Oblečky od Vietnamců a jiných laciných obchodů
Holky, kupujete oblečky na mimi u těchto obchodníků? Mě se tam líbí docela dost věciček, které jsou za rozumnou cenu. Třeba malý dupky atd. z velmi příjemného materiálu. Něco jako fleece. Nechce se mi totiž za velikosti 56 a 62 moc utrácet. Tak bych je nejradši pořídila v těchto obchodech (nemám ráda second handy). Větší věci už koupím kvalitní. Ale tyto jsou jen na krátkou dobu.
Nevím, jestli se v nich mimi pak třeba nezpotí.
Máte je dost v albíčkách - jde to poznat podle štítku u krku - značka K & Y, taky myslím V & něco.
Stručné shrnutí
- Mnoho rodičů v diskuzi varovalo před nákupem dětského oblečení na tržištích od vietnamských prodejců kvůli obavám z nekvalitních materiálů, chemických příměsí (uváděny ftaláty, olovo v barvách) a obtížné možnosti reklamace; doporučují jako alternativu obchody jako Tesco, H&M, Mothercare nebo nákupy v sekáčích a na Mimibazaru.
- Levné kousky pro novorozence lze pořídit i v supermarketech a výprodejích; v diskuzi byly zmíněny konkrétní ceny jako bavlněná bodýčka za 50 Kč na trhu, zimní bunda za 150 Kč u trhovců nebo sada 6 bodyček v Marks&Spencer za 350 Kč, a rodiče radí koupit jen základ (např. 7 bodýček, 2–3 overaly).
- Praktické postupy, které rodiče používají ke snížení rizika, jsou volba 100% bavlny, důkladné praní a vyžehlení (někteří doporučují praní i na 60 °C), nákup v prodejnách s možností reklamace a upřednostňování použitého značkového oblečení z Mimibazaru nebo sekáčů.
Nejčastější otázky
Q: Kde levně a relativně bezpečně koupit oblečení pro novorozence?
A: Jako běžné a levné zdroje rodiče v diskuzi uváděli Tesco (balení bodýček po 3–5 kusech), H&M, Mothercare, Marks&Spencer (v diskusi zmíněna sada 6 bodyček za 350 Kč) a nákupy ve slevách či výprodejích; použité značkové věci doporučovali sekáče a Mimibazar.
Q: Jak rozpoznat, že je oblečení skutečně 100% bavlna?
A: Diskuze radí osahat materiál a zkontrolovat štítek, zároveň ale upozorňuje, že SOI/inspekce někdy zjistily, že složení na štítku neodpovídá realitě, takže štítek není absolutní zárukou.
Q: Jak snížit riziko alergie nebo podráždění při oblečení z trhu?
A: Rodiče doporučují volit 100% bavlnu, vyhýbat se fleecu na holé tělo, důkladně prát a vyžehlit nově koupené kousky (někdo uváděl praní na 60 °C), a raději nekupovat boty či větší kusy od trhovců.
Q: Jsou použité věci z Mimibazaru bezpečné pro miminko?
A: V diskuzi byla pozitivní zkušenost s koupí značkového oblečení přes Mimibazar a sekáče (uveřejňovaly se Next, Mothercare, Tiny Ted apod.), rodiče doporučují vybírat „od čistých maminek“ a ověřit stav švů a materiálu.
Q: Kdo kontroluje kvalitu a jak reklamovat závadné dětské oblečení?
A: V textu je zmíněna ČOI/SOI jako instituce provádějící kontroly a zveřejňující závadné zboží; rodiče doporučují nahlásit podezřelé produkty inspekci a využít možnost reklamace u kamenných obchodů, které podléhají EU normám.
Q: Jak oblékat miminko do oděvů z tržiště prakticky po koupi?
A: Doporučené postupy zahrnují důkladné praní nových kousků (někteří uvádějí 60 °C), vyžehlení na vysokou teplotu a test nošení (sledovat ekzém či nadměrné pocení), případně podložení fleecových dupků punčochami v zimě.
Závěry z diskuze
Shoda
- Kvalita oblečení se výrazně liší; značkové obchody nabízejí snazší možnost reklamace a častěji dodržují kontrolu podle norem EU.
- Pro úplně malé miminko mnoho rodičů doporučuje upřednostnit 100% bavlnu a vyhýbat se neznámým syntetickým materiálům přicházejícím do bezprostředního kontaktu s kůží.
- Sekáče a Mimibazar byly shodně uvedeny jako ekonomická alternativa pro kvalitní značkové kousky.
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že oblečení od vietnamských prodejců je nekvalitní, napuštěné „srajdkami“ a může způsobit ekzémy; jiní uvádějí, že se u nich nakupují levné, přijatelné a někdy i trvanlivé kousky, pokud jsou pečlivě vybrané (např. 100% bavlna) a řádně vyprané.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná frekvence a rozsah laboratorních testů (na ftaláty, olovo apod.) prováděných u zboží z tržnic?
- Kdo nese odpovědnost a jak spolehlivě probíhá reklamace zboží zakoupeného u trhovců versus v kamenných obchodech?
