V čem nosíte svá miminka?

siloe
19. srp 2007

běžně se miminka nosí v klokankách či baby vacích.Je tu nějaká mamča,která nosí starší dítě? samozřejmě v odpovídajících nosítkách.Třeba v šátku,ergu,mei tai.... Ráda bych se podělila o zkušenosti 🙂 My teda ještě nenosíme,ale zrovna čekáme,až se nám ušije mei tai. Malý už celkem obstojně chodí,ale často ho bolí nožičky,či se jen tak vzteká,že většinou zpáteční cestu sám nezajde 😒 Proto chci vyzkoušet na občasné poponášení právě mei tai. Tak zkušenosti sem!!! 🙂 🙂 (samo,že nejenom s meitaiem 😅 )

eriqe
13. říj 2008

no vidite baby, hned je to tu, tak uz len navrhy, kedy a kde 😉
Juraj a Adka uz teraz sa na vas klan tesime

audreyd
14. říj 2008

ja z mojej lenivej podstaty navrhujem trenčín alebo okolie 😀 "kedy" môžeme riešiť neskôr 😉

martan
14. říj 2008

Ahojky potrebuju radu mam manducu a resim oblikani mala se v ni v bundicce poti a kdyz v leze do obchodu abych ji vyndala a svlikla a zas nandala zaujala me ta kapsa mate nektera zkusenosti mize v tom byt dite preba jen v puncoskach a mikce a v obchode kapsu sundam a ven zas nandam je to nandani slozite a taky se neorientuju v tech tipech zatim jsem kokala jen na MAM ale tam jsou taky deluxe zimni celorocni tak nevim jakou poradte a jeste jak oblikate sebe zadna spesl bunda se mi kupovat nechce ty ceny jsou sileny

verulka
14. říj 2008

marta, ja kapsu nekupujem, mama mi ju usije, ale mne sa vidi tiez zlozita 😝 v tomto je super to moje ponco..ja krpca bleciem lahsie, sups do satkya na nas obpch dam ponco- ak je treba, tak ho vyzleciem a obleciem...je to jednoduche.

vikinka27
14. říj 2008

marta, kamaratka ma kapsu, je vraj velmi tepla, dobra do zimy. len sa velmi steluje a dlho podla mna zapina (taka druha manduca), neviem ci je to na odopinanie v obchode... (ak sa dobre pamatam, ona sa musela vyzliect a odopnut to).
ja tiez nehodlam investovat - mam doteraz dieta v manduce iba v puncoskach... (alebo teplakoch - podla toho kde ideme) - teda v jednej vrstve. predpokladam, ze aj v zime tak budem robit, ved budeme v teplej vetrovke schovani. (teda, ak mas siroku vetrovku ak sa tam obe vojdete, myslim ze pancusky jej stacia...)
hore davam 2 vrstvy so svetrikom na rozopinanie - da sa lahko rozopnut, ked je teplo aj napr. v obchode. je to aj kvoli tomu, lebo maly mi nechce mat ruky vnutri, ale chce ich mat vonku.
ja mam usite nieco take ako vacsi MaM sal - aj cez manducu (v albume) ale neviem, ci to bude aj do velkej zimy...
😝

verulka
14. říj 2008

no napr pre mna je nosenie vo velkej bundu akosi nepredstavitelne..sme o skusali a je to galiba- asi nemam dost elku bundu. No aj tak mam obavu, aby som ho tam dokazala bezpecne zateplit. Na zimu mam ten overal koala a je super. Ja teraz davam pod ponco pancusky a taky overalik, lebo vcelku casto ho yberam a davam spa- vela chodime aj autom..ta kapsa bude skor pre manzela 😉
ja inak dufam, ze teraz bude tuha zima, vsak po 2nebola 😀

valka
14. říj 2008

my mame tu suses kinder a pod nu davam malej iba body a teplaciky (pancuskam som zatial neprisla na chut) ...a malej je teplo...horsie je, ze ja ju vytapam este viac a potom je chudatko cela mokra...☹
som rozmyslala, ze na taketo tepla by bolo super to ponco...ale uz do oblecenia nechcem tolko investovat...hm...uz aby bola zima 🙂

verulka
14. říj 2008

valka a z tej bundy sa neda pouzit len ta flisova mikina?

