Oblečky od Vietnamců a jiných laciných obchodů
Holky, kupujete oblečky na mimi u těchto obchodníků? Mě se tam líbí docela dost věciček, které jsou za rozumnou cenu. Třeba malý dupky atd. z velmi příjemného materiálu. Něco jako fleece. Nechce se mi totiž za velikosti 56 a 62 moc utrácet. Tak bych je nejradši pořídila v těchto obchodech (nemám ráda second handy). Větší věci už koupím kvalitní. Ale tyto jsou jen na krátkou dobu.
Nevím, jestli se v nich mimi pak třeba nezpotí.
Máte je dost v albíčkách - jde to poznat podle štítku u krku - značka K & Y, taky myslím V & něco.
Stručné shrnutí
- Mnoho rodičů v diskuzi varovalo před nákupem dětského oblečení na tržištích od vietnamských prodejců kvůli obavám z nekvalitních materiálů, chemických příměsí (uváděny ftaláty, olovo v barvách) a obtížné možnosti reklamace; doporučují jako alternativu obchody jako Tesco, H&M, Mothercare nebo nákupy v sekáčích a na Mimibazaru.
- Levné kousky pro novorozence lze pořídit i v supermarketech a výprodejích; v diskuzi byly zmíněny konkrétní ceny jako bavlněná bodýčka za 50 Kč na trhu, zimní bunda za 150 Kč u trhovců nebo sada 6 bodyček v Marks&Spencer za 350 Kč, a rodiče radí koupit jen základ (např. 7 bodýček, 2–3 overaly).
- Praktické postupy, které rodiče používají ke snížení rizika, jsou volba 100% bavlny, důkladné praní a vyžehlení (někteří doporučují praní i na 60 °C), nákup v prodejnách s možností reklamace a upřednostňování použitého značkového oblečení z Mimibazaru nebo sekáčů.
Nejčastější otázky
Q: Kde levně a relativně bezpečně koupit oblečení pro novorozence?
A: Jako běžné a levné zdroje rodiče v diskuzi uváděli Tesco (balení bodýček po 3–5 kusech), H&M, Mothercare, Marks&Spencer (v diskusi zmíněna sada 6 bodyček za 350 Kč) a nákupy ve slevách či výprodejích; použité značkové věci doporučovali sekáče a Mimibazar.
Q: Jak rozpoznat, že je oblečení skutečně 100% bavlna?
A: Diskuze radí osahat materiál a zkontrolovat štítek, zároveň ale upozorňuje, že SOI/inspekce někdy zjistily, že složení na štítku neodpovídá realitě, takže štítek není absolutní zárukou.
Q: Jak snížit riziko alergie nebo podráždění při oblečení z trhu?
A: Rodiče doporučují volit 100% bavlnu, vyhýbat se fleecu na holé tělo, důkladně prát a vyžehlit nově koupené kousky (někdo uváděl praní na 60 °C), a raději nekupovat boty či větší kusy od trhovců.
Q: Jsou použité věci z Mimibazaru bezpečné pro miminko?
A: V diskuzi byla pozitivní zkušenost s koupí značkového oblečení přes Mimibazar a sekáče (uveřejňovaly se Next, Mothercare, Tiny Ted apod.), rodiče doporučují vybírat „od čistých maminek“ a ověřit stav švů a materiálu.
Q: Kdo kontroluje kvalitu a jak reklamovat závadné dětské oblečení?
A: V textu je zmíněna ČOI/SOI jako instituce provádějící kontroly a zveřejňující závadné zboží; rodiče doporučují nahlásit podezřelé produkty inspekci a využít možnost reklamace u kamenných obchodů, které podléhají EU normám.
Q: Jak oblékat miminko do oděvů z tržiště prakticky po koupi?
A: Doporučené postupy zahrnují důkladné praní nových kousků (někteří uvádějí 60 °C), vyžehlení na vysokou teplotu a test nošení (sledovat ekzém či nadměrné pocení), případně podložení fleecových dupků punčochami v zimě.
