Syn mi nechce jíst ovoce a zeleninu

kecalka2
22. dub 2017

Ahoj maminky prosím potřebuji vaši radu.Mám syna kterému budou 2 roky.ještě nedávno nebyl problém se stravou.Miloval ovoce,zeleninu,vařila jsem mu zvlášt..Všechno hezky snědl.Ted už asi půl roku je jeho jídelníček katastrofální.Vůbec nevím čím to je.Ovoce a zeleninu mi nechce vůbec,zkoušela jsem dávat dušenou,zahuštovat omáčky jako kdysi a plive to.Bojím se aby mu nechyběli vitamíny.Je stále na UM které pije 2xdenně.Doplnujete něčím vitaminy když nechtějí děti ovoce?
Napíšu jeho jídelníček: snídaně:rohlík s máslem a šunkou,UM
oběd:kuřecí vývar s nudlemi
špagety s bolonskou omáčkou
svačina:jogurt ochucený
večeře:chleba s lučinou,1x malý cherry rajčátko,UM
Oplatky rád nemá,čokoládu miluje ale dávám opravdu jen párkrát do týdne

dosjan
22. dub 2017

Dobrý den, nevím jestli vás potěším či ne. Ale u nás to bylo obdobné - příkrmy syn baštil výborně - měla jsem radost, že mu chutná i neoblíbená zelenina🙂, pak nastalo období, které víceméně stále trvá (je mu 4 a půl) - a to, že jedl z ovoce a zeleniny např. jen banány, pak jen jablka, pak jen okurku, teď např. ujíždí na červené paprice🙂 Ostatní prostě nabídnu, když nejí, tak nejí. Občas se mi podaří do různých placiček, polévek něco propašovat. Docela zabírá, když zeleninovou polévku rozmixuji do hladka a podávám ji s opečeným rohlíkem na kostky - jak se zabývá tím, jak rohlík křupe, tak nepozorovaně jí i polévku🙂
Pokud něco na zelenině dusím - tak mu dám maso, přílohu a zeleninu jen trochu vedle (jinak to pitvá a odmítá jíst vše) - aby ochutnal - někdy se povede, většinou teda ne.
Někdy mě překvapí a sní hezky vše (i to, o čem jsem si myslela, že tutově nepozře🙂 a z toho pitvá cokoliv. Ve školce jí prý dobře - neoblíbené aspoň ochutná.
Taky pomáhá třeba namazaný chléb či housku zeleninou ozdobit - třeba udělat obličej - oči, pusu, nos, vlasy....
Jo a co hodně pomáhá - brát ovoce a zeleninu ven - když je hezky a venku trávíme hodně času, tak jsem zjistila, že na vzduchu sní toho opravdu hodně a i mu chutná jablíčko, hrozny, okurka, mrkev...nějak to střídat a třeba si to jako nést pro sebe - to též pomáhá - vezmu si misku, začnu si z ní brát, syna vůbec nijak nelákám, neupozorňuji, že to jím, a najednou je u mě a zobe též (cizí jídlo vždy víc chutná🙂
Vámi uvedený jídelníček se mi zdá dobrý, vitamíny má určitě v UM, asi bych další nepodávala - také jsem nedávala.
Tak hodně štěstí a trpělivosti - sama vím, jak je zapotřebí🙂

kecalka2
autor
22. dub 2017

@dosjan ovoce a zeleninu beru do misky ven taky 😀 nebo když jdeme za jinými dětmi tak jim nabízím a většinou si syn vezme pár kousků.Ale není to žádná sláva :( Nevím co budu dělat až přestane pít to UM,prej jsou v něm vitaminy a železo

dosjan
22. dub 2017

@kecalka2 uvidíte, že se to zlepší. U nás je to sice taky ještě pořád boj, ale je to lepší a lepší. Teď už jen čekám, kdy mi začne stávkovat mladší 😅
Děláte to dobře, UM mu ještě určitě chvíli chutnat bude a pak se ohledně vitamínů kdyžtak poradíte s pediatrem - taky podle nemocnosti apod. Třeba syn ač takový šťoural v jídle, do nástupu do školky v podstatě nestonal (občas jen nachlazení) a k doktorovi jsme chodili jen na preventivky a očkování. První rok ve školce to bylo horší - to byl nachlazený každou chvíli (holt kolektiv), teď už se zocelil. Antibiotika třeba naštěstí neměl zatím vůbec (ťukám) a teplotu max. 38 (taky ťukám). Doplňky stravy mu dávám až poslední rok (Imunoglukan).

babby
22. dub 2017

Musím vás uklidnit naše dcera dokud byla na mačkané stravě tak snědla lecos. Jak jsem jí chtěla začít dávat celé kousky tak to skončilo jen u banánu a vydrželo jí to do nástupu do školky. Hrozně jsem to pořád řešila že bude nemocná až nastoupí do školky a také byla. Ale strava se začíná zlepšovat pomalu a jistě jsme obohatily jídelníček o jablko, brokolici syrovou, mrkev syrovou,okurku, ten banán nám zůstal. A to je zatím vše co sní s ovoce a zeleniny. Tak doufám že příjde k rozumu a dá si i něco jiného. Jinak co se týká snídaně tak už tak tři roky snídá rohlík nebo chleba s máslem a medem ani za ránu nic jiného obědy jsme měly jeden čas neustále dokola rajskou a dýňovou omáčkou a dušenou mrkev.
Tak pevné nervy ono se to zlepší ale jde to pomalu....

karolinav84
24. dub 2017

Moje dcera byla to same ale svete div se od te doby co jsem ji zacala zapojovat do ruznych pohybovych aktivit (tanecni a dramaticke krouzky), jeji telicko si samo zacalo vitaminy zadat. Dostane proste hlad sama od sebe a ji co ji pod nos pristane 🙂
Preji hodne stesti!

kecalka2
autor
26. dub 2017

Holky moc děkuji za vaše rady,dneska mi snědl trochu zeleniny v polévce a pak omáčce.Jím hodně zeleniny i já.Hned jak mě vidí tak loudi ale hned to vyplivne hajzlík😀uvidím v létě jestli mu bude chutnat zelenina ze zahrady.minulej rok toho jedl po kilech včetně ovoce