valka
14. říj 2008

da...no mne je aj v tej horuco... 😅 ja mam rada tak 16°C na dlhy tenky rukav...asi zacnem malu obliekat hrubsie...a ja len tak nalahko....

eriqe
14. říj 2008

ja by som brala tu bundu ale bez flisu 😀 lebo tiez nemam rada teplo a to by nam bolo akurat, skoda, ze sa neda kupit len ta

valka
14. říj 2008

nie su take tie MaM bundy?
neskusis nieco take usit? nie je to komplikovane...na stretku ti ju ukazem a urcite to zvladnes 😉

eriqe
14. říj 2008

super, budem vdacna. Mam nechcem, co pisala Mracik tak sa v nej citi ako bezdomovec, ze je taka neforemna a ja som este aj mala

mausi
14. říj 2008

Ahoj holky,
chtela bych se vas zeptat, jak se cesky jmenuje takove to latkove nositko, co se pouziva zhruba od 2-3 mesicu vepredu a pro starsi dite zhruba do dvou let vzadu. Je to takovy velky bavlneny vak, ktery ma uvnitr specielni kalhotky se zipem (ty vypadaji trochu jako Baby Björn), pres ktere se pak ale jeste pretahne ten vak, takze detatko je uplne schovane a koukaji jen rucicky a hlava. To mimco v tom tim padem vypada jako broucek, proto se to v Nemecku jmenuje "Glueckskäfer", cili beruska. Mate to nekdo ? Cetla jsem tu plno ruznych nazvu nositek, ale ne vsechny znam. Moc diky ! 😉

audreyd
15. říj 2008

trošku teórie 😉

Nosenie detí

Prečo by sme mali deti nosiť.
Pre svoj zdravý vývoj, potrebuje mať dieťa splnené nielen fyzické potreby ako je jedlo, spánok, čistá plienka, ale aj psychické potreby. Tou psychickou potrebou je, že dieťa potrebuje cítiť, že sa o neho niekto stará, že niekam patrí, že nie je osamotené.
Rodičia ktorí nosia svoje deti v náručí (nemusí to byť v žiadnom nosiči), nie sú nijako „manipulovaní“, Len odpovedajú a napĺňajú fyziologické a psychické potreby svojho dieťaťa. Bábätká častokrát plačú len preto, že sa cítia byť opustené a chcú – potrebujú, aby ich niekto držal v náručí - aby ich obklopoval, pohupoval s nimi, dotýkal sa ich, tak ako tomu bolo v maminom brušku.
Deti neplačú preto, aby s nami manipulovali, ale preto, aby s nami komunikovali. V prvom polroku života sa bábätko ani nedá rozmaznať. A je na mieste uspokojovať všetky jeho potreby. S pribúdajúcim vekom sa postupne naučí, že nedostane všetko hneď.

Nosenie deťom neškodí, ale prospieva.
Nosené deti, s ktorými rodičia často pestujú telesný kontakt sú pokojnejšie, menej plačú a lepšie spia.
Nosenie napomáha k lepšiemu spánku: Hlboký spánok dieťaťa, zatiaľ čo je uviazané na tele matky, napriek tomu, že sa s ním intenzívne hýbe a spí v hlučnom prostredí, dokazuje, že nosenie dieťa dokonale ukľudňuje, pretože pohyby signalizujú prítomnosť blízkej osoby.
Nosenie redukuje plač: Podľa Hunzigera, deti nosené asi 4 hodiny denne plakali od 3 týždňa života výrazne menej, než deti z kontrolnej skupiny, naviac boli po prebudení dlhšiu dobu v dobrej nálade, čo je pre celkový vývoj prínosom. Podľa R. Searsa, prebehla štúdia, kde sa zistilo, že bábätká z kultúr, ktoré svoje deti nosia, plačú neporovnateľne menej. V západnej kultúre je bežným javom kojenec plačúci niekoľko hodín denne, zatiaľ čo v „nosených“ kultúrach sa táto doba meria na púhe minúty.
Keď rodičia často pestujú svoje dieťa v náručí, stávajú sa vnímavejší k jeho potrebám, lepšie ho poznajú, vedia vycítiť zmeny v jeho správaní a vedia rýchlejšie pochopiť, čo im ich dieťa signalizuje (napr. matka často dokáže už len podľa plaču rozpoznať, čo jej dieťa práve potrebuje, rozozná hlad, únavu, potrebu vziať na ruky).

