RP ukončení. Poradíte, prosím?

annacb
12. kvě 2023

Ahoj, mám takový problém, dcera se narodila, 28.července 2020 na PPM jsem nastupovala 6 týdnu před takže na rodičák jsem nastoupila prosinec 2020 (dala jsem si ho na 30 měsíců abych měla 10 000). V prosinci jsem dostala nějakých 1728 Kč. Pak mi chodilo normálně 10 000 a teď mi přišel dopis z UP : oznámení o změně kdy 05/ 23 dostanu 18 272 Kč a 06/ 23 už nic asi jsem to špatně nastavila o ten měsíc 🙈🤷🏻‍♀️ …
Ale teď k věci - Dceři budou Tři až 28 července - takže v práci semnou počítají až v červenci - nevadí to ? Nemůžou mě vyhodit asi ne? Když rodicak je na 3 roky nebo se pletu ?
Včera jsem poslala čestné prohlášení, že od 1.6 2023 - 28.7 2023 pečuji o dítě do 7 let. Paní mi napsala, že k tomu potřebuje papir o ukončení čerpání RP o ten si můžu zažádat na ÚP ? A co sociální ? To mám taky řešit ? Děkuji - snad je to k pochopení 🤷🏻‍♀️🙈

ekou
12. kvě 2023

@annacb čistě teoreticky jestli za květen máte ještě RP, tak ten Vám přijde v červnu. Takže červen ještě máte v pohodě. SP se řeší v rámci ÚP

annacb
autor
12. kvě 2023

@ekou ano tak přesně to mám ještě v červnu přijde tich 18 272 Kč (viz foto) - snad jsem to správně pochopila. No a pak tedy na UP pro ukončení a s tím na pojišťovnu ? Dceři budou tři 28.7 tj pátek do práce se chodí hned druhý den po narozeninách? Takže já až pondělí 31.7 a do té doby budu doma a potřebuji nějak tedy vyřešit to zdrav soc ať nemám nějaký problém 🙂

vladka_zi
12. kvě 2023

@annacb zdravotní pojištění platí stát, dokud budete u zaměstnavatele vedená jako na rodičovské dovolené (tj. do 3. narozenin, pokud máte takto hlášeno u zaměstnavatele). Zde není problém, že už nečerpáte RP, pokud máte stále platnou pracovní smlouvu. Sociální se platí jen z výdělku.

annacb
autor
12. kvě 2023

@vladka_zi pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou 🙂 a návrat do práce mám do 3 let věku tj toho 28.7 takže za tu dobu je za mě nemocenské hrazené ? Takže to by znamenalo, že prostě dostanu v červnu 18 272 a prostě s nimi musím vyjít do toho než nastoupím do práce ? Jinak nic 😀🤷🏻‍♀️🙈

vladka_zi
12. kvě 2023

@annacb ne nemocenské, ale povinné zdravotní pojištění 😉. RP už budete mít vybraný (teď nevím - není v tom dopisu něco o tom, že se můžete odvolat proti sloučení těch posledních 2 částek? Ale ono to moc nezmění, prostě buď to dostanete naráz a část peněz si "schováte" na další měsíc, nebo rozdělené do 2 měsíců). Přiznám se, že o dalších možnostech peněz od státu nevím (příspěvky apod.), já chodila na brigádu 😅

lencaa11
12. kvě 2023

@annacb teď vám přišel rodičak ? Nebyla to ta větší častka ? V dopise je od 1.2021- 4/2023 tak je možné že vám to přijde teď v květnu pak píšou v červnu výše dávky 0

krisstina93
12. kvě 2023

Proste jen sloucili ty poslední dvě dávky, to dělají často. S dovolenou v práci to nemá nic společného, proste nastoupis v domluvenem termínu, v práci je jim jedno, jestli pobiras rodicak nebo ne, ten si klidně můžeš vybrat za rok a další dva byt na RD nebo naopak pobírat rodicak i během zaměstnáni.

annacb
autor
12. kvě 2023

@vladka_zi
@lencaa11
Holky já to pochopila tento větší mi přijde až v červnu jakoby za květen protože chodí zpětně 🙂 teď mi přišlo 10 000 ještě ale jde mi spíš o to aby mi nevznikl nějaký dluh na zdravotním (ne nemocenském to jsem se přepsala) a sociálním pojištěním, když už nebudu pobírat RP ten mi končí už příští měsíc ale na RD jsem do tři let věku to je 28.7 2023… Jestli to mám někde hlásit nebo tak …

annacb
autor
12. kvě 2023

@krisstina93 Takže zdravotního se to netýká nemusím se někam hlásit ? Prostě jsem to jen vyčerpala v červnu budu mít normálně 10 000 na červenec si schovam zbytek pak už jdu do práce ? Chápu to správně ? 🙃

krisstina93
12. kvě 2023

@annacb ano v červnu dojde těch 18 tisíc, to si proste schovej dokud nepujdes do práce, pak už nedostaneš nic. Akorat teda v srpnu budeš už bez peněz, když nastoupis až 28.7. tak ty 3 dny asi moc výplatu neudelaji, takže s tím bych počítala no. Jinak nic řešit nemusis.

janule0123
12. kvě 2023

@annacb a mas poresenou nějakou dětskou skupinu nebo hlídání? Jestli nebude potřeba se domluvit na neplacenym volnu … to bych natahla do konce letních prázdnin tu péči o dite 😀

annacb
autor
12. kvě 2023

@krisstina93 s tím počítám díky 🙂

annacb
autor
12. kvě 2023

@janule0123 to vyřešené mám: přítel bude mít dovolenou pak babičky možná týden neplaceného volna- v te době už budu ale normálně zaměstnaná, takže za mě zdravotní bude odvádět zaměstnavatel ne ? řešila jsem spíš zda mám nějak řešit, červen, červenec.