- Jak konzistentní je shoda materiálového složení mezi štítkem a reálným složením u levného textilu?
Zmíněné značky a firmy
K & Y, Chicco, H&M, Mothercare, Tesco, KIK, Gigantextil, Marks&Spencer, Next, Cherokee, Mimibazar, C A, Blue Seven, Globus, Disney Store, Old Navy, Victoria Secret, Abercrombie, Gap, Lacoste, Nike, Carters, Rejoice, So Pretty, Deichmann, Baťa, Rieker, Takko, NewYorker, Jon Garfield, Lindex, Lidl, Humanic, Kenvele, Tiny ted
Zmíněné produkty a metody
bodýčka, dupky, fleece, semišový typ látky, zavinovačka, fusak, punčošky, pyžámka, papuče, zimní bunda, tepláky, overaly, 100% bavlna, biobavlna, ftaláty, olovo v barvách, praní na 60 °C, důkladné žehlení, reklamace, kontrola ČOI/SOI, sekáče, Mimibazar, balení po 3–5 kusech
Místa a osoby
Bratislava, Drážďany, Londýn, Praha, Thajsko, USA, Bankok, Ostrava, Zlín, Kuřím rynku, Vltavský trh
apon:napiš bihan,dávala někde dobrej odkaz,já si ho neschovala..............základ byl že na obyč bavlnu se vypotřebuje hodně pesticidů,snad třetina světový produkce. a bio se dělá samozřejmě bez toho,takže víc práce,dýl to trvá a je to drahý 🙂 ale ty věci jsou úžasný,já můžu jen doporučit.
dneska sem cetla co zase od tamanu nasli zavadneho v hrackach a vecech pak to sem napisu ,ale je toho pomerne dosti 😝
Já jsem kupovala bio-bodycka v CA v Německu a myslím, že ta cena byla stejná, jako ty ostatní. Mělo to cedulky organic clothes... V HM jsem taky neviděla.
Taky by mě zajímalo, co přesně můsí splňovat bio oblečení. Určitě jde o způsob pěstování tý bavlny, zpracování, ale také způsob barvení...
mmk dík 😉 už jsem taky koukala na net - ale ty ceny - body třeba 250 Kč... 😖 chce to pak vymáknout jako apon 🙂
Bury, koupila jsem v CA bodycka po dvou asi za 4 nebo 5€ (uz je to dyl) a nebyla to zadna akce, jsou normale z biobavlny. A rekla bych, ze je tam maji porad. To je podle me luxusni cena za dve bodycka. 250Kc za jedno je dost teda 😖
mmmk- tak si mě teda donutila vstát a jít hrabat do krabice 🙂 mám na všem ještě cenovky. takže CA body po dvou opravdu 5 €. pak tam jsou dvě Disney taky biobavlna a to stálo jedno 4 € .
http://www.bioobleceni.cz/body/ 😝
makelka, nejak som nepochopila ten tvoj hodne trapny vyrok o tom ako vietnamci niekomu beru pracu. ved nikto ti nebrani postavit si stanok s handrami na trh a predavat. som zvedava ako dlho by si tam vydrzala...
kocicinka ve Zline prave 😲
ad vietnamci myslim,ze cech mit moznost sit hadry za cenu 5-10kc kus a prodavat to za 350a vice by to udelal taky ,ale u nas to nejde ..nastesti..
Marti - díky za vysvětlení, podle toho to určitě najdeme nebo se zeptáme 🙂 a chci vyrazit po Vánocích, aby už měli slevy. Kdy je to asi nejlepší? Zjistím třeba z internetových stránek těch obchodů, že už mají slevy? Už jsem překecala i manžela, že vyrazíme a provětráme peněženku. Nejdřív se cukal, ale přetlumočila jsem Vaše argumenty, že nakupování se vyplatí a jedeme 😉
Ahoj marcel 🙂 Vyražte hned po novém roce, my pojedeme taky 😉 i když už nějaké slevy jsou už teď, tak to hlavní vypukne v lednu 😉
apon:není těžký natočti takový video o nás 😉 Já mám kamarádku co pronikla hodně do jejich soukromýho života a v mnohém to mají lepší než my...........např. první měsíc po narození dítěte neexistuje aby se matka starala o něco jiného než dítě apod. Jsou mezi nimi samozřejmě lidé různí,ale to u nás taky,žádný zrůdy to nejsou. Ale to je na jinou diskusi.