Vytváranie „vzťahovej väzby“
Takouto starostlivosťou dávate základy tzv. vzťahovej väzby. Je to vlastne vytvorenie silného puta medzi rodičom a dieťaťom. Podporuje sa tým dôverný vzťah, umožňuje im dobre sa spoznať a aj neskôr, keď sú deti v puberte, spolu čo najlepšie vychádzať.
Výskumy dokázali, že deti, ktoré mali s rodičmi v útlom detstve úzky vzťah, boli sebavedomé, starostlivé, empatické a mali menej problémov so správaním ako deti, ktoré boli vychovávané inak
Kladú sa základy dobrého psychického zdravia v budúcom živote dieťaťa, Z týchto prvých rokov človek čerpá po celý svoj život. Je odolnejší voči úzkostným poruchám, depresiám.

Nosenie je prístup k výchove dieťaťa, k tomu kto a čo vlastne dieťa je a nakoľko sú rodičia ochotní vyjsť v ústrety potrebám dieťaťa. Je pravda, že pokiaľ majú rodičia takýto prístup k dieťaťu, pokiaľ ho často nosia, pravdepodobne sa na nich silno naviaže. Netreba sa toho báť. Takáto starostlivosť je možno v jednom smere náročnejšia – vyžaduje si celého človeka, na druhej strane prináša mnoho pozitív a robí vlastne starostlivosť o dieťa a jeho výchovu jednoduchšou. Naviazanie môže trvať až do veku 2-3 rokov, čo sa skutočne zdá ako dlhá doba, ale v skutočnosti je to len veľmi krátky časový úsek v dlhom živote človeka. Pričom práve v prvých rokoch života môžu rodičia do dieťaťa vložiť „silu“ z ktorej bude čerpať celý život.

Zásady správneho nosenia

Sú nejaké pravidlá na nosenie dieťaťa? Nemôžem dieťaťu nosením ublížiť? Tieto otázky sa pýtajú mnohí rodičia, ktorí sú noseniu naklonení ale obávajú sa o zdravý telesný vývoj svojho dieťatka.

Zo strany odborníkov – lekárov, ortopédov, fyzioterapeutov – je najväčšia obava o chrbticu dieťaťa, ktorá po narodení dieťaťa nie je podporovaná dostatočne silnými chrbtovými a brušnými svalmi. Preto, ak novorodenca pritiahneme do sedu, nedokáže sedieť s rovným chrbtom ako dospelý človek, ale chrbátik bude mať zaguľatený. Toto zaguľatenie tiež súvisí so správnou polohou bedrových kĺbov. Až postupne počas prvých mesiacov života, tak, ako si dieťa postupne spevňuje svalstvo, najprv na krku a šiji, potom na chrbte a brušku, dochádza k postupnému narovnávaniu chrbtice do esovitého tvaru.

Z týchto poznatkov odvodzujeme aj isté pravidlá pre nosenie našich detí:

Pre novorodenca je najvhodnejšia poloha Kolíska, kedy nosíme dieťa ( na rukách alebo v nosiči) stočené v klbôčku, podobne ako tomu bolo v maternici. Pri tejto polohe je vylúčený tlak hlavičky dieťaťa na chrbticu a túto polohu vám bez výhrad doporučia aj fyzioterapeuti.

Ďalším spôsobom, ktorým je možné dieťa nosiť, je vertikálna poloha, kedy je dieťa nosené hlavičkou hore. V tejto polohe sa nosia deti predovšetkým v klokankách alebo v šatkách. Pri nosení takýmto spôsobom je veľmi dôležité aby sme dbali na určité zásady:
- Dieťa by malo byť tesne pritisnuté k telu osoby, ktorá ho nesie, nemalo by mať možnosť rúcať sa do strán, ani byť príliš navoľno umiestnené v nosítku.
- Dbáme na to, aby malo dieťa podsadený zadoček, nožičky vo výške zadočka, alebo vyššie a s tým súvisiaci zaguľatený chrbátik. Dieťa by malo byť v akejsi vertikálnej kolíske - dôležité je dbať na pevnú oporu chrbátika.
- U novorodenca vždy istíme hlavičku, rukou alebo látkou nosiča. U väčších detí, ktoré si hlavičku samé aktívne držia, istíme hlavičku len v čase spánku, kedy svalový tonus povolí.
- Pri nosení v takejto polohe tiež dbáme na to, aby dieťaťu neviseli nožičky rovno nadol. Nožičky by mali byť doširoka roztiahnuté z dvoch dôvodov: Je to pohodlnejšie pre dieťa aj osobu, ktorá ho nesie a zároveň pri takto roztiahnutých nožičkách zapadá bedrový kĺbik presne do kĺbovej jamky, takže nevzniká riziko dysplázie bedrového kĺbu. Zároveň dochádza k dostatočnému prekrveniu tejto oblasti, čo úzko súvisí so zdravým vývojom bedrových kĺbikov.

