Nechce jíst žádnou zeleninu ani ovoce - dítě 3 roky. Poradíte, prosím?

werik153
25. čer 2023

Dobrý den,
prosím o rady případně tipy, jak naučit jíst dítě zeleninu a ovoce.
Trvá to už od malička.
Jelikož má 98cm a váží 18kg, tak bych ráda zapracovala nějak na jídelníčku, aby nebyl do budoucna obézní s nadváhou a podobně. A ne opravdu si nemyslím, že to vyběhá, když bude mít špatný základ už teď.
Tak jestli někdo hodí nějaké rady - inspirace? Nechci ho vysloveně nutit, ale obyčejné nabízení nikam nevede, vidí to u nás a stejně nechce. Ze zeleniny vezme na milost čerstvou mrkev, ovšem jen kousek, ale aspoň něco. Ovoce banán, sem tam kousek jablka, jednu jahodu...jednu borůvku 😏 a to nemyslím za den, ale třeba jednou týdně, jídla kde je zelenina nevezme vůbec do pusy - rizeto, zapečené těstoviny, salát ..ani pizzu na které je kus rajčete 🙃🤷.

galatea_a
25. čer 2023

Co to zkusit formou hry? Na králíčka - budeš mu dávat mrkev, na žirafu - bude se natahovat pro listy (baby špenát) apod. 😉

me_druhe_ja
25. čer 2023

@werik153 A jedl by to jako přesnídávku nebo třeba Smoothie s jogurtem? V případě zeleniny třeba zeleninové polévky nebo bramborovo-zel kaše? Nebo jako hranolky z trouby? Syn má tři a půl, je teda extrémní nejedlik (určitě má max 95cm a lehce přes 14kg) a ovoce jakžtakž, ale ze syrové zeleniny jen okurka. Ale přesnídávky nebo mix jako Smoothie s jogurtem sní skoro vše. A ve formě zel polívky do něho dostanu skoro všechnu zeleninu...

aneta15
25. čer 2023

@werik153 já tě asi nepotesim,mám tři děti, dcera spase všechno, co je na zahradě. Není nic, co by nejedla. Prostřední syn sní z donuceni jablko, že zeleniny vůbec nic. Zkoušela jsem všechny možný figly světa. Když omáčku zahustím cuketou a rozmixuju ji a on to neví tak to sní. To je asi tak všechno. Teď je mu 12 a nevyrostl z toho. Teď už ví, že by měl ale mozek mu v tom brání, chce se mu zvracet, když mu dám na talíř třeba jahodu nebo meloun. Nejmenší syn opět ji vše. Už jsem to vzdala.

pilzzee
25. čer 2023

@werik153 Uplne jak kdybys psala o tom mym! Z ovoce jenom banan, vyjimecne jabko, letos si kousnul melounu a jahody, ale buhvijak nadsenej nebyl. Zelenina nehrozi, ani polivky, ani okurka. Brambory jenom v hranolkach, vyjimecne peceny co se jim podobaji 🤦‍♀️ No, ten nas obcas sni dynovou kasi (hokkaido, ryze, ovesny vlocky, vajco, goji) a mrkev a hrasek mu schovavam do masovych kouli. Jeste kdyz ji kebab, tak sni stopovy mnozstvi zeli 🤦‍♀️🤣

klokanka31
25. čer 2023

@werik153 Buď ráda že aspoň něco, určitě se časem naučí víc. Naše dlouho jedla ovoce jen v přesnídávkách, pak začala z čerstvého jablko, banán, teď už i jahody, jí brambory, občas trochu zeleniny v polévce, ale jinak tomu moc taky nedá. Dítě nedonutíš...

lehe
25. čer 2023

@werik153 u nás měl syn taky kolem toho 3. roku docela zásek a moc nechtěl ovoce ani zeleninu, tak co se mu líbilo byly ovocné špízy, šly by i ze zeleniny a pak jsem mu dělala z ovoce obrázky na talíř, třeba lva, kytku a podobně, co jsem zvládla 😀 nesnědl třeba všechno, ale něco si vždycky dal 🙂

lehe
25. čer 2023

Teď kluci milují všechno ovoce, co si "spasou" na zahradě, ale jak jim to dám doma na misku, tak už není zájem 😀

zmrzlinka
25. čer 2023

@werik153 můj otec doteď není ovoce max.jabko a zeleninu minimum.Je štíhlý a zdravý.Bylo mu 60 let.Takze tak tragicky bych to neviděla.Chute u dětí se mění.Za rok může jíst co by teď nedal do pusy.

aktakd
25. čer 2023

@werik153 Ja bych zeleninu maskovala do omacek a kremovych polevek 🙂

sarihy
26. čer 2023

No hele, dceři mé kamarádky bude 15 a sní občas tak 2 kolečka okurky a jediná forma ovoce, kterou snese, je vymačkaná šťáva...i v polívce se zelenině vyhne...Kamarádka bojovala dlouho, ale prostě ne no. Rada jediná - zkoušet to, ale nebláznit z toho, protože to ničemu nepomůže, akorát ty budeš na nervy.

