Zpozdí se rodičovský příspěvek kvůli svátku?
Ahoj holky, dnes mi kamaradka říkala ze na googlu prý někde četla, ze jak byl teď svátek tak se zpozdi výplaty a davky ze socialky. Mne to teda přijde divny když mi chodí normálně 11. tak mi přijde prý až v patek 15. nechápu? Co si o tom myslíte? Já nic takového nikde nenašla
Stručné shrnutí
- Rodičovský příspěvek nemá pevně stanovený výplatní termín; musí být vyplacen do 30. nebo 31. dne v měsíci.
- Pokud výplatní termín připadne na státní svátek nebo víkend, dávky a důchody se běžně posouvají na první pracovní den; rádio Radiožurnál upozornilo na jednodenní zpoždění u sociálních dávek, zejména u důchodů.
- V praxi někteří příjemci uvádějí, že rodičovský příspěvek chodí pravidelně ve stejný den (např. 11.), jiní zaznamenávají odchylky 1–2 dny nebo platbu kdykoliv mezi 1. a posledním dnem měsíce podle nastavení úřadu.
Nejčastější otázky
Q: Může být rodičovský příspěvek zpožděn kvůli státnímu svátku?
A: Ano; pokud výplatní termín vychází na svátek nebo víkend, platba se obvykle přesune na první pracovní den a rádio Radiožurnál upozornilo, že u sociálních dávek může dojít ke zpoždění o jeden den, zejména u důchodů.
Q: Kdy nejpozději musí být rodičovský příspěvek vyplacen?
A: Rodičovský příspěvek nemá pevný den výplaty a musí být vyplacen nejpozději do 30. nebo 31. dne v daném měsíci.
Q: Jak zjistit přesný termín výplaty rodičovského příspěvku?
A: Ověřit to lze u místně příslušného úřadu nebo u sociální pracovnice; v diskusi byly doporučeny i regionální online skupiny (např. FB skupina pro Olomoucký kraj) pro sdílení zkušeností.
Q: Co dělat, když rodičovský příspěvek nedorazí a potřebuji zaplatit nájem?
A: Kontaktovat úřad nebo sociální pracovnici a žádat o příspěvek na bydlení či hmotnou nouzi, a v akutním případě použít bankovní okamžitou platbu k uhrazení nájmu.
Q: Ovlivní jednorázový příspěvek na dítě nárok na jiné dávky?
A: Diskutující uváděli, že jednorázový příspěvek se může promítnout do DHN; záleží na konkrétním posouzení úřadu a pravidlech, takže to není jisté.
Q: Kdy má být vyplacen jednorázový příspěvek na dítě?
A: V diskuzi se objevila informace, že jednorázový příspěvek „prý“ má být v srpnu, ale jeho vyplacení a termín nejsou potvrzené a mohou se měnit.
Závěry z diskuze
Shoda
- Rodičovský příspěvek nemá pevný výplatní den a musí být vyplacen do 30./31. dne v měsíci.
- Pokud výplatní den vyjde na svátek nebo víkend, platby se obvykle posunou na první pracovní den a rádio Radiožurnál informovalo o možném jednodenním zpoždění u sociálních dávek, zejména důchodů.
- Pro akutní finanční potíže se doporučuje kontaktovat úřad nebo sociální pracovnici a žádat o přídavky na děti, příspěvek na bydlení nebo hmotnou nouzi.
Sporné názory
- Na jedné straně někteří tvrdí, že jednorázový příspěvek 5 000 Kč na dítě výrazně pomůže (např. zaplatit obědy nebo kroužky). Na druhé straně jiní považují jednorázový příspěvek za nelogický a nespoléhají na něj jako na řešení dlouhodobých finančních potřeb.
- Někteří považují zpoždění rodičovského příspěvku o 1–2 dny za běžné, jiní považují údajné zpoždění o několik dnů (např. 4 dny) za nepravděpodobné a viní z toho spíše administrativu úřadu.
Otevřené otázky
- Bude jednorázový příspěvek na dítě skutečně vyplacen v srpnu a v jaké konečné podobě?