Na záver použijem citát od nemeckej psychologičky českého pôvodu, autorky terapie pevným objatím, Jiriny Prekopovej: „Mali by sme často pestovať telesný kontakt dieťaťa s matkou (otcom). Tesné spojenie s dieťaťom je nenahraditeľnou skúsenosťou. Podobne, ako strom ktorý je svojimi mnohými jemnými koreňmi pevne spojený so zemou a tak v nej bezpečne drží a čerpá z nej energiu pre celú korunu a plody, tak potrebuje dieťa čerpať podporu a energiu z pevného zjednotenia s matkou a otcom, aby neskôr mohlo byť samostatné.

duskaf
15. říj 2008

Ahojte kočky, dnes som mala peknú príhodu- išli sme do Hypernovy a chceli sme si vziať nákupný vozík, malú som mala v manduce a odrazu na nás z diaľky volá jeden muž so slovami: ja Vám rád dám môj nákupný vozík, keď mi prezradíte, kde sa dá získať toto.- A ukázal ma manducu.

audreyd
15. říj 2008

duskaf, dobrý biznis 😀

bambusko
15. říj 2008

mausi, myslim, ze nieco podobne ma duska zo sekaca. videla som take aj na mmb, ta pani to mala od kamosky z francuzska. poloha dietata vyzera ok, len tazko posudit komfort nosica. ktovie preco sa to nerozsirilo u nas tak ako ergo alebo manduca. mozno maju len slabu reklamu 😕

http://www.propos.se/~robert/1024/gluck.html

bambusko
15. říj 2008

a ja som v nedelu tiez propagovala 🙂 boli u nas majstrovstva v cyklokrose, mala som mareka v satke. uplne na mna zirali taki rodicia s babenom na rukach, potom sa prisli popytat, tak som im porozpravala a odporucila ich na nosime.sk

duskaf
15. říj 2008

bambusko, myslíš, že je to také ako to moje?Lebo ja som tam minule našla vysačku CIC Prostejov.
A nemôže myslieť Beco.

duskaf
15. říj 2008

Tiež som ich tam odporúčila. 😀

bambusko
15. říj 2008

beco nema zips, ani ziadne gate vnutri. duska, to tvoje nie je na zips? ze prostejov 😀 zas cesi predbehli aj amikov 😀 😀 😀

eriqe
15. říj 2008

aj beco vymyslela ceska 😉 a v novom je uz nieco ako gate - resp. ako novorodenecka vlozka ako na manduce

duskaf
15. říj 2008

Má zips, aj tie gate tam sú, len sú tam aj také patentky, ktoré sa mi zdajú, že by mohli tlačiť, ja v tom nosím na chrbte, lebo mňa ten batoh ničí, kŕč až v lakti a hrozná bolesť hlavy, nechápem to, mňa nikdy nič nezvykne bolieť.

audreyd
15. říj 2008

aj babyvak je český 🙂

bambusko
15. říj 2008

eriqe, americka ceska? tak preco ho tu nepredavaju? to co su za vlastenci 😨 ved je ovela krajsie ako ergo alebo manduca - podla mna 🙂

eriqe
15. říj 2008

v cechach ho uz predavaju, len si teraz nespomeniem na stranku

bambusko
15. říj 2008

eriqe, nestras 😀 ja tu uz nebudem chodit 🤐

verulka
15. říj 2008

co je to beco??? ja som uplne mimo...ja teda assi ostanem pri satke 😀 mna uz inak poznaju vsetci z okolia 😀 vsetky deti v skole ma volaju mamaklkengura 😀

duskaf
15. říj 2008

eruque- toto si mi nemala robiť, o tejto českej stránke som sa ja nemala nikdy dozvedieť... 😀 😀 😀