Závěry z diskuze
Shoda
- Kvalita oblečení se výrazně liší; značkové obchody nabízejí snazší možnost reklamace a častěji dodržují kontrolu podle norem EU.
- Pro úplně malé miminko mnoho rodičů doporučuje upřednostnit 100% bavlnu a vyhýbat se neznámým syntetickým materiálům přicházejícím do bezprostředního kontaktu s kůží.
- Sekáče a Mimibazar byly shodně uvedeny jako ekonomická alternativa pro kvalitní značkové kousky.
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že oblečení od vietnamských prodejců je nekvalitní, napuštěné „srajdkami“ a může způsobit ekzémy; jiní uvádějí, že se u nich nakupují levné, přijatelné a někdy i trvanlivé kousky, pokud jsou pečlivě vybrané (např. 100% bavlna) a řádně vyprané.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná frekvence a rozsah laboratorních testů (na ftaláty, olovo apod.) prováděných u zboží z tržnic?
- Kdo nese odpovědnost a jak spolehlivě probíhá reklamace zboží zakoupeného u trhovců versus v kamenných obchodech?
- Jak konzistentní je shoda materiálového složení mezi štítkem a reálným složením u levného textilu?
Zmíněné značky a firmy
K & Y, Chicco, H&M, Mothercare, Tesco, KIK, Gigantextil, Marks&Spencer, Next, Cherokee, Mimibazar, C A, Blue Seven, Globus, Disney Store, Old Navy, Victoria Secret, Abercrombie, Gap, Lacoste, Nike, Carters, Rejoice, So Pretty, Deichmann, Baťa, Rieker, Takko, NewYorker, Jon Garfield, Lindex, Lidl, Humanic, Kenvele, Tiny ted
Zmíněné produkty a metody
bodýčka, dupky, fleece, semišový typ látky, zavinovačka, fusak, punčošky, pyžámka, papuče, zimní bunda, tepláky, overaly, 100% bavlna, biobavlna, ftaláty, olovo v barvách, praní na 60 °C, důkladné žehlení, reklamace, kontrola ČOI/SOI, sekáče, Mimibazar, balení po 3–5 kusech
Místa a osoby
Bratislava, Drážďany, Londýn, Praha, Thajsko, USA, Bankok, Ostrava, Zlín, Kuřím rynku, Vltavský trh
Soanpe: jasně, tak pokud tam cinan dodá na vlastní triko nejaké blbé zboží je to podvod. Já třeba mluvím ze skoro vlastní zkušenosti. Nechalo se u čínanů vyrobit zboží. Ok. pak se nadhodilo, zda by se nedala cena za kus srazit z dolaru a pul, na dolar 25. cinan no problem. dodali zboží za nižší cenu, ale ejhle🙂 na novou zakázku použili jinou barvu, která se po x namočení smývala, což kusy za dolar pade nedělali🙂 Takže vždy domluvit přesně podmínky zakázky a kontrolovat🙂
ono stačí,keď cítim ten chemosmrad v týchto obchodoch. Samozrejme netvrdím, že všetko tam je zlé a nekvalitné, ale niečo tam smrdieť musí - a hlavne si privoňajte k topánkam 😉
Radsej kupim malemu veci v tescu, cenovo je to podobne, krajsie a kvalitnejsie. Aspon sa min tak zda. Babka mu nakupuje v kenvele ked su akcie a to tesne po vianociach je to o polovicu lacnejsie 😀
Ono ale fakt záleží na jak velké dítě se kupuje. V Tescu je to obecně bez problémů, tam se cena s asiatama dá srovnat. Později už se musí hledat, to jsou už věci od tamanů levnější. Ale zase třeba jen tak o čtvrtinu, třetinu...
Výprodeje jsou kapitola sama pro sebe. Já nemám problém koupit po vánocícih výrpdejové věci a nosit je next rok. Někdo ale potřebuje in, new collection a tohlecto nechápe. Je to o penězích.
Ale to je věc názoru, někdo kupuje jen nové, jen z ciziny, jen Nike...