Upozornuji, ze jste uz hodne mimo tema, ktere je o obleceni, nikoli o lidech, co ho vyrabeji a prodavaji 😉
kubinkov asi ano proto jsem zila s partnerem z Goa a nejlepsi kamos je z Afriky..polovina znamejch z Danska a Anglie ..to urcite budu xenofobni to je pravda 😎
ano ano sme mimo tema..takze v tech novinach psali,ze nejake disney lahve s panenkou ariel ci co to je je velmi nebezpecna pri piti +nejake latky skodlive obsahuje..plastove nadobi +kocarky +milion hracek,ale ja doufam,ze do hracek tam malokdo jde 😲 hadry tam nejsou zadne napsane zatim
apon, jsi tu asi největší propagátor nakupování v UK, Německu, ap. No, ale Polsko není zrovna záruka kvality, nebo se pletu?
v Poľsku sa vyrábajú aj kvalitné veci..... 😕 a napr. aj značkové hračky a niektoré kvalitnejšie oblečenie je made in China a je kvalitné, pretože firmy tam majú fabriky z dôvodu lacnej pracovnej sily, čo však neznamená, že vyrábajú bordel 😉 🙂
no, ono se dost věcí vyrábí v Číně např. pro levis a protože mají zakázku rychle udělanou, tak ušijí ještě x dalších kalhot a na ty už nenašijí značku levis a jsou prodávány za třetinovou cenu jako no name u vietnamců.
Aleachim, dost pochybuju, ze by na no name dziny pouzili tu samou latku a ty stejne nite. Mozna stroje. To si firma Levis podle me dost hlida. Stejne jako jine. Znamy dela nakupciho pro adidas a rika, ze jim dodavaji latky, nite i stroje a ze neexistuje, aby z tech latek sili neco jineho nez urcene veci. Navic maji v te fabrice sve lidi, co tu kvalitu hlidaji. Pokud se znacka nasiva nebo nazehluje, je to vzdy pred usitim, ne po. Navic spousta latek zrovna toho Adidas je s texturou te znacky, tz. neni mozne ji pouzit pro cokoli jineho.
já tomu tedy nevěřím, mezi značkovými džínami a džínami z tržnice jsou miliony světelných let ve kvalitě...
mmmk, možná to tak je, ale já naopak slyšela, že se to tak dost často děje. Tím nechci však říct, že hurá jdeme nakupovat k vietnamcům. Také mám ráda kvalitní věci a navíc když si něco vybírám, mám ráda určitý standard.
Nicméně ať je to tak nebo tak, tak když si koupím kalhoty u levisu a něco se s nimi stane, mám jistotu, že mi uznají reklamaci. Prodejce v tržnici bych pravděpodobně ani nenašla.
omlouvám se, odeslala jsem to brzy..... chtěla jsem říct, že je nutné i u osvědčených značek, hledět na materiály a provedení a ne nakupovat jen podle nálepky.
K těm polským věcem - líbí se mi povlečení a doplňky od Drewex - neviděla jsem teda ve skutečnosti, jen na netu. A je to polská firma. Máte s nima někdo zkušenost. Co se jídla týče, tak se snažím nekupovat polský věci, ale oblečení a spol. tak nějak nevím.... co vy na to?
Od Drewexu jsem viděla několik postýlek a zdály se mi OK - tj. držely pevně pohromadě, nikde z toho nelezly třísky .., a povlečení je taky standart.
A co se jídla týká - z vlastní zkušenosti vím, že mají výborný uzeniny, klobásky atd.
Jeste je polska znacka i Scarlett (snad se to tak pise), videla jsem na veletrhu jejich veci a prisly mi docela pekne (postylky, povleceni, sady do kocarku, pyzamka).
A jeste jsou vyborny ty polsky karamelky 🙂
My máme postýlku Drewex a můžu říct že jsem s ní moc spokojená, a není pravda že všechno polské zboží je špatné. Jsou tam firmy které mají hodně výrobku vysoké kvality.A také jsem byla v obchůdku kde mají jen polské výrobky co se týče pro novorozence a můžu říct že jsem tam vybrala malé hodně věcí a v kvalitě se vyrovnavají českým výrobcům.Máme od tama i celý sed do postýlky a je to překrásná souprava foto bude v albumu 😉

Taky prosím vynechat pojmenování rejžožrouti nebo rákosníci či co. Je to hnusnej xenofobismus. Kdyby tu práci dělali češi líp,nebudou tu vietnamci. Ty lidi jedou přes půl světa a tady se prosadí,zkusme si to taky a pak můžeme odsuzovat. Že u nich nenakupuju oblečení neznamená že je musim pomlouvat........narozdíl od českých prodavačů makají od rána do večera a nezažila jsem že by byl nějaký na mně nepříjemný! Jejich děti patří ve školkách a školách k těm vychovaným narozdíl od těch ostatních kt. klidně pošlou učitele doprdele. A že okrádají stát na daních? No to žádný český podnikatel nikdy neudělal! A navíc když tady mají ofiko otevřené kamenné obchody nebo nehtařská studia tak už nemůžou odkrást o nic víc než češi.
Bývalá kolegyně dělala v uprchlickém táboře a říkala že Vietnamci byli nejlepší,přišli oficiálně se nahlásili a pak šli a postarali se o sebe sami a nikdy nechtěli žádné dávky..........jakpak jsou na tom jisté české komunity?
Další kamarádka doučovala jednoho češtinu a oni ji hodně zvali k nim domů a radila je ho manželce s miminkem. Říkala že milejší lidi nepoznala.
Tak sorry že sem mimo téma,ale tohle mi nedalo.