
Ale muz musi byt bud doma nebo pracovat po tu dobu na jine pozici (i treba jen papirove, jinak jeho nastup na md vam financne nijak nepomuze, mozna spis naopak). Takze je tahle varianta jen o zamestnavateli

blahova_andrea
30. čer 2017

@pajounek no finančně pomůže. pokud bude z jedné práce muž pobírat mateřskou a na jiné pozici bude pracovat a nosit za to normální výplatu, tak jsou to dva různé příjmy, jakoby jeden nosila žena a druhý muž 😉

pajounek
30. čer 2017

@blahova_andrea takhle prave ano, v te zavorce je to mysleno jen pro pripad, ze by na md sel muz "jen tak" bez toho, aniz by chodil porad do prace. Asi je to napsane trochu nesrozumitelne, to se omlouvam 🙂

blahova_andrea
30. čer 2017

@pajounek aha, tak to jsem z toho nepochopila 😅 pokud by šel muž na skutečnou mateřskou a byl doma, tak je to samozřejmě finančně nevýhodné.