Ved to, pre malilinke deticky sa dopredu velmi tazko kupuje, lebo nikto vam nepovie, ako porastie to vase babo konkretne. Ale uz okolo toho roka sa to da a naozaj sledovat vypredaje, pripadne akcie, tesco mava par krat za rok zlavu ja neviem 30 percent na kabaty a bundy, 30 na detske osatenie, 30 na riflove veci.
soapne, ved to, vsetko je vyrobene v cine ci vietname 😝 napraskaju cenu a hotovo 😒
clovek vyskusa a vidi, ci je to kvalitne alebo nie, staci jedno opranie 😉
ale jednoznacne ma smrad v ciniakoch odpudzuje neuveritelne....ked oni zvacsa predavaju ten najpodradnejsi , najlacnejsi tovar, ale zas nie kazdy ma na drahe, to chapem 😎
tiez sa da dobre nakupit v sekacoch 🙂 kvalita za rozumnu cenu 😵
brukev
číňani jsou koumesové 😀 MP byl v Číně kvůli šperkům z ocele a v jedný fabrice se dělají no name a zn.šperky 😝 😀 jenom si vymslíš logo,značku a už ti to tam vypalujou 😀 čínský kluci=šikovný kuci 😀
nanika
opět se budu opakovat 😅 když nakoupuju ve výprdeji angl.značek Next a Mothercare,tak třeba body velikosti 3-6m jsou Sofince ještě v 10m ted jí je tepv měním za větší. Jsou balený po 7ks a v balení jsou asi 4velikosti. Cena za 7ks body je 460,- před slevou 😎 Bundičku,co měla na jaro,unosila i v září.
je to hodně o střihu.
hodně chodím i do bazárků,ale opět se zaměřuji an angl.zn.Tiny ted,Lady bird.... Nejde mi ani tak o ten nápis,co hlásí,že jsem Next atd, ale o to,že ty stihy jsou fakt vychytaný a o materialech a designu ani nemluvím 😉
Soanpe, neporovnavaj, co mate vy v CR a co my, my sme tu aj pri vypredajoch chudaci :( Vypredaj detskych veciciek co sa tyka dajme tomu c a a, nula bodov, zlava par korun a vsetko 56, 62, to sa tyka body, dupiek, overalov... U nas ryzuju, alebo verim aj tomu, ze ak nieco je, ide to dalej pod ruku bud na net, alebo znamym predavaciek :( ale nechcem krivdit...
Nanika, myslis, ze je problem zajet z Bratislavy do Huma, SCS atd.? Myslim, ze zrovna v dobe vyprodeju se to tam vyplati.
já myslím, že jsou rozdíly i u nás v ČR. Lidé z velkých měst mají možnost nakupovat v CA, HM, Next, Mothercare atd. Mohou tam juknou třeba jen, když jdou kolem. A příjdou třeba na slevy. Ale v menších městech jsou bud vietnamci, nebo max. 1-2 obchudky pro mimi. To je pak těžký. Já bydlím ve středně velkém městě, tak tu alespon máme CA a Tesco, kde jsem teda už dost nakoupila, ale kdybych se sem nepřestěhovala, tak netuším, kde bych to nakupovala. U našich je sice tesco, ale ne hypermarket, ale jen supermarket a tam to nevedou. CA, HM atd. tam zdaleka není. To se musí vyjet do většího města na výlet. Jenže to se pak stane, že nemají tu pravou velikost a nebo, že prostě slevu netrefí. Já ted bydlím ve městě, kde je hodně menšin, takže tady do bazárků fakt nechodím. A celkově je mi to proti srsti.
nanika
já když vidím v čr holky z BA, tak jsou většinou vystajlovaný a jejich děti taky,že si někdy připadám jako socka 😅
a shodlo se nás na tom víc.
