Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

kozavoza
21. zář 2016

Ahoj, chtěla bych se zeptat.. mám leidenskou mutaci heterozygotní + MTHFR 677 heterozygotní. Jsem v 7tt. Byla jsem před čtrnácti dny na odběru a tento týden na kontrole u MUDr. v Trombocentru na Karlově náměstí v Praze. Doktorka mi řekla, že zatím žádné opatření dělat nebude, že mám přijít na kontrolu za 8 týdnů. Také mi řekla, že kdyby mě bolela noha nebo by se mi špatně dýchalo, že mám přijít dřív, mohla by to být trombóza.
Nejsem si tím postupem jistá, nerada bych něco zanedbala a kontrola za dva měsíce mi přijde jako dlouhá doba. Je to běžný postup? Dá se dělat něco pro to, abych zvýšila šance na svoje zdraví i zdraví miminka?
Moc děkuji!

ivca1986
21. zář 2016

@kozavoza Leidenskou mutaci sice neznám, zato mám ale přímou zkušenost s trombózou v těhotenství. Opravdu se hlídej, jakmile bys měla pocit, že tě bolí noha (hlavně v tříslech, ale může klidně i v lýtku), tak neváhej a radši mazej k dr. Já to před 2 roky pořád sváděla na skříplej nerv a 14 dní ležela v bolestech v posteli než jsem se dokopala jet na pohotovost. Zbytek těhotenství jsem musela být v nemocnici. 😒 Držím palce, ať tě nic podobného nepotká.

yipee
21. zář 2016

@kozavoza ahoj, taky chodím na Karlák, poprvé jsem šla asi v 10 tt, pak mě doktorka objednávala po 6 týdnech, o prázdninách to vyšlo na 8 týdnů, teď tento týden jsem byla naposled, to jsem přišla už po 4 týdnech. Měla jsi předtím nějaké problémy? Trombózu, embolii, potraty? Pokud ne a máš dobrou krev, tak se raduj z dobrého výsledku a buď ráda, že si nemusíš píchat. Nemyslím si, že by doktorka něco zanedbala, pokud budeš mít nějaké obtíže o kterých tě poučila, tak se okamžitě dostav. Jinak jak jsi správně poznamenala, rizika si můžeš snížit sama- užívej kyselinu listovou, jez zdravě, hodně ovoce a zeleniny, hodně pij a hodně se hýbej pokud ti to tvůj stav dovoluje.

kotty
21. zář 2016

@dizinka já brala klasickou listovku a až asi ve 3. měsíci mi řekli o té mutaci mthfr homozygot A + nějaké číslo, kterou má dle dr. každý druhý... nikdo mi o neštěpení listovky neřekl až kamarádka sestřička...takže jsem ráda že se Julinka vyvíjela správně, když to tělo listovku štěpit neumí...

dizinka
21. zář 2016

@kotty děkuji za reakci, po zjištěných informacích jsem raději přešla hned na Femibion, kde je listovka už naštěpená.. na hematologii jdu v pondělí, tak uvidím jaký bude další postup.. a snad bude také vše OK 🙂

kozavoza
21. zář 2016

Děkuji moc za odpovědi! Trombózu, embolii ani nic podobného jsem neprodělala, jedná se o moje první těhotenství. Brala jsem rok a půl HA, ale ve 20ti jsem jí vysadila (je mi 26 let). Jsem z toho celkem vyplašená, možná to přeháním. 🙂
Doktorka se se mnou moc nebavila, žádné doporučení mi nedala, prý se mám řídit tím, co mi řeknou na gynekologii. Jen mi řekla, že kdyby mě bolela noha, mám přijít dřív. Od večera mám pocit, že mám jakési napětí v levé noze, jakoby pod kolenem a v lýtku. Nevím, jestli si to nevsugerovávám, nechci řešit každé píchnutí apod. a lítat k doktorům zbytečně. (Navíc lékaře obecně moc nemusím, tak trochu syndrom bílého pláště 🙂 )

kozavoza
21. zář 2016

Jinak tedy koupila jsem si Femibion, snažím se hýbat, ale mám sedavé zaměstnání a to je trochu problém. Ovoce a zeleninu se snažím..

