Jak naučit jíst zeleninu a ovoce?

19. kvě 2022

Ahoj, můj synek 25 měsíců zcela bojkotuje syrovou zeleninu a ovoce. Je jedno, jak je nakrajím a naaranžuju. Když byl menší, alespoň jedl banán a jablko. Ještě se mi daří propašovat občas do oběda něco, ale jinak vůbec.
Jak na něj? Naučí se to někdy?

shirilka
19. kvě 2022

Nevím, jestli jíte společně, ale pokud ano, měl by vidět, že vy zeleninu jíte, třeba by ho to motivovalo. Nám malý (22m) už začal ujidat i zeleninové saláty, což mě překvapilo😄 s ovocem to dělám tak, že nakrájím do jíšky dám dvě vidličky, sednu si k němu a jakože mu nabídnu ale pak to sním sama, po pár soustech je to pro něj strašná sranda, tak to opakuje, že nabídne mi ale sní to sám. Ještě můžeš zkusit nabídnout jiné ovoce, třeba hroznové víno...

te_reza
19. kvě 2022

Nijak. Buď chce nebo nechce 😂

marge_s
19. kvě 2022

@te_reza svata pravda. U nas to skocilo vetou: Mami, ale redkvicky jis ty, to je pro dospely

martiniquest
19. kvě 2022

Nenutit, davat priklad vlastnim chovanim a cekat.

anej
19. kvě 2022

Mě dcerka taky nechtěla zeleninu , nakonec jsem trošičku ozdobila kečupem a to opravdu moc pomohlo. A nebo je bezvadný, když se budete krmit navzájem, jedno sousto dáš jemu a další sousto on Tobě. To zabralo vždy.

prejeta_zaba
19. kvě 2022

Jedno dítě v životě syrovou zeleninu a ovoce ani nevzalo do ruky. Už s tím ani nepočítám. U druhého stačily takové ty klasické triky - dát sobě a jemu ne a hodně zdůrazňovat, že to hezky křupe a je to barevné...sbírat to u dědy na zahradě a přímo jíst, zasadit si semínka a vypěstovat, nakrájet si sám apod. A je vůbec nutné, aby to jedl syrové? Někomu ta výrazná chuť nesedí - třeba podušené nebo opečené v troubě alá hranolky. Co? Plus k tomu můžeš udělat třeba z jogurtu a bylinek "tatarku" a dítěti se to zalíbí. 😉 Nebo ovoce si může třeba máčet do čokolády, dát na kaši, udělat nějaké smoothie.

drzticka81
19. kvě 2022

Syn ma 10 let a v zivote nevzal syrovou zeleninu do pusy. Varim huste zeleninove polevky- hustene bramborem a rozmixovane - tot vse. Z ovoce ji jen banan. Stale cekam 🙂))

malenka3
19. kvě 2022

Vytrvat a nabízet. Starší dcera nikdy nechtěla rajčata, ve dvou se to zlomilo a teď sní vše. Mladší syrovou zeleninu prakticky nejí. V polévce, v rizotu, zadělávanou jo. Syrovou pořád dávám k pečivu, teď jí je dva a půl a konečně jsme se propracovali k tomu, že sní okurku, malý kousek rajčete. Takže pokračuju v nabízení. Příkladů od nás má dost, ale to nestačí.
Jo a dávám zeleninu, když má hlad přes den a není čas jídla. Někdy si aspoň zobne 🙏

tynka9
19. kvě 2022

Tříletá mi zrovna včera řekla, že je ještě malá, a proto zeleninu nejí a pozor, často ani vařenou. Jednou křičela ze spaní “nechci zeleninu!˚ 😅🤷‍♀️ My jí jíme hodně, starší syn ted ubral, ale svého času se vyloženě zeleninou cpal 🤷‍♀️Proste nevím, co s ní, asi počkat a třeba to ještě přijde

flegicka
20. kvě 2022

Kamarádky dcera neveme zelinu ani ovoce do pusy ještě v 7mi letech .Prostě nechce. Nedonutí ji nic a nikdo.

msgracia
21. kvě 2022

Syn má 8 a ovoce a zeleninu cpal do sebe vždy kopcema. Nikdy nebyl problém

marge_s
21. kvě 2022

@msgracia a pointa? 🤣

msgracia
21. kvě 2022

@marge_s že každý má k tomu vztah už od mala. Pokud dítě nechce jist zeleninu a ovoce nic s tím nemůžete. Můžete se třeba i rozkrajet. Známá má 30 a ovoce a zeleninu od dětství nejí a nepotřebuji. Za to její děti se můžou utlouct. A vy radite co když se vám nelíbí to co jsem tazatelce psala jak je to u nás

marge_s
22. kvě 2022

@msgracia neradim. Konstatuji, ze kdyz nechce tak nechce a hotovo 😀

msgracia
22. kvě 2022

@marge_s já zase psala že u nás problém nebyl. Prostě chtěl. Nikdo neříkal že musí jist. Prostě chtěl a ji stále

marge_s
22. kvě 2022

@msgracia ja vidim 🤣 ale vsimla sis jaka byla otazka, ze jo?

msgracia
22. kvě 2022

@marge_s všimla. Každý tady dává své rady a tipy atd. Tys žádnou otázku nedala. Já odpovídala tazatelce. Pokud se ti to nelíbí tak to necti

marge_s
22. kvě 2022

@msgracia ne promin, ja to nechtela rozpitvavat, ale kdyz na otazku "jak naucit dite jist zeleninu?" odpovis "moje dite to ji na kila" , tak to fakt nedavalo smysl. Nechme to byt. 😉

msgracia
22. kvě 2022

@marge_s nechtěla ale udělala. Jediný rypal na to jsi ty. Kdyby tato odpověď vadila pisatelce tak se ozve ale určitě nikoho neurazí.

msgracia
22. kvě 2022

@marge_s kopce a kila jsou trochu rozdíl.