eviicka
12. kvě 2023

@annacb pokud jsi na RD nemusíš řešit nic. U prvního syna jsem RP čerpala 2 roky, RD jsem měla na tři a nic nebylo třeba.

blka
12. kvě 2023

Můžu se vetrit s dotazem? Jsem od konce dubna na neplacenem volnu (syn měl 3 roky, skončil mi rodicak a nebyl přijaty do skolky) do konce září. RP mám rozpocitany do září. Je to tak, že když pobiram RP, platí za mě zdravotní stát? Na pojišťovně jsem nic nehlasila. Je to chyba a mám to nahlásit? Nebo není třeba?

j.a.n.i
13. kvě 2023

@blka Ano, pri pobirani RP plati zdravotní stat a hlavně za zamestnane ma veškeré povinnosti hlasi zmeny zamestnavatel, takže by to byl jeho problém i kdybys RP nebrala.

j.a.n.i
13. kvě 2023

@annacb Jsi na RD, nikam nic nehlasis, nic neresis a 31.7. nastoupis do práce.

blka
13. kvě 2023

@j.a.n.i super, děkuji. Já jsem to tak nějak četla, ale teď jsem se zase výstražná touhle diskusi😀. Děkuji za ujištění 😉

janule0123
13. kvě 2023

@annacb tak to v pohodě … vesměs problém vyřešit takový časový úsek… u nás by to bylo nereálný …manžel by třeba zvládl Max dva týdny a babicky jsou ještě v praci a o dovolené potřebuji dat pauzu 😂

annacb
autor
15. kvě 2023

Holky tak mi to nedalo a na ten pracák si došla a řekli mi tam, že by za mě opravdu zdráv. soc hrazené NEBYLO .. takže mi dali na výběr buď, si těch 18272 Kč ještě na 3 měsíce rozložit, nebo vybrat s tím, že mi to přijde najednou a pak nic 🙃 ale musela bych doložit, že pečují o dítě do 7 let … Jen tak pro info 🙂… Kdyby to teď někdy, někdo taky řešil …

j.a.n.i
16. kvě 2023

@annacb Jen tak pro info, když se ptas na UP, tak oni predpoklafaji, ze jsi nezamestnana, ty mas trvajici pracovni pomer, takže ti řekli naprostou pitomost. Ty jsi coby zamestnana na RD a z titulu te je ti placeno zdravotni bez ohledu na rodicak a zadnou peci do 7 let dokladat nemusis. Jen tak pro info. A hlavně pro ty, co by to tresily, at maji správné informace.

eviicka
16. kvě 2023

@annacb je otázka, jestli jsi jim tam řekla, že máš z práce RD. Pokud ne, dali ti špatné/neúplné informace.

annacb
autor
16. kvě 2023

@eviicka ano řekla jsem tam, že se normálně vracím do práce 🤷🏻‍♀️

annacb
autor
16. kvě 2023

@j.a.n.i ale na pracaku se přece RP řeší - když je to dávka SSP

eviicka
16. kvě 2023

@annacb tak vrátit se do práce asi podle paní na úřadě nemusí znamenat RD. No to je jedno, chceš mít jistotu, tak zjišťuješ co a jak, tím nic nezkazíš.
Moje zkušenost je, že RD úplně stačí.

j.a.n.i
16. kvě 2023

@annacb No, na pracáku resi pouze RP, tudíž evidentně nevedi z jaky dalsich duvodu plati zdravotni stat. Ale tvoje vec, ze budes delat naprosto zbytečné kroky, me jen vadi predavani nepravdivych informaci dalsim jeste s tim, ze je to info z uradu a tudíž pravdivé.

j.a.n.i
16. kvě 2023

@annacb A jinak tedy tady i s citací ze zákona o veřejném zdravotním pojištění:

§ 7
(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:
a) nezaopatřené děti, s výjimkou osob uvedených v § 2 odst. 1 písm. b) bodě 9; nezaopatřenost dítěte se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře;7)

b) poživatele důchodů z důchodového pojištění, kterým byl přiznán důchod před 1. lednem 1993 podle předpisů České a Slovenské Federativní Republiky a po 31. prosinci 1992 podle předpisů České republiky. Za poživatele důchodu se pro účely tohoto zákona považuje osoba podle předchozí věty i v měsících, kdy jí podle předpisů o důchodovém pojištění výplata důchodu nenáleží;

c) příjemce rodičovského příspěvku;7)

d) ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění8);

annacb
autor
17. kvě 2023

@j.a.n.i Bože ale já to nemyslela nějak špatně, jen píšu jak jsem dopadla já to je celý 🙂 Tak mi to řekli u nás, tím se řídím, ať se každý zařídí po svém 🙂

j.a.n.i
17. kvě 2023

@annacb No, dopadla jsi tak, že ti řekli pitomost a ty ji tu hlásáš jako pravdu, já netvrdím, že to myslíš špatně, ale prostě tu ostatním tvrdíš blbosti a vydáváš je za pravdu. Takže jak už jsem psala, ty se jimi klidně řiď a dělej naprosté zbytečnosti, ale já se prostě budu snažit ony nepravdivé informace dementovat, aby se jimi právě neřídili ti ostatní. A proto jsem se taky dala podklad, který je značně relevantnější, něž jedna paní úřednice povídala.