lucykal
21. zář 2016

Já mam teda jen Leidenskou mutaci a syndrom APC rezistence brala jsem obyč listovku nic víc.

pikl
13. dub 2017

Ahojte holky, mám mutací mthfr heterozygot, což je podle mojí doktorky dost časté, ale pro jistotu každé 2-3 měsíce jdu na testy na hematologii. No a teď naposledy ve 26tt mi řekli, že mi preventivně asi měsíc před porodem dají injekce na ředění krve. Dost se toho píchání děsím a nevím, jestli to není zbytečné jen jako prevence 😒 nemáte s tím zkušenost?

krachken
13. dub 2017

@pikl já si píchala prvních 12 týdnů a od 30. týdne budu píchat znovu. Mám za sebou 2x ZT, tohle je první těhotenství co jsem si píchala a první co prosperuje, takže jako zbytečné bych to vůbec nebrala, doktoři vědí co dělají 🙂 taky jsem se toho bála, ale není to taková hrůza, pro miminko všechno a hlavně mi pomáhá přítel 🙂

ivca1986
14. dub 2017

@pikl já je měla obě těhotenství od půlky až do šestinedělí, u první jsem je měla dokonce ještě půl roku po porodu (měla jsem trombozu v těhotenství), to zvládneš, nejhorší je ten první vpich a pak už to půjde samo, určitě je lepší je nasadit než něco zanedbat

jabadabadoo
14. dub 2017

@pikl není, píchám si Fraxiparin od začátku těhotenství a budu ještě celé šestinedělí. Předtím jsem kvůli neředění přišla zbytečně o miminko.

dvork
14. dub 2017

@pikl Také jsem si píchala preventivně zhruba od 17tt nejprve Fraxiparin a pak Clexane (na Fraxík jsem po měsíci měla alergické reakce - svědění a zatvrdliny, Clexane byl OK). Nemám žádnou zjištěnou trombofilní mutaci, ale kvůli rodinné zátěži a vysokým hladinám d-dimerů (asi kvůli vícečetnému těhotenství) jsme musela mít injekce, i když v těch nejnižších dávkách. Sice jsem se toho bála a nebylo to moc příjmené, ale riziko hluboké žilní tromobózy u mě nebo na placentách dětí mi za to nepohodlí stály. Může píchat i partner, injekce jsou předpřipravené, jen sundat víčko a můžeš aplikovat.

pikl
15. dub 2017

Diky holky za komentáře, jo, je určitě lepší to nezanedbat, akorát s těhotenstvím jsem zatím neměla žádné potíže, proto jsem si tím nebyla jistá

kozavoza
20. dub 2017

Ahoj, mě celé těhotenství vycházely výsledky krve dobře, ale teď mi nasadili fraxiparin 0,3. Jsem 37 tt. Bála jsem se toho, ale ty injekce nejsou nijak velké a vlastně to ani nebolí, jen překonat ten odpor do sebe vrazit jehlu. 🙂

marki00
21. dub 2017

Taky máte aspoň v jednom balení tupou jehlu? Otevřela jsem druhé balení fraxiparinu a hned jsem našla tupou jehlu:( minule jsem měla dvě balení clexanu a taky tam byla jedna tupá.

kozavoza
22. dub 2017

Zatím jsem tupou neměla, ale dneska mě ta aplikace injekce celkem bolela, nevím čím to bylo, jinak mě to zatím nebolelo.. asi jsem to píchla nějak blbě.

