Gynekolog MUDr. Machač byl ONLINE: Zjistěte, co vás zajímá

machacs
7. zář 2015

Ahojte. Jmenuji se Štěpán Machač, jsem gynekolog a porodník. Dnes (7.9.2015) jsem tady s vámi, připravený odpovídat na otázky a poradit vám.

Jestli máte jakoukoli otázku o těhotenství, porodu či umělém oplodnění, přidejte prosím nový příspěvek do této diskuze. Klikněte na “+ Přidej příspěvek”, napište svůj dotaz a odešlete. Odpovím vám přímo tady.

Protože je "Chat s oborníkem" na Modrém koníku nový formát, budu online jen dnes mezi 10:30 a 13:00. O to více se budu snažit, abych pomohl každému, kdo se bude ptát. Neváhejte položit otázku, jsem tu s vámi. 🙂

Přeji všem pěkný den,

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
gynekolog, porodník a odborník na léčbu neplodnosti
Reprofit International s.r.o.

ivetkaterezka
7. zář 2015

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda by sinusová tachykardie, která se objevila v těhotenství, mohla být důvodem k plánovanému císařskému řezu. Předem děkuji za odpověď 🙂

maxinkaa
7. zář 2015

Dobrý den, chci se zeptat, v červnu mi byla vyjmuta Mirena,po2letech, za jak dlouho můžu otěhotnět?Děkuji

kalipso
7. zář 2015

@machacs Dobrý den. Jsem půl roku po 2. porodu, při kterém se mi roztrhnul čípek. Po porodu si toho v porodnici asi nevšimli nebo nevím, proč to nijak neřešili (jiná poranění jsem neměla). Čípek je na pohmat jinak tvarovaný s "padacím mostem", nevím jak jinak to popsat, je tam prostě část, která se dá odchlípnout. Takže už není celistvý jak býval po 1. porodu. Ráda bych se zeptala, zda je potřeba to nějak řešit nebo zda to ničemu nevadí?

lulien3
7. zář 2015

Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat ohledně menstruace. V 16 letech jsem nasadila antikoncepci a brala jsem jí do 22 let. Antikoncepci jsem naposledy měla 26.6. 2015 po té přišla dne 30.6 menstruace a od té doby nic. Byla jsem i u gynekologa co s tím uděláme atd.. Ale pan doktor mi řekl, že si mám pl roku počkat abych dostala menses. Chtěla bych začít pracovat na miminku, ale tenhle stav mi to neumožnuje...
Jaký na t máte názor vy.? Děkuji

barus_ka123
7. zář 2015

Dobrý den, dnes mám 3.den zpoždění. Nyní je to čtvrtý měsíc, kdy se po vysazení antikoncepce snažíme o miminko. Předchozí měsíce jsem měla menstruaci pravidelně a 34. den vždy dorazila. Tento měsíc nic, a testy jsem si dělala zatím 2 a negativní. Ovulaci jsem zatím neměřila, vždy jsem cítila podbřišek a bolest v bedrech, tak jsem si myslela, že je to ono. Jen v srpnu jsem bolest pociťovala až později, je možné že můžu být těhotná? Jak dlouho mám čekat než se objednám k doktorovi?
Děkuji

hanka872
7. zář 2015

Dobrý den, jsem v 32. tt a poslední cca tři týdny sleduji velmi často tiky v podbřišku, které trvají i půl hodiny. Je možné, aby miminko mělo 5x denně škytavku, která trvá tak dlouho? Popř. čím tyto tiky mohou být způsobeny? Děkuji a přeji hezký den

zanetdvorka
7. zář 2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na to, jestli se rektokéla, která se objevila po porodech může upravit i nějakým cvičením nebo je potřeba chirurgické řešení? Děkuji

wendy99
7. zář 2015

Dobrý dne, podsoupila jsem u Vás IVF a hned na druhý pokus se zadařilo. 🙂 Ale mám otázku - mám endometriozu a nyní jsem 8+2. Cystu mám velkou cca 50x50mm a objevila se i na druhém vaječníku (menší). Lékaři vždyy říkali, že s těhotenstvím cysta pomalu vymizí. Zatím se ale nestáhla ani o kousíček a lékař říkal, že pokud tam zůstane, budu muset nejspíš podstoupit císařský řez. Myslíte, že se to do porodu nějak ustálí a já budu moct rodit normálně?
Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď.