Jinak zmiňované fimy mají na svých www stránkách akce a slevy ohlášeny,takže já nevidím problém v tom,abych se sebrala a vyjela jednou za půl roku na nákupy 😉 body,pyžama punčocháče trička kalhoty a další celoroční oblečení by neměl být problém nakupovat dopředu. Většinou kalhoty jsou regulovatelné v pase,ohrnout se dají a když nejsou na jedné prodejně,tak jsou na jiné a můžou je poslat na tobě nejbližší pobočku.
Já na výprodeje jezdím do Drážďan a vyplatí se mi to hodně 😉
Londyn 😎 tady bych ve znackovejch vecech na vyprodeji nekoupila nic to radsi setrim a letenka stoji pakatel +ubytovani na dva dny a proletet mesto nakoupit a je to..jako slevy tam a tady a navic jine vzory..tady je to ubohost kdo byl v cizine tak vi 😝
moje skusenosti s cinanmi...
veci pre mna...
chcela som si asi cca pred troma rokmi kupit kvalitnu bundu na zimu, takze som isla do normalneho obchodu, vybrala som si, ani nebola az taka strasne draha cca okolo 2500SK, bola som s nou velmi spokojna, vlastne aj teraz som s nou velmi spokojna. O par mesiacov, som len tak zabrdla do jedneho cinskeho obchodu a vidim tam presne tu istu bundu- mala som ju na sebe, no fakt aj znacka, aj vysacky, vsetko na vlas rovnake... za 750 SK - no neporazilo by Vas? Utesujem sa, ze tu bundu nosim doteraz som s nou velmi spokojna, aj ked som za nu dala trikrat tolko ako u cinana
druha vec...
to uz bolo sice pred viac rokmi... kupila som si u cinanov zimne topanky, jasne, ze sa do polroka rozpadli, ale vobec nemali problem mi ich reklamovat, a kedze to bolo az niekedy v aprili, tak mi nevratili topanky, ale peniaze... takze som celu zimu chodila zadarmo 😉
pre deti inak naozaj najradsej nakupujem v tescu - ked su tam akcie to bodynko vyjde za 25 SK, to fakt ani u cinana tak lacno nekupite
a tych par veci pre malu co mam od cinanov, tak som s nimi relativne spokojna
no co se týká bot, tak si radši koupít ve slevě značkové, vydrží mi v průměru tak pět let. Manželova máma si jeden rok kupovala sportovní boty u vietnamců a od jara do podzimu měla zničené čtvery, protože se jí začaly párat. No po dvou stovkách, to je daný rok 800 a já mám na pět let za 1200, takže skore je jasné.
Nečetla jsem teda celou diskuzi, ale proboha, holky, nešilte! Já mám od vietnamců spoustu kousků a rozhodně se nebojím toho, že by z toho miminko něco chytilo! Přece jsem to vyprala a vyžehlila a tím jsem případné bacily zabila! Jasně že značkové hadříky jsou většinou hezčí a kvalitnější a některé pidi kousky mám Next a podobně, ale stejně to miminko vezme párkrát na sebe a vyroste z toho, takže klíďo jděte do vietnamců! 🙂
Klaro - zakladatelko diskuze, pěkně se do tebe na začátku pustily, ale klid, znám hodně mamin, co měly pro mimina věci od vietnamců a nic jim není! 🙂
No já nemyslím, že by se do mě pustili. Já jsem ráda, že se ta diskuze tak hezky rozjela. Alespoň se o tom mluví.
Já mám spoustu věcí z CA, Tesca nebo zahraničí. U vietnamců jsem nic nekoupila, jen u českých prodejců, u kterých se ukázalo, že to nejspíš mají od vietnamců. To mám jen pár kousků. Sice když jsem to zjistila (že vietnamci to mají taky, tak jaká to pak bude kvalita), tak mě to docela rozhodilo. Bylo mi líto i těch pár peněz. Ale uvidíme. Já to pořádně 2x vyperu. Vyžehlím. Použiji to jen, když mi ty kvalitnější oblečky dojdou (takže třeba vůbec), ale budu malou hlídat, jestli se v tom nepotí nebo tak něco. Znovu jsem pátrala v albíčkách. Některé kousky na miminkách jsem poznala, že jsou nejspíš od vietnamců, ale mimi se zdály být v poho. Tak uvidím.