gepe
4. kvě 2017

Posledni tehotenstvi jsem si pichala cca od 5tt Fraxiparin. Nevim zda to bylo tupou jehlou, ale proste nekdy to slo hur, nekdy lip pichnout, obcas mi nesla zajet jehla - pravdepodobne svalovina. A to mi i postupne zvysovali davky, stale zvysene mj. D-dimery. Po porodu pichani divny po dobu sestinedeli jak nebylo bricho, ale ok 🙂 obcasne boulicky postupne casem zmizi. @marki00 @kozavoza

marki00
5. kvě 2017

@gepe tak ja uz si na to zvykla, nekdy to sice trosku boli, ale nastesti mam dost tuku, takze je kam pichat. A jak casto jsi chodila na odbery na hematologii?

gepe
5. kvě 2017

@marki00 chodila jsem do trombo centra na Karlaku (Praha), vetsinou tak cca 3-4 tydny, v pripade vyskytnuti problemu jsem mela prijit ihned.

marki00
5. kvě 2017

@gepe ja chodim na opacnou stranu republiky🙂 taky mam prijit za 4 tydny.

zuzajulie
5. kvě 2017

Ahoj, mam Leidenskou mutaci taky, pokud jste mel nekdo trombozu, jak se to v lytku treba projevuje, je i boulicka? Jinak jsem prvni odnosila nastesti ok, bez vedomi, ze jsem mutant... Druhe uz ne, ale ne kvuli mutaci, tam to byl Patau.

marki00
9. kvě 2017

Holky, kontrolni odber krve na hematologii se dela 3h po aplikaci injekce, ze?

ivca1986
10. kvě 2017

@marki00 Ano, 3h po aplikaci 😉

radyym
10. kvě 2017

@kozavoza Ahoj mám leidenskou mutaci v horší formě 2x jsem potratila v 9t a ve 12t. ☹
Naší holčičce budou tři roky a v 8měs. jsem měla trombózu a málem jsem se nevrátily obě z nemocnice.
Díky nedůslednosti gynekologa.
Na hematolog. mi řekli, že kdyby jsem chtěli druhé mimi, musela bych 3měs. před otěhotněním a celé těhotenství si píchat Fraxiparin.

gepe
10. kvě 2017

@marki00 @ivca1986 ja mela odbery na cas 4hod po aplikaci.

ivca1986
10. kvě 2017

@gepe To je divný, já jednou taky přišla po 4 hodinách (bylo špatný počasí a špatně se jelo) a sestřička mě sprdla, že to už je pozdě, že musím chodit po 3-3,5 hodinách.

ivca1986
10. kvě 2017

@radyym já měla u první dcery trombózu v šestém měsíci, měsíc na jipce a zbytek těhotenství v nemocnici (pustili mě akorát na 14 dní abych si stihla vše připravit), neustále mě opakovali, že v první řadě zachraňují můj život, ne miminko - to bylo pro mě strašné poslouchat to každý den. No a po 2 letech se narodila druhá dcera, nic jsem si dopředu nepíchala, zase až v těhotenství a v šestinedělí. 😉 Není to nic hezkého, vím o čem mluvíte.

gepe
10. kvě 2017

@ivca1986 chodila jsem do Trombo centra (Karlak, Pha), a presne po 4hod odbery vzdy. I v odberovych po 4h, +- par minut nevadilo

petulkkab
25. kvě 2017

Holky tak se mi až chce brečet 😢 mám krevní mutace MTHFR c677t a PAI 1 v prosinci mi má dr řekla ať si zavolám na hematologii zda budou chtít nějaká vyšetření když sem teď těhotná. Sestra mi do telefonu řekla že pokud dr žádné vyšetření nechce tak oni taky ne. Včera se moje dr náhodou podívala na zprávu z hematologie kde je jasně uvedeno ze kontrola v těhu nutná. Hned vypsala žádanku a dnes sem tam naběhla. Teď volala sestra ze mají výsledky a že si okamžitě musím začít píchat injekce ☹ doufám jen že tohle "pochybení" naší berušce neublíží ☹ vůbec mi do telefonu neřekli co vyšlo špatně, nebo jaké injekce a na co si budu muset píchat tak sem z toho vyplašená.