sarihy
26. čer 2023

@aneta15 To je jak píšu výše - kámoška zkoušela všechno možné, ale taky to už vzdala, v zájmu zachování svého dušenvního zdraví. Tuhle mi říkala, jak jí dcera povídá "Mami, budeš mít radost, snědla jsem ve škole kolečko okurky"...nenadělá nic...

aneta15
26. čer 2023

@sarihy mě ve školce zase chytla učitelka a říká mi maminko tak snědl okurku ( dávala mi dost najevo, že jsem matka naprd a ona ho to jist naučí). Tak jsem se usmívala a jak zavřela dveře, tak říkám... Kde ji máš? Sáhl do kapsy a vytáhl jí 😁. Pak se ji po zvracel, když ho nutila ochutnat tvaroh s pažitkou. A pak ji to už přešlo 😃. Syn by potřeboval trochu zhubnout a je to prostě těžký, když nic nejí. Doktorka mi řekla, ze mám nahradit přílohy zeleninou, nemám jakou. Snažím se, aby měl hodně pohybu ale jídlo dělá hodně. On má hrozně rád, bílé jogurty a tvarohy, je schopnej k svačině sníst jogurt s měkkým tvarohem a posype si ho nastrouhanym tvarohem, nic si nesladí.

gdpr
26. čer 2023

Jes pred nim Ovocie a zeleninu? Toto vidim ako casty problem v nasom okoli ked mamicky su prekvapene, ze moje deti jedia takmer vsetku zeleninu a ovocie pretoze vidia aj nas s muzom to jest. Kebyze im len ponuknem a ja si dam nieco ine (samozrejme niekedy sa to stane ale nie casto) tak urcite by to nechceli a je to celkom logicke, spojili by si to s tym, ze urcite to nie je fajne ked ani ja to nechcem a ani to nemusia jest ked ja nemusim a chcu len to co mam ja. A ked ani to nepomoze tak by som nenutila pokial to nenahradis sladkostami a slanym, vyprazanym tak sa nemusis bat, ze ti priberie len by som urcite pridala nejake multivitaminy kedze takto nema z coho dostat dostatok vitaminov.

aneta15
26. čer 2023

@gdpr tyhle rady miluju 😁. Mám obrovskou zahradu, pestuju zeleninu a ovoce. Vařím a jim zdravě. Sním tuny ovoce a zeleniny. Dvě děti ji naprosto všechno a třetí nejí vůbec nic.

sarihy
26. čer 2023

@gdpr Moje kámoška je zeleninožrout...ani jedno dítě zeleninu nepozře...tohle pravidlo rozhodně neplatí.

zmrzlinka
26. čer 2023

@gdpr to ráda nad zlato.Dcera ji ovoce a zeleninu a syn jenom něco málo.Stejny rodiče,stejna výchova ...

xnikolan
26. čer 2023

Starší syn tomu taky moc nedá, mladší sní víceméně vše, my před nimi zeleninu normálně jíme, manžel teda méně, ale já jsem zvyklá skoro ke každému jídlu, to prostě neplatí, že když to vidí... Ale zase máme také zeleninu často v jídle a to nevybírá, normálně to sní a mají rádi také ovocné kapsičky. Přes léto je to lepší, protože sní vše, co si utrhne na zahradě. Ale jak mu to nachystám na talíř, tak to nechce. Nevím jestli máte možnost pěstovat svoje, ale možná by to taky bylo řešení, aspoň něco málo. Jako třeba teď jahody, já neměla ani jednu, protože starší doběhne ze školky a první co tak jde otrhat jahody a vše zrovna sní, minulý týden nám dovezl děda ze samosberu a to už nechtěl 😂 To stejné rajčata, teď je nedá ani do pusy, ale jakmile máme naše, tak každý den chodí, trhá a zrovna jí.

veruuu_kubesovic
26. čer 2023

@werik153
Nedonutis...
Moje děti jí zeleninu maximálně v polivce, z ovoce jablko, banán, broskve, nektarinky a to je vše 😅
Nesni jahody, meloun, hrozný, maliny...prostě ani omylem, co jsem se nakrajela ruznych ovocných mís, jen aby jedli i jiné druhy a pak jsem to musela dojidat za ně, přece to nevyhodím 🤷‍♀️

gdpr
26. čer 2023

@aneta15
@sarihy
@zmrzlinka pisem len skusenost z okolia 🤦🏼‍♀️ cudovali by ste sa kolko matiek som stretla sa stazovat ze ich deti nechcu nic jest a nevedia, co maju robit a ked doslo na temu co ona je tak ze nic alebo len predtym ako vstanu deti alebo ked spia lebo nemaju cas jest a niektore potom na ihrisku ked sme sa stretli mi podakovali ako som im pomohla 😂 pritom mi to nepride ako nejaky zazrak ale normalna vec. A dalej pisem co by som robila keby to nepomohlo (alebo ked to uz robi).