U vietnamců nekupuji nic. Vlastně jen nějaké ty laciné papuče na chalupu pro návštěvy. Ale jinak nic. Boty bych si tam nikdy nekoupila. Ale občas tam zajdu jen tak na průzkum. Proto mě rozhodilo zjištění, že to co jsem koupila u čechů je vietnamské. 😖
Myslím, že tahle diskuze se rozjela trochu přehnaně! 😅 Jak už tu bylo řečeno, skoro vše je jedna továrna, jen tam našijí jiný cedulky.. Ale když má někdo potřebu nakupovat "značkový" věci a evidentně se pak cítí lépe, tak mu to neberu, jen mi to přijde malinko padlý na hlavu..
klara
to bys nesměla nakupovat ani v globusu.jak jsem pasla timbuktoo-kolekce dysney,blue seven... succes...
já vybírámvěci podle omaku 😉 a myslím si ,že po 12ti letech podnikání v tomhle oboru to mám v oku 😎 😀
Ahoj, tak jsem si trošku přečetla tohle téma a na něco si vzpoměla. Před pár lety můj známý vozil věci z turecka a prodával je ve velkém na burze vietnamcům a nejen jim. Jednou jsem za něj zaskakovala a oblečky prodávala místo něj. Kupovali je i majitelé butiků, kteří u mě koupili jednu halenku např. za 150,- a v butiku ji prodali za 500,-. Samozřejmě nekoupili jen jednu, ale třeba z každého druhu třeba 2-3 kusy. Tenkrát mě nenapadlo, že když si koupím v "lepším" butiku svetřík za 600,-, že u vietnamců ho pořídím za 250,- 😅
Nebo, když byla dcera malá koupila jsem jí zimní boty u Bati za 500,. a za 2 týdny úplně ty samé jsem viděla u vietnamců za 300 😲
Takže lucie777 má pravdu je to jedna velká továrna...
Lebo keby si to citala od zaciatku lucie777, tak by si zistila, ze tu nejde o bacily. Okrem toho tu zakladatelku temy nikto neuraza, ani neodsudzuje. Kazdy si pise kde nakupuje a preco a o tom diskusia je, kazdy ma svoj nazor a mozu nam tie ostatne pripadat "padle na hlavu"...
Tak já taky pomalu začínám s výbavou a musím říct, že u vietnamců bych asi nenakupovala - a to i přesto, že si myslím, že se věci šijou v jedný továrně - v pondělí značkový, v úterý neznačkový 😀 jednou jsem koukala na nějaký německý TV na pořad, jak šijou oblečení od Takko. A tam byli v továrně, kde se šijou džíny a tam normálně říkali, že se tam šije více značek od levných po "značkové". Asi je to spíš o tom, jakej použijou materiál. Tak už se mi stalo, že mi kamarádka říkala, že viděla stejný svetr (se stejnou vysačkou) v italským butiku a vietnamců ....
Pro větší děti bych tam asi klidně něco nakoupila, ale pro miminko nee 🙂 ale boty (hlavně ty dětský) bych tam nekoupila nikdy....
Další věc je, že jsou krámky s dětskýma věcma, který vypadají úplně normálně a pak se dozvíte, že majitel je vietnamec, tak co tam asi prodává za zboží .... 😒
kdyz se teda sije v jedne tovarne vsecko proc manzelovo tricko abercrombie drzi uz sedmej rok jako nove a od tamana co mel tricka ze startu do prace nevydrzela ani jedno prani??to je teda cim ? Marusciny bodycka CA HM jsou po x pranich super a jedno co mela od tamana je hnusne vytahane a vybledle?bude to necim ?
