Spaní 2,5leťáka. Poradíte, prosím?

anuliinka2013
20. lis 2020

Milé maminky, spaní u nás byl vždycky boj 🙂. Nicméně teď máme cca 2 týdny takové období, kdy syn prostě odpoledne už neusne (zkouší to, ale nejde mu to, a je prostě čilý), jenže nevydrží až do večera (třeba do těch 7, aby spal až do rána). Takže obvykle kolem 5. hodiny navečer odpadne vysílením (fakt nejde vzbudit), necháváme ho tak tu půlhodinku prospat, ale pak to buzení je náročné - třeba půl hodiny strašně pláče, že chce ještě spinkat a dlouho se probírá (je to docela nápor na nervy). Pak se probere a usne nejdřív kolem 22.30... No, je to vcelku náročné, tak jsem se chtěla zeptat, jestli jste některá také neměla s něčím takovým zkušenost, případně za jak dlouho si třeba dítě zvyklo vydržet celý den vzhůru? Nebo nějaké tipy, jak ho udržet 🙂.
Jednou jsme ho teda nechali spát cca od půl 6 (kvůli více věcem a hroznému pláči). Vstal vyspalý ve 3 ráno, takže tudy cesta nevede 🙂.

zelenaesmolda
20. lis 2020

@anuliinka2013 u nas ted bylo to dtejne,za boha si nechtela jit lehnout a vydrzela do 7 cca,pak odpadla behem minuty.Osvedcilo se mi pustit na mobilu pohadky a pak sla spat dobrovolne.Jinsk byl hysterak,ze do loznice proste nepujde ale s pohadkou to jde.

anuliinka2013
autor
20. lis 2020

@zelenaesmolda Děkuju, jsem i ráda, že to je prostě období (a přejde🙂. Syn už mě prokouk, a když si chci jiť po obědě nenápadně hrát do jeho pokoje (kam mě jinak tahá), hned zdrhne, protože tuší, o co mi jde 😉.

areh
20. lis 2020

@anuliinka2013 v kolik ráno vstává? Pokud později, co vzbudit, aby odpoledne usnul dřív a večer šel normálně

hojda
20. lis 2020

Dost dvouletáků už odpoledne nespí, ale je potřeba aby si dítě aspoň odpočinulo, takže číst pohádku, nebo kouknout na pohádku a kolikrát u toho i usne, když ví, že nemusí🙂.

anuliinka2013
autor
20. lis 2020

@areh kolem 7.

daasqua
20. lis 2020

U nás se to tak nějak posunulo, že vstává tak 9-10:00, potom jí dám spát tak po 16:00 (někdy i 17:00), spí tak do 18:00-19:00 a jde znovu spát po 22:00. Kdybych jí dala spát dřív, tak neusne (předtím jsem jí dávala spát v 14 hod). Večer usíná celkem dobře, chvilku to zabere (povídáme si...), ale potom to zalomí a spí bez přestávky.

anuliinka2013
autor
20. lis 2020

@hojda Jasny, o to se snazim... on ale proste ani minutu neposedi 🙂, cteni u nas vubec nefunguje (zkousim od mala, nezajima ho to, radsi lita). Takze i kdyz dneska zkousel chvilku se mnou lezet, stejne neusnul a moc si neodpocinul a v 5 vytuh...

anuliinka2013
autor
20. lis 2020

@daasqua No jako u nas nikdy nebyl spankovy rezim... ha rezim miluju a syn ho nesnasi 🙂. Takze co mesic, to jine spani a vstavani... nejhorsi bylo, kdyz vstaval kolem 5. Jsem vdecna ted za tu 7... Ale zas obcas usnul odpoledne, obcas ne (ale jak to clovek nevi, nic moc ani neudela), a ted zas tahle novinka...

