Důslednost ve výchově a nastavení hranic.

svntvt
28. říj 2019

Ahoj holky, posledni dobou bojuju s dcerou (2r 4m), tak dost premyslim nad vychovou a tim co v realu (a nekdy podvedome) delam. Zajimal by me nazor na jednu konkretni situaci (napisu konkrétní, ale podobny vzorec se u nas opakuje casteji i v jinych oblastech): vim,ze de dcera chce curat, ale odmita jit na nocnik. Zkusim po dobrem, nabidnu at si vybere mezi zachodem/nocnikem, nabidnu pomoc, ze pujdu s ni, nabidnu prip.ze ji nocnik prinesu do pokoje. Na jednom z toho se vetsinou domluvime. Nocnik napr.prinesu do pomoje a dcera se opet odmita vycurat. Chce jablko, ktere je na stole. Reknu ji, ze jablicko dostane,az se vycura...nekdy to zabere. Otazka zni, zda je moc nespravny dalsi postup v pripade neuspechu. Znam ji a poznam, kdy uz proste tu danou vec fakt neudela, tak se snazim ji vyjit vstric. Jablko ji nedam cele, ale reknu ji, ze jakmile si sedne na nocnik, dam ji kousnout a az se vycura, dostane zbytek. Na tom se pak vetsinou uz domluvime a funguje to, ale byva to opravdu za cenu toho meho ústupku, ze ji nabidnu jeste jednu variantu, protoze vim, ze v tom vzteku ji prpste vyvurat nedonutim, ani co by kdy bylo a pak se mi na truc vycura na podlahu. Myslíte, ze je to chyba, takto ji vyjit vstric? Ze to bere jako moji slabost a pak nema hranice? Nebo je to v poradku tu domluvu takto delat a pokusit se dodržet co reknu, ale tak nějak to vlastne obejit? Pokud je to špatne, jak by podle vas mel byt v tomto pripade spravny dusledny postup diky kteremu se mi budou hranice (snad) nastavovat lip?

novamamina
30. říj 2019

@suzief nezlob se, ale pokud se mu chce tak si snad dojde sám? Co to je za postup nutit ho vykonat potřebu? Tím mu akorát způsobis zácpu, nebo nějaký blok

klea81
30. říj 2019

@mourovatakocka 1,2,3 není výchovná metoda, ale nátlak 😉

svntvt
autor
30. říj 2019

@klea81 prosimte nespamuj mi diskuzi, vsichni pisou konstruktivně a věcně, jen ty tu furt plives jed a kopes kolem sebe jak kohout. Me osobne tve nazory na toto tema uz nezajimaji, treba jima nadchnes jinde...

suzief
30. říj 2019

@novamamina Zdá se že nemáte o problematice zadržování potřeby naštěstí žádné negativní zkušenosti, to vám přeji.

mourovatakocka
30. říj 2019

@klea81 Aha, teď jsi mi to nandala! Díky za objasnění.

svntvt
autor
30. říj 2019

Diky holky,vse ctu,delam si nazor,uvidime jak to dopadne. Dneska sem zkusila metodu jedne slecny tady, nechat ji vzdy po jednom kusu obleceni obehnout mistnost 😂😂 byla nadsena, pak mi jeste donesla mikinu,ze chcejeste hrat hru,tak ze obehne obyvak a pak ji ju oblecu 😂😂😂 ja vim ze tu ta duslednost zatim neni 😂 ale me se ve vychove libi moc i kreativita a umet to s ditetem zahrat tak,abyste byli spokojeni oba a tu to teda klaplo 😂😂😂

suzief
30. říj 2019

@svntvt To je náhodou fajn🙂

klea81
30. říj 2019

@svntvt konstruktivně? Četl tady někdy někdo o psychologii vývoje dítěte a jeho potřebách? Ne, protože by pak nemohl doporučovat metodu 1,2,3. V dnešní době internetu, knihoven a kurzů je to k pláči, jak většinová společnost vychovává z dětí další generaci poslusnych ovcí bez vlastního názoru 🤮Amen.

klea81
30. říj 2019

@mourovatakocka já nepotřebuji nikomu nic dokazovat, já jen žasnu, že výchova se od dob našich prababicek skoro nezměnila. Já si teda přála vychovat děti jinak, lidsky a zatím jsem si šla. Zdrojů inspirace je spousta, jen chtít.

kata267
30. říj 2019

Zajimava diskuze a podle me tohle resi obcas kazda matka, neznam dite, ktere by se dokonale domlouvalo a spolupracovalo 🙂 me prijde ze I vetsina tech pristupu je taky stejna jen se treba lisi v detailech...ja vidim hlavni problem u toho domlouvani s ditetem v tom.ze to funguje jen kdyz je dite v dobrem rozpolozeni, jak jsou deti unaveny, protivny atd.tak je snaha o domluvu vetsinou marna...a je to taky o.povaze deti, ja to vidim doma jak.jsou kazda uplne jina...a to oblekani je kapitola sama pro sebe kdyz nahanim na oblekani dve zaroven 🙈 mam kolikrat pocit ze nikdy neodejdem 😀

kata267
30. říj 2019

@klea81 nic konkretniho jste tu vlastne neporadila takze nevim, ale tuhle vetu jako opravdu myslite vazne?? "matka hlavně nemá dítěti říkat co má dělat, má mu jít svým životem prikladem"...to.maji.jako 2,3,4...lete deti fungovat jen podle prikladu? To se opravdu bavim teda...

svntvt
autor
30. říj 2019

@kata267 nekteri lidi holt sezrali moudrost sveta a mysli si, ze hejtovanim ostatnich z nich bude vetsi borec 😂 ja beru odlisne nazory, nesnasim vsak styl, kdy clovek jen soudi a sam ma nazory jak patnactilete decko...

novamamina
30. říj 2019

@suzief omlouvám se. Pokud máte zdravotní problémy, je to něco jiného

babanci
31. říj 2019

@svntvt My máme taky takovou holčičku. Vysvětlujeme a vysvětlujeme a ještě občas počítáme do tří. A pak jí oblečeme sami a když bečí, tak až se dobečí, tak jí zase vysvětlíme, proč jsme už opravdu museli vyrazit z domu. Buď v klídku, časem se dost výrazně lepší. 🙂

svntvt
autor
1. lis 2019

@babanci keez by 😂 diky

zelenaesmolda
1. lis 2019

@svntvt
me se ten napad taky moc libil,vlk se nazral a koza zustala cela