Venda 🙂

mirka63
7. zář 2015

Dobry den, pane doktore. Jsem po KET a po 15 dnech jsem zacala velmi silne krvacet i s koaguly. Jaka je pricina vzniku hematomu placenty? Je nejaka prima umernost v tom, ze po KET je rozvoj krvaceni a vznik hematomu castejsi nez po spontannim otehotneni? Posledni dotaz - muze mit silne krvaceni v prubehu prvniho trimestru negativni vliv na vyvoj embrya s nasledkem vzniku VVV nebo mentalni retardace? Velmi dekuji.

machacs
autor
7. zář 2015

@ivetkaterezka
Dobrý den, podle mne by to měl rozhodnout internista a ne gynekolog takže doporučuji interní konzílium

machacs
autor
7. zář 2015

@maxinkaa
Jakmile Vám dotazí menzes aspoň 2x tak můžete na věc

rirenka30
7. zář 2015

Dobrý den,snažím se s přitelem o mimčo uz rok a stále nic.můžete mi nějak poradit známa mi říkala že jsou nějaké vitamíny na podporu rychlemu těhoteství,děkuji mockrát za odpověd

machacs
autor
7. zář 2015

@kalipso
Podle mne to ničemu nevadí, pokud Vás to neobtěžuje tak bych to neřešil, na druhou stranu plastická operace čípku je jednoduchý zákrok

machacs
autor
7. zář 2015

@barus_ka123 pokud se Vám opozdí menzes jen o několik dní tak bych ještě vyčkal, pokud máte test negativní tak pravděpodobně dorazí do týdne. Takže pokud nemáte bolesti k doktorovi není třeba spěchat

terinacka
7. zář 2015

Dobrý den pane doktore,

mohl byste mi určit přibližný termín početí? Na 1.screeningovém ultrazvuku, který proběhl 15.5. bylo naměřeno CRL plodu 65 mm ( t.č. jsem byla 12+4tt). Pokud správně počítám, tak jsem otěhotněla někdy na začátku března? Datum poslední ms neznám. Děkuji za odpověď.

machacs
autor
7. zář 2015

@lulien3
někdy trvá i rok než se cyklus stane po vysazení antikoncepce pravidelným, takže souhlasím s lékařem, není třeba spěchat, navíc jste mladá - mělo by se to samo upravit

damilinka
7. zář 2015

Dobrý den, chci se zeptat, jestli se má při každé těhotenské poradně dělat pohmatové vyšetření a kontrola děložního čípku. Jsem 16+2 a naposledy mi byl kontrolován děložní čípek 10+4, od té doby pouze ultrazvuk (přes břicho), teď budu mít až ve 20+2 screening II. trimestru a klasickou poradnu až ve 23+2.

anomis80
7. zář 2015

Dobrý den, doporučujete po IVF transferu klidový režim - nežehlit, neluxovat :O)? Případně nějaké vitamíny? Jaký máte názor na EmbryoGlue? Moc vám děkuji za názor

bobyna
7. zář 2015

Dobrý den jsem pacientkou Reprofitu v Brně po ketu jsem 6plus 3 ale začala jsem krvácet po dnešním utz tam plod ještě je ale nevypadá to moc dobře zatím bez srdíčka dali mě injekcii Augolutinu a do pátku se uvidí chtěla bych se zeptat za jak dlouho by ta injkce měla zabrat a jestli pokud by se nezdařilo jestli bych musela do nemocnic na vyčištění .Děkuji za odpověd

machacs
autor
7. zář 2015

@hanka872
ano miminko má škytavku, je to zpusobeno stahy bránice miminka a myslíme si že to souvisí s rychlým nástupem dýchání po narození, není se čeho bát

machacs
autor
7. zář 2015

@zanetdvorka
osobně bych věřil více operaci než cvičení

machacs
autor
7. zář 2015

@wendy99
gratulace, endometriosa se v průběhu těhotenství zlepšuje, není uplně jasné zda bude potřeba Císařský řez, na rozhodnutí budete muset ještě chvíli počkat

vercajan
7. zář 2015

Dobrý den, jsem ve 20 tt a na posledním vyšetření mi lékař zjistil že plod mám velice nízko. Zkontroloval čípek a do těh.průkazky napsal z CS0, CS1, jinak prý vše v pořádku . Je možné že takto brzy může být plod na další kontrole výš? Je lepší při takovémto nálezu klidový režim, nebo naopak speciální cvičení na podporu svalů, které mimčo udrží? Byla jsem na kontrole trošku vyjukaná a nic jsem se nezeptala a na další kontrolu jdu až za měsíc. Předem moc děkuji za odpověď.