penny87
20. lis 2020

Loni bylo synovi 2,5 a chvili bylo obdobi, kdy vstaval v 5, po obede nechtel spat a vecer jsme ho taky museli nutit, no peklo 😅 u nas se tedy pevny rezim nedarilo drzet, ruzna obdobi, ruzna potreba spanku. Pokud je tedy problem, aby vydrzel az aspon do 19h, tak bych ho nechala v tech 17h usnout a vyspat se, a vecer budete chodit spat pozdeji no.. za chvili treba uz zvladne den bez spanku a bude usinat driv. Je to boj s tim spankem 🥴

kiitaa
21. lis 2020

No, v zime je to trosku slozitejsi, ale neslo by s nim proste kolem 16h jit ven nebo delat treba doma neco v kuchyni? Ze by se zamestnal a nikde nezastavil a neusnul. U nas to teda jeste bez spanku nejde, ale kdyz ma dcera dopoledne krizi moc brzo a knoura a smudla se, tak ji proste vezmu delat neco uplne jinyho a ona to nejak prekona 🙂

daasqua
21. lis 2020

@anuliinka2013 U nás docela režim byl, obecně skoro vždycky spala krásně (narozdíl ode mě, já často už od 6 let trpím nespavostí a mám to někdy komplikované). Ale postupně po tom 2r se jí posouvalo to odpolední spaní, dřív bylo kolem té 14 hod, ale pak v tu dobu byla prostě ještě moc čilá a spát nechtěla, tak jsem jí začala dávat později a později, aby byla unavenější. Večer po tom spaní je pak hodně krátký, jen pár hodinek, ale naštěstí pak znovu v noci usne.

zelenaesmolda
21. lis 2020

@daasqua Ja jsem to resola tak,ze kdyz mala usnula pozde tak jsem ji nechala spat treba 20 min at se trosku refreshne ale at zase nejde spat vecer moc pozde

daasqua
21. lis 2020

@zelenaesmolda U nás chodíme spát obě najednou (mně usnutí trvá), takže jdeme obě tak po 22 hodině a obě ráno vstáváme tak po 9 hodině. Odpolední spánek má docela tvrdý, spí minimálně 2 hodiny a já mohu třeba pracovat, takže to ji budit nechci, když jí to "kupodivu" funguje 😀 S příchodem druhého prcka bůhvíco ale bude 😀 😀

zelenaesmolda
21. lis 2020

@daasqua tak ja chci mit vecer jeste chvili klid a cas sama pro sebe

jondarka
22. lis 2020

Ahoj, no ja jsem mela velky problem s uspavanim. Neslo to ani vecer, ani v noci, proste to bylo peklo a uz jsem moc nevedela co s tim. Jak pisou holky - hodne mi pomohlo natavit rezim a hlavne uplne prehodnotit pristup k male-zacali jsme takrikajic s cistym stitem a dobry. Sama jsem si musela uvedomit, kolik chyb v pristupu k male delam no a tak trochu to polknout... Mrkni treba tady, maji to hezky zpracovane - http://jaknavychovu.online/chybyrodicu.html Mej se krasne a at je to uz jen a jen lepsi 😍

lobella
22. lis 2020

@anuliinka2013 dcera mela ted 2 roky a uz par tydnu pres den nespi, rano vstane mezi 8-9 a vecer usina mezi 22-23, kdyz pres den usnula na hodku, usinala na pulnoc, spanek jsme tedy zrusili, par dni dobry, pak krize kdy usnula a zase dobry, ted uz spat nechodi, ale kazdy den je krize mezi 5-7 hod vecer, kdy chce spat, jenze kdyz usne byt na pul hodky, uz jde spat na pulnoc nejdriv, rano pak vyspava a vecer jde znovu na pulnoc a zase jsme v tom kolotoci🤦, vecer krizi rozhanime pohadkou na par minut, to zabere, rozkouka se a je zase dobra a vydrzi, ale je to des, dcera je proste sova, vstavala by v 10 dopo a chodila spat na pulnoc nejdriv🙈😀