Test krevní skupiny

pipiinka
21. únor 2021

Ahoj. Kamarádka dělala domácí test krevní skupiny.
Dle ni 0-. Ale neví jestli to má správně, přemýšlí nad B.
Jelikož je samozivitelka, tatínkovo skupinu nezná.

loylii
21. únor 2021

@pipiinka a na co to potřebuje? Ať si řekne obvodní Dr a ta ji to zjisti. Já svoji skupinu znam díky genetice a porodu CS, ale kromě zkoumání vlivu stravy a hubnutí jsem to nikdy nepotřebovala.

pipiinka
autor
21. únor 2021

@loylii popravdě řečeno nevím. Ona má -, tak chtěla vědět, jak je na tom její dítě.

jakreb
21. únor 2021

@pipiinka Dieta to ma v karte, stačí zavolať pediatrovi.

eva267
21. únor 2021

Pokud je ona Rh-, zcela určitě bude uveden Rh faktor dítěte v propouštěcí zprávě z porodnice.

martiniquest
21. únor 2021

@jakreb Neni pravda. KS se nezjistuje automaticky. Dela se to jen v nekterych pripadech. Napriklad pri silne novorozenecke zloutence.

jakreb
21. únor 2021

@loylii No niekedy ti to moze zachrániť život 😉. Mat to napísane b dokladoch nie je na škodu. Ja to viem vdaka darcovstvu. U deti som sa pytala v pôrodnici. Ale ako pisem maju to v karte-v sprave z pôrodnice. U dcerky sa este pediatricka v pôrodnici divila že "preboha dieta nemá krvnú skupinu matky" tak sme s muzom na nu pozerali ako na sprostu ved dieta ma hadam aj otca.😀

jakreb
21. únor 2021

@martiniquest No neviem ako u vás. U nás normálne automaticky. Obom deťom. Syn ma 13, dcera 7. Možno uz teraz nie. Vtedy áno. Žiadnu silnú zltacku nemali. Ako pisem pediatricka sa pri kontrole na 2.den v pôrodnici čudovala nad krvnou skupinou dcery. Evidentne by mala vrátiť diplom.😀😉

martiniquest
21. únor 2021

@jakreb Tak to byla vskutku znala pani doktorka. Nebot dite muze mit i jinou skupinu nez otec a matka. U krevnich skupin existuje kodominance. Otec A a matka B muzou mit deti A, B, 0 a taky AB 🙂
Jo, v CR se nezjistuje automaticky. U syna jsem to vedela,u dcery ne

jakreb
21. únor 2021

@martiniquest No to ja viem. Evidentne pani doktorka nie.😀😉
U nas ma syn moju krvnú skupinu a dcérka otcovu.

janablizka
21. únor 2021

Nejlépe jít k obchodní lékařce a ta to zjistí.

klokanka31
21. únor 2021

@jakreb Nemusí to mít dítě v kartě, za nás to tak bylo, ale když jsme se ptali pediatra jakou skupinu má naše malá, tak neví, prý se to dnes nezjišťuje a pokud to chcem vědět, musíme si to sami zařídit i zaplatit.

klokanka31
21. únor 2021

@eva267 Naše malá se narodila loni v květnu, a nikde nebylo psané jakou má malá krev, ani Rh faktor.

loylii
21. únor 2021

@jakreb život zachraňují lékaři a věřte, ze v případě např úrazu/krevní transfuze si to lékaři opravdu rychle zjisti.

klokanka31
21. únor 2021

@loylii To je pravda, mě se při mimoděložním doktor ptal zda vím jakou mám krev, když jsem mu to řekla tak čučel že to vím i s Rh faktorem ale stejně si to sami ověřili. Přece jen dát někomu jinou krev tak je prů*er jako dělo.

j.a.n.i
21. únor 2021

@jakreb Fakt nevim cim by to melo zachranit zivot.

jakreb
21. únor 2021

@klokanka31 Citaj čo píšem. Opakovať to nebudem.

jakreb
21. únor 2021

@loylii Ano zistia, ja to dobre viem. Len niekedy život zachránia sekundy cize mat to b dokladoch sa viac oplatí ako cakat ze si zo zistia zachranari. 😉

jakreb
21. únor 2021

@klokanka31 Ano prúser ak to len tak povieš ale ak to mas oficiálne nemajú co zbytocne zisťovať. Ja skor nechápem čo za doktor dnes "cuci" ze vieš svoju krvnu skupinu. Ved je to normálne.