- Jak konkrétně úřady promítnou jednorázový příspěvek do DHN a dalších dávek v praxi?
- Jak velké regionální rozdíly existují v termínech výplaty rodičovského příspěvku mezi jednotlivými úřady?
Zmíněné značky a firmy
Radiožurnál, Modrý koník, Facebook
Zmíněné produkty a metody
rodičovský příspěvek, rodičák, jednorázový příspěvek na dítě, přídavky na děti, příspěvek na bydlení, sirotčí důchod, hmotná nouze, okamžitá platba, alimenty, DHN, výplatní termín
Místa a osoby
Praha východ, Olomoucký kraj
@bara88 Koukám, že mě znáš osobně😊
Nekouřím, nepiju a jsem na vše sama, rozhodně jsem na těchto věcech poprvé, s přítelem jsem nikdy neměla potřebu tyto věci řešit, teď není a vše zůstalo na mně, tudíž jsem vdecna sociální pracovnici, která mi se vším poradila a jsou tu pro maminky nebo tatínky, kterým pomáhají.
(Vyjímka černých, ukrajinských občanů ty toho oprabdu využívají hodně)
To chápu, ale takhle to můžeš dělat i běžně. Aspoň pár stovek. Pokud máš RD, přídavky a 2x sirotčí důchod, musíš vyjít i bez jednorázového příspěvku.
@ellyem Ano, to dělám, pár stovek přesně jak píšeš, takhle když přijde ten příspěvek, tak ho mohu dát celý na stranu a je velký rozdíl pár “stovek” a pár tisíc😊🌸
@ellyem Já chci a nemusím nikomu přeci dokazovat, zda ano či ne.
Přesně jak psala, tomu naprosto rozumím a sama to odsuzuji, když vidím romy, že berou pomalu víc jak podnikatelé a děti z toho nemají ani korunu, jen hulí a kupují zlato, ještě vydělávají na černo a pak nadávají, že nic nemají, spousta Čechů to určitě dělá taky, ale Romové tím jsem známý. Když jsem teď byla žádat za další čtvrtletí, tak mi to paní říkala, že je to prý s nimi horší a horší a dostávají tolik tisíc, že to není ani možné… strašná nespravedlnost..
Nechápu proč do tohoto takto teď tahaš romy. Ty si tady teď stežuješ že pokud rd nepřijde včas nebudeš mít jak zaplatit nájem
@bara88 Ono je totiž rozdíl, mít RP a dávky a živit z toho děti, sebe a být na vše sama, než romáci, kteří dělají na černo, je jich kupa a jenom ždímou aby Meli na zlato, takže proto je do toho taham, když jsi napsala, to co jsi napsala, aby jsi mě nesrovnavala s takovými lidmi, co berou peníze od státu a hlavně ze vyhuluji, kupuji si a pak si stěžují 😉
Ty pořád koukáš co mají druzí a co kupuji druzí. Psala si že máš ještě dvakrát sirotčí důchod, takže né jen rodicak né?
Mně teda hlava nebere, proč se tu do ní tak pouštíte, když se ptala, kdy dojde RP… 🙄 Odpovím, když vím a jdu dál ale tohle už je jak zpovědnice
@bara88 Prosím tě, už raději nic nekomentuj, já jsem si všimla, že v jiných diskuzích a na zdi toho nemáš moc v pořádku a některé baby ti taky musely vysvětlovat co a jak. Asi toho moc nepobíráš, ale to je v pořádku, každý jsme nějaký.
Odpovídala jsem jen na to, aby jsi vedela, že nejsem jako ostatní, za koho jsi měla a házela mě s nimi do jednoho pytle.
Tím to uzavírám, ptala jsem se na RP a toto už je moje osobní věc. Přeji hezký večer.
@terkezz To tak je vždycky, potrefená Husa se vždycky najde.. prijdou mi některé ženy opravdu zlé.
