Cítím se trapně. Jsem jediná?

24. dub 2023

Nejsem zrovna člověk co by se cizím lidem svěřoval se svými problémy. Dneska jsem byla na preventivce na gyndě, a doktorka se mě ptala jak se mám, že vypadám jako kdybych měla hrozný stres. Tak ze mě vypadli problémy které mám, hlas se mi třásl,div jsem se nerozbrečela, a teď se cítím hrozně trapně 😞 Nebo myslíte že nejsem jediná kdo se svěří se soukromým životem? Cítím se fakt hrozně 😞

lencaa11
24. dub 2023

Nejste jediná já třeba ke své dr mám důvěru přes 20 let a řekla jsem jí jak osobní věci tak i intimní a vše bylo ok....poradila mi i třeba zasmali jsme se není důvod za to stydet

autor
24. dub 2023

@lencaa11 Jo moje gynekoložka je taky fajn ženská, zná i mou mamku, bráchu...

felis
24. dub 2023

Ahoj, za mě je skvělý, že se doktorka zeptala, protože tohle se moc lékařů neptá... a určitě je taky skvělý, že jsi jí vše řekla....
Strašně mě tohle štve, ten pozůstatek výchovy dob minulých, že problémy nejsou a nemají se nikomu říkat, co si o nás pomyslí... na to mám jen jedno: BLA.
Mám léta terapeutku, haldu kamarádek, partnera, rodinu a konkrétně se ségrou máme super vztah. A všem se svěřuji. Protože ono sdílená starost je menší starost. A ne, nikdy jsem neměla život na růžovém obláčku - to až teď poslední rok a kousek. Naopak, měla jsem opravdu vážný problémy: vztahový, zdravotní, v práci... zažila jsem, že mě vyslýchala kriminálka, protože dceru ohrožoval její otec.... a taky jsem se léty naučila, že nelze problémy srovnávat a jen sdílením s respektem můžeme dojít k lepšímu pocitu.
Jo a btw doktorka musí zachovat mlčení, pokud se nejedná o trestný čin jako třeba situace, kdy je někdo ohrožen na životě... Takže v klidu. Za mě máš super doktorku a je bezva, že se o Tebe zajímá "nad rámec Frndy".

luucia
24. dub 2023

Pracuji ve zdravotnictví a bývá docela běžné, že se nám tady lidi svěří se svými problémy..Neříkám, že to je na denní bázi, ale ono kolikrát stačí vyslechnout od někoho nezainteresovaného. Když pak pacienti chodí opakovaně, tak se vždycky zeptám na ten konkrétní problém a jak se mají a je vidět, že je to vždy potěší 🙂

autor
24. dub 2023

@luucia A neobtěžuje vás to?

lenkalubina
24. dub 2023

To je podle mě náhodou pěkné...to máte skoro jako u nás v kadeřnictví 🤷‍♀️ některé zákaznice znám 20 let,takže znám i jejich starosti a problémy,nektere to proste potrebuji ventilovat a slyset nazor nekoho nestranneho...potěší,když se zeptám jak se mají a jestli se situace zlepšila. ...Máte skvělou dr☘️

luucia
24. dub 2023

vůbec..pokud mě to samozřejmě nezdržuje v práci, ale to si zas dokážu zařídit 🙂

felis
24. dub 2023

@luucia chápu Tě... sice nejsem zdravotník, ale HR Consultant a i mě se lidé svěřují s různými příběhy... a v práci toho, že mi někdo řekne něco nad rámec práce, tak pak díky tomu buduju důvěru, když se po čase konkrétně zeptám, jak se má... 🙂

leiladelly
24. dub 2023

S tím se nezatěžuj, pacienti nám v ordinaci řeknou mnohé životní potíže. Je to běžné. Jsme vázání lékařským tajemstvím , takže to v ordinaci také zůstane. I já se pacientů ptám na úvod, jak se mají, abych věděla, než jim podám anestezii, budu dělat zákrok, abych věděla, jak jsou na tom celkově, aby mi třeba nezkolabovali atd. Takže určitě se netrap, pro nás je to běžná věc a pokud se TI ulevilo tím, že ses mohla svěřit, splnilo to účel.

marketa1218
24. dub 2023

Můj gynekolog se mě také vždycky ptá, jak se mám. Jsem tam teď docela často, skrz snahu o druhé dítě. Také si povídáme, pro mě je to milé, protože je to hned takové osobnější a jemu to určitě nevadí, jinak by se neptal. Za tohle bych se trapně necítila 😉

daruna
24. dub 2023

@lenkalubina Moje kadeřnice mívala v kadeřnictví pelíšek se psem a vždycky říkala, že kdyby mohl mluvit, tak je největší drbna ve městě co se tam všechno probere.

autor
24. dub 2023

Moc děkuju holky, hned se cítím líp 🙂

lenkalubina
24. dub 2023

@daruna 🤣🤣 to úplně chápu 🤣🤣🤣 kolikrát mi jde hlava kolem

levandule_k
25. dub 2023

Pro lékaře je to i důležité vědět, že se nacházíš ve složité životní situaci, některé nemoci můžou být z toho, např. bolest břicha, není tam žádný nález, všechny vyšetření jsou ok, ale pokud máš z něčeho nervy, tak tě bolí žaludek a je ti na zvracení.

