Gynekolog MUDr. Machač byl ONLINE: Zjistěte, co vás zajímá

machacs
7. zář 2015

Ahojte. Jmenuji se Štěpán Machač, jsem gynekolog a porodník. Dnes (7.9.2015) jsem tady s vámi, připravený odpovídat na otázky a poradit vám.

Jestli máte jakoukoli otázku o těhotenství, porodu či umělém oplodnění, přidejte prosím nový příspěvek do této diskuze. Klikněte na “+ Přidej příspěvek”, napište svůj dotaz a odešlete. Odpovím vám přímo tady.

Protože je "Chat s oborníkem" na Modrém koníku nový formát, budu online jen dnes mezi 10:30 a 13:00. O to více se budu snažit, abych pomohl každému, kdo se bude ptát. Neváhejte položit otázku, jsem tu s vámi. 🙂

Přeji všem pěkný den,

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
gynekolog, porodník a odborník na léčbu neplodnosti
Reprofit International s.r.o.

machacs
autor
7. zář 2015

@rirenka30
vitamíny na otěhotnění neexistují, rok je celkem krátká doba, ale určitě bych začal vyšetřením spermiogramu partnera a Vašich hormonů u gynekologa

anelan
7. zář 2015

Dobry den,k dnesnimu dni jsem 5+3tt,zitra jdu k lékaři.Myslite,ze uz pujde videt miminko na ultrazvuku?Test mam pozitivni,mesicky jsem nedostala a ve čtvrtek nebylo jeste nic videt.
Dekuji

kokoemi
7. zář 2015

Dobry den pane doktore,jsem 11 dni po pregnilu 5000. Dnes jsem si delala tehotensky test clearblue digital a je negativni. Zajimalo by me jestli v dalsich dnech muze byt pozitivni. Jsem 9 dni po ovulaci. Dekuji a preji Vam hezky den

machacs
autor
7. zář 2015

@terinacka
podle mne jste otěhotněla mezi 1-5. březnem

karcule
7. zář 2015

Dobrý den, pane doktore, chci se zeptat, v čem jsou v těhotenství nebezpečné varixy na rodidlech? Jsem na konci osmého měsíce a jsem kvůli nim na rizikovém těhotenství.
Děkuji, K.

machacs
autor
7. zář 2015

@damilinka
palpační vyšetření čípku ve II trimestru ve kterém jste je celkem orientační a nepovažuji ho za nutné, pokud Vám Váš gynekolog provádí ultrazvuk

machacs
autor
7. zář 2015

@anomis80
ne klidový režim moc nedoporučujji, není prokázáno že to zvyšuje úspěšnost a na EmbryoGlue osobně nevěřím

machacs
autor
7. zář 2015

@bobyna
držím moc palce, injekce zabere v řádu hodin, berete i Estrogeny? pokud ano měla by jste brát 8mg denně
o případné revizi (snad k ní nedojde) by rozhodl gynekolog po ultrazvukovém vyšetření

domikolo
7. zář 2015

Dobry den, chci se zeptat na Vas nazor na sportování v prvnim trimestru. Všeobecné rady znam, ale chci vědět, zda jste i vy zastancem vetsiny a napriklad kolektivni sporty vůbec nedoporucujete. Predem dekuji za odpoved, profesionální sportovkyne

mirka63
7. zář 2015

Doplnuji informace k prvnimu dotazu - jsem po KET 18 dni, od 15. dne krvacim, jeden den bylo velmi silne s velkymi koaguly. 14. den bylo hcg 1073, na UZ byl gestacni vacek 5 mm, takze se KET podaril, jen nevim, co jsem udelala spatne, ze zrejme potracim, cekam nyni na kontrolni odber a UZ. Podotykam, ze embryo bylo vysetreno PGD (dedicna monogenni choroba) i PGS (je mi uz 35 let), vse bylo v poradku, takze mutaci embrya to asi nebylo. Maximalne tomu mohla "pomoci" lehka bronchitida, kterou jsem dostala tyden po transferu, ale ATB jsem nebrala, CRP bylo v norme. Dekuji

no_title
7. zář 2015

Dobrý den pane doktore,
chtěla jsem se zeptat, zda lehčí syndrom polycystických ovárií může mít vliv na otěhotnění? Měla ho mamka i babička, ale otěhotněly vždy bez problému. Já mám k tomu ale poruchu menstruačního cyklu - je nepravidelná a když už, tak velmi silná. Tento problém mamka s babičkou neměly. Jednou jsem potratila na začátku těhotenství, takže mám trochu obavy, zda to není z toho.