jakreb
21. únor 2021

@j.a.n.i Nie? To bud rada.

drep
21. únor 2021

@jakreb jako že dám někomu krev, protože mi řekne, že má B-? Ani náhodou. Krev vozí jen hradecká letecká záchranka, jinak v přednemocniční péči nikdo. Vozí nuly negativni, univerzální dárce. V nemocnici na urgentu je pro superurgentní situace taky připravený néjaký počet negativních nul, ale stejně před podáním je nezbytně nutné křížovým testem ověřit jak skupinu krevního derivátu, tak pacienta. Nikdo ti nikdy nedá krev bez ověření, za to dám pravou ruku do ohně a věř mi, že jsem za život lidí v hemoragickém šoku řešila dost.

drep
21. únor 2021

@pipiinka z ofoceného papírku opravdu nepoznán, kde se srazilo a kde ne, pokud chce kamarádka zjistit, jako má ks, není problém se nechat vyšetřit, ale jako samoplátce.

loylii
21. únor 2021

No pardon, zjisti si to vždy. Přeci vám nebudou věřit jakou mate krevní skupinu. To by byl pruser.

j.a.n.i
21. únor 2021

@jakreb Respektive vím, že to z hlediska záchrany života nemá vůbec žádný smysl...

j.a.n.i
21. únor 2021

@jakreb Ty si hodně naivní, když věříš tomu, že by se záchranáři řídili něčím co máš v dokladech.

jakreb
21. únor 2021

@drep To nikde nepíšem. Samozrejme to treba mat v dokladoch. Vdaka za vyklad ale som darca a to co pises dobre viem. Nie som taka hlúpa ze len na zaklade toho ze poviem akú mam krvnú skupinu tak mi tu krv daju.😉 Ja mam našťastie b dokladoch aj karitcku darcu aj to mám inde oficiálne napísane.

jakreb
21. únor 2021

@j.a.n.i Ak mas kartičku darcu krvi a potvrdené v dokladoch aku máš krvnú skupinu tak nie je problém aj bez overovania.😉 O tom pisem.

jakreb
21. únor 2021

@j.a.n.i Nie som naivná. Doklad darcu krvi je oficiálny doklad o krvnej skupine. Som v databáze, ako darca, staci telefonat keby neverili tomu čo mam v dokladoch 😀😉. Mne pravidelne volajú keď nepridem ci môžem prísť lebo potrebujú, nakolko mam 0+ a vzdy ked sa da idem. Muž ma striebornu plaketu, svagor diamantovu...Takze mne nemusís vysvetlovat podobne veci. Ty si naivna ked to nevieš. Pekny večer.

jakreb
21. únor 2021

@j.a.n.i A samozrejme ze ked na teba niekto len tak "vybafne" že má takú a takú KS je to o inom. Ja som pisala o inom. Asi som to mala lepsie vysvetlit.😉

drep
21. únor 2021

@jakreb ale ověření musí proběhnout vždy, i kdyby to byla kartička podepsaná samotným profesorem Jánským, křížový test je prostě nedílná součást podání KD. Podání KD není otázka jedné vteřiny (min. Proto, že krev se skladuje zmrzlá a jej ohřáti zabere nějaký čas (a podchlazení pacienta velmi zhoršuje schopnost krve se srážet) a bez ověření krevní skupiny jak pacienta, tak krevního derivátu je krev nesmí podat. Mimochodem, úplně off topic, protože víme, že podání krve velmi zvyšuje riziko infekce (a na tu ti pacienti u řešitelných poranění zemřou mnohem pravděpodobněji než na vykrvácení) a hodně se to zkoumá, tak se zjistilo, že výrazně vyšší riziko je při podání krve, kterou dala žena, co rodila (imunitní mechanismy aktivované těhotenstvím a porodem), tak se doporučuje dávat pacientům, u nichž je předpoklad velkého množství
Krevních převodů (polytraumatizovaní a periporodní život ohrožující
Krvácení).

jakreb
21. únor 2021

@drep Ok to som nevedela. Dik za info. Zase som múdrejšia. 😊😉 Myslela som že je to jednoduchšie ak mam naozaj potvrdenu KS.