wendy99
7. zář 2015

@machacs Moc Vám děkuji 🙂 a přeji hezký den 🙂

lenka62666
7. zář 2015

Dobrý den pane doktore, zitra jdu na odber choriarnich klku -cvs. Jsem silnejsi, je to me druhe tehotenstvi. Mam srusty, endometriozu, lipomatozu, reflux a drazdivy tracnik. Chtela jsem se zeptat zda mi hrozi diky temto vecem nejake vyssi riziko pri odberu. Riziko vvv mame 1:25 a tak je odber dle meho dulezity na prokazani, nebo spise vyvyvraceni podezreni. Jen mam strach a nevim zda se i u nas...jdu k apolinari provadi cvs prez cipek. Dekuji

machacs
autor
7. zář 2015

@mirka63
teď nevím jestli už jste těhotná nebo ne, placenta vzniká až v 9-10 týdnu a pokud krvácíte po KETu 14 dní tak se pokus nezdařil a asi těhotná nebudete

drelli
7. zář 2015

Dobrý den,
mám dotaz na pana doktora ohledně mého nepravidelného cyklu. Při prvním dítku jsem 3 roky před tím než otěhotněla vysadila HA. Poté začaly být cykly nepravidelné, po 30, 28, 20, 40 dnech. Když jsme s manželem už opravdu mimčo chtěli, řešila jsem to s gynekologem a plodné dny mívám 21 den cyklu, podle UZ.

Teď by jsme chtěli druhé dítko, dceři jsou 2 roky...po porodu se cykly nezměnily, bývají 30 dní, jednou 43.
Řešíme to od června, kdy jsem byla na UZ a odběru krve kvůli hladině hormonu. Vycházela ovulace také na 21 den cyklu. Styk proběhl a nic, to samé v červenci a nic. Poté jsem menses dostala 7.8. a styk proběhl 17 den cyklu (24.9.) a 21 den cyklu (28.9.) 17 den cyklu jsem si udělala ovulační test, kde nebyla ovu, 20, 21 den cyklu již byly dvě čárky, témeř stejně silné jako kontrolní čárka...tak nevím, 24 den cyklu už na ovu testu nebylo nic.

Teď mi jde o to, že dnes je to měsíc od posledního mensesu...Těhu test neukázal dvě čárky, nevím jestli to není právě moc brzy na vyšší hladinu hcg od oplodnění. Vlasně dnes je to 10 den.

V pátek 10.9. odjíždíme na dovolenou do Chorvatska a nerada bych tam menses dostala. Od čtvrtka do soboty mě pobolívavalo břicho a mám slabší bělavý výtok.
Poraďte mi prosím jestli mám ještě vyčkat nebo si zajít pro prášek na oddálení mensesu.
Můj MUDr má do 9.9. dovolenou, tak bych musela stejně na nějakou ambulanci.

Děkuji za radu a přeji hezký den
S pozdravem Helena

evapac86
7. zář 2015

Dobry den, pane doktore! S manzelem se snazime pres rok o miminko, bez uspechu. Myslela jsem, ze jsou na vine me chronicke obtize s mocovymi cestami, ale na spermiogramu byly zjisteny oligozoo,asthenozoo,teratozoo a leukospermie. Na leukospermie nyni oba bereme antibiotika, protoze mi byla zjistena ureaplasmata, ale ostatni vysledky pry nejsou ovlivnene zanetem v tele. Vysledkem spermiogramu je pouze 2% normalnich jedincu, PR+NP=21%,celekovy pocet 17mil, koncentrace 11. Budu moc vdecna za jakoukoli radu, jak je mozne vysledek zlepsit ci zda-li se domnivate, ze bude potreba zvazit umele oplodneni. K vysledku nam nebylo nic receno, protoze na klinice zatim nejsme registrovani a spermiogram byl iniciativou meho gynekologa, ktery mi zatim nic neporadil. Mockrat Vam dekuji!

apacheee
AMBASADORKA
7. zář 2015

Dobrý den,
první miminko jsem rodila v KP poloze. Já sama jsem se narodila KP. Nyní se začínáme snažit o druhé miminko a mě vrtá hlavou, zda je velká pravděpodobnost, že bude mimčo opět KP?
Předem děkuji za odpověď, Veronika

terezme
7. zář 2015

Dobrý den, pane doktore,

dnes jsem dostala u lékaře k prostudování leták, kde si mohu připlatit za nadstandardní vyšetření, která nehradí zdravotní pojišťovna. Zajímalo by mě, jestli se to opravdu vyplatí nebo je to jen výhodný byznys ze strany kliniky. Jsem v 8 tt.
Nabídli mi 2 baličky:
I. balíček obsahuje:
Prvotrimetrální screening vrozených vývojových vad
Odběr krve na onemocnění štítné žlázy
Odběr krve na toxoplazmózu
2x 4D ultrazvuk, DVD, foto
UZ vyšetření plodu, asi 10 x
Celková cena: 4.900,- Kč

II. balíček obsahuje:
Prvotrimetrální screening vrozených vývojových vad
2x 4D ultrazvuk, DVD, foto
Celková cena: 2.600,- Kč

Moc děkuji za radu 🙂