machacs
autor
7. zář 2015

@vercajan
ano je možné že bude plod výše, poproste lékaře ať Vám řekne kolik Váš čípek měří a pokud bude nad 30mm tak buďte v klidu

na7tik
7. zář 2015

Dobry den, pane doktore! Jsem 34+1 tt, minuly tyden mi Dr. rekla, ze mam CS 2 a zkraceny cipek na 1,5 cm. Chci se zeptat, zda mi opravdu hrozi predcasny porod a zda musim lezet, nebo jenom musim byt opatrnejsi a vice odpocivat? Predem moc dekuji za odpoved!

machacs
autor
7. zář 2015

@lenka62666
zákrok je opravdzu potřeba provést při riziku 1:25, výkon přes pochvu je pro Vás bezpečnější než přes břicho
držím palce

bobyna
7. zář 2015

@machacs ano beru i estrofem a 4 krát denně a Utrogestan 4-2-4 a srdeční akce v sedmém týdnu už by měla asi být jsem z toho docela neštastná děkuji za odpověd

962011
7. zář 2015

Dobrý den pane doktore, na konci dubna jsem vypustila cca po 10 ti letech HA, mens se dostavuje, ale cca 5 dnů před 'terminem' mensesu tak 3 dny jen spinim, následně se dostaví asi 3denni krvácení, ale s jen tmavou barvou, krásně červená je jen například pár hodin. Je to v pořádku? Při HA nebyl žádný problém.
Druhy dotaz: Je to jen chvíle zatím, co se snažíme o mimco, ale můžete mi prosim poradit, zda kombinace kontryheloveho čaje, kyseliny listině a selen+zinek je dostatečná pro přípravu? Děkuji moc a přeji krásný den 🙂 M

denisaaaaaaaaa
7. zář 2015

Dobrý den.

Má otázka je trochu jiná, ale též se sem hodí, řekla bych, stejně.
S přítelem jsme se rozhodli, že přestanu brát antikoncepci já ( náplasti Evra ), abych si odpočala od všech chemikálií a hormonů a že bude na řadě on sám.
Co se týče kondomů, tak má přítel alergické reakce a mně to není taky 2x příjemné, proto jsme se chtěli zeptat na více informací ohledně antikoncepční injekce pro muže, popř. pilulky ?
Nikde o této formě antikoncepce není moc zmíňka.

Děkujeme.

Deni.

kokoemi
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
nataly007
7. zář 2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může gynekolog při rutinní pravidelné kontrole odhadnout, zda bude mít žena v nejbližších letech problém otěhotnět, nebo zda by u ní mělo otěhotnění proběhnout bez problémů (když předpokládáme, že by na straně partnera bylo vše ok)? Zajímá mě to z toho důvodu, že s přítelem v následujících 2 letech plánujeme rodinu, Mně je 23, jemu 24. Nemám žádné zdravotní komplikace, cyklus pravidelný, tak když gynekolog provádí pokaždé i ultrazvukové vyšetření, dokáže odhadnout, jestli by teoreticky mohlo proběhnout vše bez problémů - tedy jestli má cenu se jej na to vůbec ptát. Popřípadě jestli je možné, že třeba u takto mladých žen, kde v dnešní době není plánované těhotenství až tak časté jako dříve, by v případě nálezu něčeho, co sice není nijak pro ženu nebezpečné, ale je jasné, že by to do budoucna zcela jistě způsobilo problémy s otěhotněním (např. PCO), mi to lékař nesdělil. Je mi jasné, že samozřejmě není možné určit, zda nebude problém třeba genetický jak jsou balancované chromozomové aberace, nebo imunologický, čistě po anatomické stránce.

anomis80
7. zář 2015

@machacs děkuju a vitamíny? Např. kyselina listová?

victoireux
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
daniczek
7. zář 2015

