První šátek, jakou gramáž a velikost?

blessi
20. únor 2018

Zdravím všechny zkušené nosičky. Já jsem zatím tímto nepolíbená, ale chtěla bych začít nosit v šátku, proto prosím o radu s výběrem prvního šátku. Jsem totiž zahlcená informacema z různých stránek a mám v tom zmatek :( Pochopila jsem, že pro mě bude nejvhodnější šátek ze 100% bavlny. Líbil by se mi šátek žakárový, který by byl vhodný po celé období nošení. Dívala jsem se na šátky Yaro, ale pokud doporučíte jinou značku, která se mi bude jako začátečnici dobře vázat a bude cenově dostupná, budu ráda. Gramáží si také nejsem jistá - stačí 200 - 230 nebo více? Chtěla bych, aby byl šátek pohodlný, dobře se nosil a netlačil. Jako poslední tápu ve výběru velikosti - měřím 168 cm, konfekční velikost 36-38. Stačí mi šátek velikosti 5 nebo zvolit radši 6? Ještě bych měla dodat, že bych ze začátku chtěla zkoušet hlavně tyto úvazy: kolébka v kříži s kapsou ven, s kapsou uvnitř, kolébka ve dvojitém a jednoduchém kříži. Děkuji za vaše rady.

frascati
20. únor 2018

Ahoj, Yaro je pro začátečníka dobrá volba, kvalita v poměru k ceně je ok. Na miminko je 100% bavlna optimální, protože když prce ublinkne, dá se vyprat v pračce, některé mohou i do sušičky, ale to je třeba ověřit na štítku šátku. Později můžeš mít i nějakou příměs (na léto konopí, hedvábí či len), na zimu vlnu (merino, alpaku, velblouda), to už pak sama uvidíš, až se rozkoukáš. Na tvou konfekční velikost je šestka akorát, jak dítě poroste, bude potřebovat víc šátku, takže ho využiješ déle. Nosnost kolem 230 je ideál, to vydrží nejméně do 7-8kg, u někoho i více, ale to záleží na šátku a na citlivosti ramenou. Jinak určitě před prvním navázáním je třeba šátek vyprat a dokončit jeho výrobní proces. A pozor na prášky - používat jen ty, které nemají optická zjasňovadla, třeba modrý Denkmit z drogeri DM. DOporučuju skupinu Nosíme děti na fcb, jsou největší a je to hlavně poradní skupina, kde ti minimálně adminky dobře poradí. Seženeš tam i kvalitní bazarové šátky bez rizika koupě šuntu. A za poslední - kolébka se teď už moc nedoporučuje, protože mimčo hůř dýchá, nejlépe hned od začátku vertikální nošení, tj. kříž s kapsou, později dvojitý kříž a na záda (Dvojitý Hammock a batoh). 🙂 Snad ti tahle odpověď postačí. A určitě se oozvou další zkušené šátkařky. Ať se krásně nosí, je to opravdu mimořádná zkušenost 😉 U nás to vydrželo skoro dva roky.

lukysa
20. únor 2018

Pokud bys chtěla jen jeden šátek na celé nosící je lepší se pohybovat v gramazi od 280g a vejs +možnost různých příměsí ale potom jsou tyhle šátky trochu tužší takže ne zrovna pro začátečníky nebo lépe použíte-zanosene 😉 nejlíp pomůžou vise v uvedené skupince na fb yaro je dobrá volba sama mám na jeden zálusk,ale momentálně nikde není k mání :-\

blessi
autor
21. únor 2018

@blessi děkuji všem za rady 🙂

vanea
21. únor 2018

Ahoj, ano nejvhodnější bude 100% bavlna z důvodu lehké údržby, práce se šátkem a obvykle fajn rychlosti zanášení. S gramáží to bude složitější, buď si plánuj, že budeš mít více šátků - pak je nízká gramáž do 250g v pořádku - později bys koupila šátek s vyšší gramáží, ale pokud chceš jen jeden na celé nos. období, tak bych koukala určitě nad 250 a do 300g. (Náš malý má 5m a nosím v bavlně nad 330g, malý má 7,5kg - při porodu 2,5kg) Na tvoji velikost bych volila šátek č 6. A co se týká uvazů, tak kolíbky si neplánuj, je velice těžké v nich dosáhnout tak precizního uložení miminka, aby bylo skutečně ve správné poloze a nebylo nikde utlačené, nebo nakřivo...nejlepší je začínat vertikálním úvazem a kolébku ani nezařazovat🙂 Jinak co se týká šátků Yaro, tak jsou fajn, není to teda žádná speciální kvalita, ale na poměr cena/kvalita, je to skvělé! jsou prý na nich obvykle malinko cucky (tj to není nic neobvyklého) a šátky trošku "smrdí", ale po 1 max 2 vypráních je to ok🙂

ester_davidova
10. říj 2018

Dokud byl syn malý, asi tak do půl roku (ale byl a je dost vysoký, určitě měl osm kilo, možná i o fous víc), používala jsem Mam Eco, je 5 metrový a ne tak široký (tuším 55cm ve středu, směrem ke koncům se zužuje), směs konopí a balvny a tento šátek mi vyhovoval úplně nejvíce: nemusela jsem zpracovávat tolika látky a hezky se mi dotahoval, jako by klouzal. Byl ale zanošený. Pak jsem ho vyměnila za tkaný bavlněný, taky 5,5 metru tuším a to bylo k vzteku, tak jsem nakonec v 7 měsících, když seděl, koupila nosítko Kibi.

ester_davidova
10. říj 2018

Ještě dodám, že já jsem o pár cm vyšší (172 cm) a tehdy 😢 jsme měla taky 36/38