Matka Češka, otec Němec. Jak je to s mateřskou, rodičovskou apod.?

elisak01
8. bře 2022

Ahoj všem, mam dotaz. Momentálně pracuji v CR a s pritelem cekame mimco.
Pritel je Nemec a má tam i trvale bydliste a práci.
Planuji se za nim před porodem přesunout a rodit již v Německu.
Neni tu prosím někdo, kdo má s podobnou situaci zkušenosti?
Jde mi o materskou, rodičovskou, zda porod zaplatí pojišťovna i v Německu apod.?
Moc dekuji

lidija1234
8. bře 2022

@elisak01 ahoj,bohužel s tímhle neporadím. Jediné co jsem chtěla dodat at zvazis jestli chceš rodit v Německu kvůli občanství dítěte. Kdyby náhodou do budoucna cokoliv a chtěla by ses vrátit zpátky s dítětem do ČR může to být docela problém jestli dítě bude mít německé občanství.

emamaira
8. bře 2022

@lidija1234 dítě bude mít německé občanství po otci bez ohledu na místo porodu. A po matce bude mít i české, taky bez ohledu na místo narození.

lachipie
8. bře 2022

@elisak01 Švagrová je Češka, žije v Německu s manželem a obě dcery rodila v Německu. Je přihlášená ke zdravotnímu pojištění v Německu a oba porody hradila pojišťovna. Jak s mateřskou nebo rodičovskou neporadím, ona už nějakou dobu před narozením holek v Německu pracovala.

chris_n
8. bře 2022

@lidija1234 dítě bude mít obojí občanství po rodičích.

chris_n
8. bře 2022

@lachipie ono je rozdíl manžel a přítel. V manželství může mít člověk rodinné pojištění a pak je s porodem klid.
Ale ona má jen přítele a tím pádem si bude muset své pojištění hradit sama.

@elisak01 budeš mít nadále platný pracovní poměr nebo budeš končit? Pokud by ti zůstával pracovní poměr, máš nárok nadále na české pojištění, jen se přes SE prepojistis do Německa a budeš mít plnohodnotné pojištění a porod v pohodě. Mateřskou by si pak měla v ČR a rodicak pak ale v Německu a nejspíš nejnižší.

rendulik82
8. bře 2022

@elisak01 s mateřskou nevím jak to budeš mít, ale na český rodičák nárok nemáš, jelikož s dítětem nebudeš žít na území ČR.

chris_n
8. bře 2022

@rendulik82 pokud ji bude trvat PP, má nárok na dorovnání. Ale prvním platícím státem bude Německo

rendulik82
8. bře 2022

@chris_n proč ji by mělo platit Německo, když tam neodvedla žádné daně? Tomu nerozumím.

chris_n
8. bře 2022

@rendulik82 protože otec dítěte je Němec a vydělává v Německu. Já tehdy musela dávat čestné prohlášení, ikdyz muž byl Čech, že za námi jezdí zpět. A to jsem měla trvalý PP v ČR

rendulik82
8. bře 2022

@chris_n vím, že otec dítěte je Němec. Já jsem psala, že pokud bude pobývat mimo ČR, tak na rodičák nárok nemá.

chris_n
8. bře 2022

@rendulik82 ono je to proste slozitejsi. Zalezi, zda ma trvajici PP. Pokud nema, tak nedostane materskou a dostane v Nemecku rovnou zakladni rodicak. Na zaklade toho, ze jeji partner (rodic ditete) tam pracuje. To same se deje i v CR...
Pokud ma trvaly PP v Cechach, dostane ceskou materskou a pak v prvni rade nemecky zakladni rodicak a pokud ten je nizsi, nez jeji narok z CR, tak bude dorovnavat CR ten rodicak. Ale opravdu jen, kdyz je trvajici PP. Mela jsem to podobne. S tim rozdilem, ze my jsme oba cesi

elisak01
autor
9. bře 2022

@chris_n mam smlouvu v Česku na dobu neurcitou takze pracovní poměr bude trvat i nadále.

chris_n
9. bře 2022

@elisak01 tak v tom případě, jak jsem říkala. Mateřská z ČR. Pak nastoupí německý rodicak. A když bude nižší, než na co by byl nárok v Německu, tak ještě doplatek z ČR. Plus přítel bude mít přídavky na dítě, ty jsou nějakých 210€ měsíčně. Podle toho, kde budete bydlet, tak v Bavorsku je od roka do tří let na dítě 150€.
Rodicak je do 12, resp. 14. Měsíců dítěte. Rodicak může mít i přítel.