Dobrý den,
stalo se mi, že jsem upadla v práci na koleno a mam teď strach, že kdyby noha nepřestala bolet až do porodu. Jsem teď ve 28tt, tak aby to neohrozilo nějak normální průběh porodu? Noha totiž ze začátku bolela jen v koleni, ale teď už přes stehenní kost jde bolest až do kyčle. Nohu samozřejmě nerentgenovali, jelikož nebyla oteklá a to není ani teď a ortézu nemám kvůli možnosti trombózy. a mohla bych nohu zpevňovat alespoń tejpovací páskou?
Děkuji za radu 🙂

ambolampa
7. zář 2015

Dobry den pane doktore, co byste mi poradil, "rodila" jsem v 25 tydnu, bohuzel nikdo nevi, co se stalo (pravdepodobne praskla cevka na povrchudelohy v zadni strane, nebyla to ruptura, ale mam jizvu pres celou zadni stenu, dite prezilo. Moje doktorka rika, ze dalsi dite nedoporucuje, ze je deloha zuzena tou jizvou. Bylo to u prvniho ditete. Ale operujici lekar mi rekl, ze delohu 3x prelozil a poradne to sesil. je nejaka sance, ze bzch mohla donosit dite? nebo je nejake specialni pracoviste,, kde maji s timto zkusenosti? Pred 5ti lety nasli mikronalezy endometriozy.dekuji za nazor.

marketeckak
7. zář 2015

Dobrý den, než jsem zjistila, že jsem gravidní, tak jsem v 1.trimestru asi ve 2.týdnu požila alkohol a vykouřla 1 cigaretu. Po dobu 1 týdne jsem požila každý den asi 2 velká piva. Jak velké riziko fetálního alkoholického syndromu hrozí dítěti? Nyní jsem nepila již vůbec. Děkuji za odpověď

paja1986
7. zář 2015

Dobrý den pane doktore,

jaký máte názor na očkování dítěte, když je maminka těhotná? Je nějaké riziko pro plod?

Mockrát děkuji!

nalvin
7. zář 2015

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na časté záněty močových cest a jiných gynekologických infekcí.
Jsem ve 30 týdnu těhotenství a již 2x jsem měla antibiotika na zánět močových cest. Mám roztroušenou sklerozu, a léky které jsem brala před otěhotněním mi rozhasily žaludek a střeva a tím jsem náchylnější na takovéto infekce. Můj dotaz tedy zní: může porod běžnou cestou i s takovými komplikacemi nějak ovlivnit miminko? Mám si na něco dávat větší pozor? (krom toho abych neprochladla?)

walz79
7. zář 2015

Dobrý den pane doktore, chci se zeptat, kdy se nejdříve dá testovat HCG k potvrzení těhotenství z krve.
Pokud jsem měla první den poslední ms 24.8 a byla bych aktuálně těhotná, tak kdy nejdříve, pokud bych nedostala ms a vyšel by mi test z moči. Ptám se z toho důvodu, že mám geneticky zjištěnou heterozygotní kombinovanou mutaci Protrombin, MTHFR A a deficit S proteinu a po potvrzení těhotenství musím začít s aplikaci Fraxiparine.

Děkuji za odpověď Lucie

janise
7. zář 2015

Dobry den Pane doktore,mam k Vam menší dotaz,ráda bych darovala vajička a zajimalo by mě jake jsou postupy a co vše musim splnovat,děkuji moc

tulipanka1
7. zář 2015

Dobry den, podstoupili jsme na vasi klinice IVF, ze ktereho mame krasne ditko. Dekujeme 🙂 Zbylo nam nekolik zamrazenych vajicek. Chceme co nejdrive dalsi ditko vzhledem k veku (34). Kdy je vhodne podstoupit KET? Porod byl pred 3 mesici. Menstruaci jsem po porodu jeste nedostala. Muzeme na KET hned jakmile prijdou menses nebo je lepsi pockat? Moc dekuji.

frenchpa
7. zář 2015

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat na možnost pobytu těhotné ženy v termálních lázních ve 3 trimestru, zda-li je to bezpečné? Za předpokladu, že jde o bezproblémové těhotenství. 🙂