Ty jsi asi naučená nikomu se nesvěřovat, řešit to sama, že?. Není na škodu se někomu svěřit, třeba někomu, kdo je za to placený (psycholog), získáš nadhled a je dobré vědět, že na daný problém nejsi sama. Některé vztahy jsou toxické, svěříš se a ještě dostaneš čočku, že jsi blbka, tak jen pozor, komu se s čím svěřuješ, ne každý dokáže být empatický. Držím palce, ať je líp❤

20190418
25. dub 2023

A já takhle probírám svůj život už přes deset let s paní na depilaci. Nohy do praku, ona škube a já si vylévám srdce 😃 Doktorka to určitě přežila a ty sis (snad) ulevila u někoho, kde je docela jistota, že to nebude trousit do světa.

rebe
25. dub 2023

U nás to není úpně běžné, aby se doktor ptal i na osobní věci, ale co si budeme, ona ta psychika se zdravím úzce souvisí. Pamatuju, že jsem byla šokovaná, když se náš pediatr ve Švýcarsku po kontrole miminka v šestinedělí otočil na mě a zeptal se, jak se mám já. A opravdu ho zajímalo, jestli se vyspím, jestli se s tíhám najíst, jak zvládám, když je muž v práci. Svěřila jsem se mu tehdy s jedním, pro mě neřešitelným problémem, a om, jak měl jiný pohled, navrhl pár řešení a jedno opravdu fungovalo, takže nešlo jen o svěření se. Ale i kdyby, i to pomáhá. Dobře jsi udělala.

lvl16
25. dub 2023

Já myslím, že to je úplně v pořádku 🙂. Vůbec bych se tím netrápila. Hlavní je, jestli se tobě alespoň trochu ulevilo.

exbordelar
25. dub 2023

Nemusis se vubec citit divne a doktorce palec nahoru, ze se zeptala 👍🏼
Jsem zdravotni sestra a svych pacientu se na to ptam bezne, protoze me to 1. uprimne zajima a 2. vzdycky mi jeho osobni problemy dotvori souvislost s jeho aktualnimi (i chronickymi) potizemi. Protoze bolest duse se vzdycky casem projevi onemocnenim tela ☝🏼

kamimnichov
25. dub 2023

Ja jsem zubarka, tak jako @leiladelly, a mam to stejne. Rada si s lidmi povidam. Mnozi chodi opravdu casto a uz o sobeneco vime. Ja jim obcas take o sobe neco reknu, nic intimniho, ale treba vek deti, ze byl zapis do skoly, etc. A navzajem se ptame na pokracovani.

Ted jsem treba mela maminku a 4,5leteho klucinu na kresle… vedle jeste tak 3/4r miminko. No a chlapecka jsem chvalila, ze byl sikovny. A v tom mi maminka prozradila, ze je rada, ze se bala, protoze byl kluk uplne poprve. A ze vzdy chteli prijit, jenze nemoci, bud jedno dite, nebo druhy… a ze uz je z toho hotova, ze vi, ze ji to asi bebudu verit… ale ze jdou z nemoci do nemoci. A ze ma pocit, ze je jedina na svete, ze oststni to tak nemaji. Tak jsem ji trochu psychicky podporila, ze to znam, ze to tak maji skoro vsichni a ze je dobra maminka. A at se neboji, ze moje deti uz jsou starsi a pomalu se to zacina lepsit… a at vydrzi. Nacez ona uplne happy, ze se s ni nekdo vubec bavi a zacala se vyptavat, co davam na kasel a rymu. No a presto, ze to nebylo o zubech, tak jsem ji venovala dalsich 15min. Proc? Protoze muzu. Protoze takovy spokojeny pacient mi privede mnoho dalsich. A protoze je to proste lidske. ❤️

exbordelar
26. dub 2023

@kamimnichov to je hezky ❤️ taky mam takovou zubarku. Mame stejny pocet deti, zhruba stejne stare, resime stejny veci a stejny problemy 😀 a kolikrat nevime, kdy s tim kecanim skoncit 😀

luckamiksova
26. dub 2023

Ja mam sveho ocniho uz 12 let, poznal me jako teenagerku, prozil dve tehotenstvi, maturitu atd..chodim tam kazde tri mesice, takze mu nic neunikne 😀 takze vi snad vsechno, sam se zajima a je to fajn 🙂 minule povidal.. tak te nasi holce bude uz 30 to neni mozny 😀