mimochodem boty od bate nekupuju je to humus zdaleko to n eni to co to bejvavalo 😝 Jsem ze Zlina tak sem videla po x letech expanzi jak postupuje a meni se sortiment,ale u nas to bylo porad stejne dokonce brali Gap z Uesej prodavat ..a pak se to zvrtlo a je to samej ausus o designu ani nemluvim to je jak prase kost vsecky obchody maji stejne krusky co ted uzasne leti jak pres kopirak a klasickou obuv nekoupis malem..to ja radsi jdu do Gorol Reno Stival nebo rieker a priplatim si a mam je 6rok jedny boty a tudle loni meli slevu Riekeru kozacky z ovci vlnou uvnitr ze 2700kc na 750Kc toz to neber a zrovna moje cislo tak ja nakupuju spis sou to haluze teda ,ale k Batovi Humanic mozna jeste neco nahodne a deichman ee
ono se teda může stát, že i značkový věci jsou naprd 😒 takhle má přítel jedno tričko od Quiksilveru a po jednom praní se celý pokroutilo 😠 a to se mi taky ještě nestalo 😖
Succes je taman jak vysitej to vim..a Disney je kvalitnejsi 😎 pravej Disney ne Disney od congu kde se prodava za polovinu nekdy skoro stejne jak sem se presvedcila a kvalita je rozdilna v podani barev material design a samo po vyprani to lze poznat..byla jsem nakupovat v Disney store v Londyne a veci z tama jsou na urovni oproti hadrum s medvedem pu z trznice..oni napodobi lautr vsecko
Nani, já neřekla, že ji někdo uráží či odsuzuje, čti pořádně.. Ale přijde mi padlé na hlavu, když si někdo myslí, že oblečení u vietnamců je jedovaté či jinak otrávené, navíc máme ruce, tak si to osaháme a s největší pravděpodobností poznáme, jestli to je ta bavlna či nikoli..
Bury, přesně tak, myslíš, jak nakoupíš v normálním obchodě, ale vietnamci mají úplně to samý, takže proto to klidně nakoupím levněji..
Apon, ale i to značkové tričko kolikrát po vyprání nedrží tvar jako nové, já mám od kamrádky spoustu bodýček po jejím dítěti a některá z HM či CA vypadají hůř než ty od vietnamců či podobných obchodů, je to kus od kusu, ale značka ti rozhodně nazaručí, že je to o 100% kvalitnější..
ja narazila na pani co prodava abercrombie a paul frank od origosu k nerozeznani prodava to na aukru na mmb a fakt jak origos ,ale origos to neni ..pozna to par lidi co se na to zameruji a poznas to na kvalite ..ptala jsem se ji jak muze origos prodavat za 250kc kus coze je pakatel pac v USA je to mnohem drazsi a ona ,ze teda original nepozna a ze to asi origos neni ,ale ona to nepozna a prodava dobre ne? 😀 a lidi vesele nakupuji..Lacoste poznas pozdle krokodylka jak ma otevrenou tlamu jestli mu jdou videt zuby jestli ma tricko perletove knofliky pac oni jine nepouzivaji ,cislovani velikosti maji jen 4/6/8/10 atd a ne LMXL atd to jsou podvody v takovem pripade a na aukcich jsem to videla v detailech jak je to fake a prodavala to baba za 990Kc 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲
aponchie - jak píšeš, napodobí úplně všechno - oni jsou šílený koumáci. 😀 mě se několikrát stalo (na nákupech v Německu), že když přijde do nějakýho lepšího krámu nová kolekce, tak je jich v jednom obchodě třeba deset a fotí si oblečení... 😀 - takže pak rychle domů a nechat to vyrobit 😀 😀

brukev
tu kvalitu nezmění zadavatel zakázka, lae provozovatelé fabriky,aniž by o tom informovali zadavatele 😖
a to je pak problém. když ti přijde 3000ks triček a z toho ti 800ks nějakej ksindl bez tvého vědomí vyrobí z horšího materiálu,aby měl větší zisk 😝 a tak je to se vším.
ovšem nejvíc mě pobavilo,kdž si chlap koupil nike boty a jedna byla made in china a druhá made in vietnam 😲 😀