Nedávno tu psala paní “jsem těhotná?” A měla těhotenský test, protože přišla o miminko nevěřila tomu 99% žen ji napsalo, že ano a gratulují a 1 člověk “tak jsi slepá, máš tam dvě čárky, ty bys radši dítě mít neměla”
Nechápu proč neodpoví na danou otázku a nebo nejdou dál..
@hezz17 Děkuji moc za zastání, přijde mi, že i když to přešlo v jiné téma, tak holky tady odpovídají normálně s citem, paní/slečna moc empatická není, ale to ani v jiných diskuzich.
Jak víš s kým tě hážu do pytle?s tím že bude super až se ti nahoře konečně rozhodnou dát 5000 si začala ty
Jen ještě k původní otázce 🙂 v rádiu (myslím Radiožurnál, nebo co to naši měli puštěné), upozorňovali, že sociální dávky opravdu zpoždění mít budou, ale o den. Pokud byl výplatní termín ve svátek, tak přijde první pracovní den. Bylo to směřované hlavně na výplatu důchodu.
Hele ještě mě napadlo, na FB je skupina pro Olomoucký kraj ohledně různých dávek. Mohla by tam být i nějaká z tvého okolí 😊
@terkezz Nebo nešťastné? Já ti nevím, ale i když jsem viděla tolika diskuzí i na to jak se má člověk správně vys*rat, tak jsem šla dál😅 já nevím proč někdo je tak zlý, ale ono se to vrátí, až oni si založí nějakou diskuzi, místo rady dostanou taky to co samy psaly 😊🤪
Může klidně přijít déle ale není to o tom,že by se opozdil.RP nemá přesný termín výplatní může přijít klidně 1 v měsíci ale i posledního....Takže pozor na to...Je to jen o úřadu jak to zada....
Vždyť ti tu nikdo nic tak extra zlého nenapsal. Akorát to, že nemáš být závislá na dávkách přesně na den, nehledě na to, že na konci měsíce, bereš sirotčí pro děti. Tak by si měla vyjít. Nájem má být zaplacený 13, ale když to posles okamžitou platbou. Žádný stres.
Pokud se tady sejdeš z jiným názorem, je to normální.
Nehledě na to, ze se může stát, ze se jednorázový příspěvek promítne do DHN - aspoň trošičku malá spravedlnost ;).
hele to je nějaká blbost ne? mě chodil rodičák k 9. v měsíci a přišel později maximálně o 1-2dny pokud 9. v měsíci připadlo na víkend, rozhodně se ti nezpozdí rodičák o 4dny ☹ a souhlasím s holkami výše, i když jsi s dětmi sama, co třeba neplánovaný výdaj? něco se pokazí? a co třeba první rok školky?
a jednorázový příspěvek co prý má být v srpnu? jako spoléhat na stát, že ti dá peníze na děti? to mi příjde absolutně mimo, děti jsi chtěla ty, ne stát, tak se o ně máš dokázat postarat, popřípadě co dělá jejich tatínek? pokud spolu nežijete, měl by platit nejen alimenty, ale i tobě "vyživné" nebo tak něco, když máš dítě mladší 2let....
hele sirotčí důchod pro 2 děti vyjde celkem dost, kdysi před x lety jsem ho sama pobírala, bylo to tehdy 5tisíc (cca 20let zpět), nezletilá švagrová sirotčí důchod pobírá a je to teda mnohem víc...
takže buď máš nasekané dluhy, nebo mi není absolutně jasné kam ty peníze sypeš, když přečtu jaké všechny příspěvky pobíráš (u některých se nejedná o pár korun - sirotčí důchod, příspěvek na bydlení) a jasně jako první budeš mít nataženou ruku na jednorázový příspěvek 🙄
@tasimia Mně přijde, že řada zdejších diskutujících těch 5tis na dítě závidí. My na ně taky nedosáhneme, ale mnohem raději jsem v situaci, kdy na něj nedosáhnu než řešit tohle šílené zdražování jako samozivitelka.
Btw zastávam názor, že naše současná vláda tohle hrubě nezvládla a kašle na nás, ale aspoň těch 5tis na dítě, když už nic....

@bara88 No… očividně 😅. Ale naštěstí tomu nerozumím 😃.