drzticka81
26. čer 2023

Presne - tri deti, mladsi holky ji zeleninu i ovoce, nejstarsi syn ji jen banan, syrovou zeleninu vubec, stesti, ze sni zeleninove polevky - ovsem rozmixovane na krem. Ma 11 a stale se to nelepsi. Chystat svacinky do skoly je zuzo 🙂))

evawest
26. čer 2023

U nas to same, jedno dvojce miluje jahody, hroznove vino, sni i jablko nebo banan. Ze zeleniny miluje okurku. Druhe dvojce od malicka nechce nic. Dvakrat v zivote snedla pulku bananu. Naopak ale miluje fazole. To je jediny. Presnidavku taky sni, ale nic jinyho do ni nedostanu. Jsou jim 3 a obe maji cca 93cm/13kg.

jolana24
26. čer 2023

Moje děti nejí zeleninu ani ovoce. Jako mimina to jedli oba 🤷🏻‍♀️ Ale já jako dítě taky nejedla ovoce ani zeleninu 🤷🏻‍♀️ Naučila jsem se to jíst až cca v 15 letech

miksar
26. čer 2023

@werik153 jeden takový osmiletý exemplář mám doma. Na čerstvé ovoce a zeleninu ani nesahne, natož ochutnat. Jediný, kdy do něj něco dostanu, jsou krémové zeleninové polévky, omáčky a rozmixovaný banán na přesnídávku. Pomalu přestávám věřit, že někdy sní čerstvé ovoce nebo zeleninu 😖

me_druhe_ja
26. čer 2023

@gdpr tohle fakt není žádná univerzální rada. Možná to na někoho funguje, ale většinou ne. Já můžu před ním jíst cokoliv a je mu to úplně sumak. Mladší dítě ji lépe ale taky na ni neplatí, že co jí maminka, chce taky. Ani omylem.

nikola1email
26. čer 2023

Já jsem byla sama takový případ, já nejedla jako malá skoro vůbec nic 😅 měla jsem v sobě blok, ten se postupně odbourával a teď mám problém akorát s určitým masem.
Já osobně bych poradila ty smoothie. Nebo má problém i se 100% džusy? Popřípadě bych zkusila zeleninové polévky (jako mrkvová atd) rozmixovaná na hladký krém, u to se taky počítá, lepší nějaká uvařená než žádná zelenina a ovoce.
Ze sladkého pak ovoce bych dala do rendlíku s kapkou vody do měkka, ochutila trochou medu, rozmixovala, propasírovala a přidávala do jogurtu, kaše atd.
A nebo zkus mrknout na instagram Neplechanaplechu - mají fajn recepty pro děti 😉
Držím palce 🍀

gdpr
26. čer 2023

@me_druhe_ja po 1.to nebola rada ale skusenost s cim sa stretavam v mojom okoli velmi casto. Citala si aj koniec? Na konci je rada, co by som robila ked dieta vidi, ze aj rodicia jedia ovocie/zeleninu ale aj tak nechce - dieta by som nenutila ale kupila by som nejake multivitaminy aby dostal do seba nejake vitaminy ked uz z ovocia/zeleniny ich nema.

ruzovyjednorozec77
27. čer 2023

U nas je to od mala- až snis toto (velka davka ovoce nebo zeleniny) dostanes motivační bonbonek na konec. Funguje. Ideální to není ale za se bez bonbónů by nejedli tu zeleninu a ovoce 😁

demetritis
27. čer 2023

Že zeleninou je to dost o tom co ho učíte od začátku jestli si stim talířem vyhrajete nebo ne a jestli to jíte taky nebo ne, pokud má krásně vyaranuovany talíř a vy jste to předním snědli on odmítá prostě nedám nic dalšího a nechám ho 2 hod tak buď to sní a nebo řeším problém obvikle po 2 hodinách pokud mělo dítě hlad to je snezene a může dostat něakou odměnu pohádku atak dal

sarihy
27. čer 2023

@ruzovyjednorozec77 No, děti mojí kámošky nejí téměř žádné sladkosti, a jakékoliv vydírání takové podobné by vedlo jen k tomu, že by radši umřely hlady...prostě odpor absolutní a nepomůže ani svěcená voda. Kámoška se snažila u starší dcera 8 let, pak to vzdala.

kristyn86
27. čer 2023

@demetritis Moje dite by bylo klidne cely den o hladu. Myslim,ze ta tvoje metoda akorat muze vest k vytvoreni bloku a k nanavideni zeleniny. To dite to sni treba jen proto,ze opravdu ma hlad a ze vi,ze kdyz to do sebe dostane,dostane odmenu. Tohle za me neni reseni. Ja treba detem taky schovam obed a dostanou ho pozdeji. Ale jsou to jidla,o kterym vim,ze je ji. Zeleninu i ovoce se snazim nabizet. Mame to doma,znaji to. Syn ten zaklad jako jsou rajcata,paprika,okurka,kvetak, mrkev jablka,banany atd...ji. Dcera neda do pusy nic. Zkousela jsem kousek jablka,ale ona vypada,jak kdyz se u toho pozvraci.