Hexavakcína a febrilní křeče, stalo se vám to?
Syn v roce dostal druhou dávku hexavakcíny (tu první snášel taky špatně) za 2 dny se mu rozjela teplota 39 nasledně febrilní křeče, volali jsme rychlou a zůstali hospitalizovany. Nyní řeším co dál, určitě v očku už pokračovat nebudeme po konzultaci s neuroložkou to nedoporučuje. Stalo se vám to po hexavakcíně taky? co ty křeče vracejí se ? od ted až do 7 let musím malýmu podávat při každé teplotě diazepan? :( Děkuji za odpovědi
Stručné shrnutí
- Hexavakcína byla v diskutovaných případech spojena s náhlým vzestupem teploty až 39 °C a následnými febrilními křečemi vyžadujícími hospitalizaci.
- V jednom popsaném nemocničním postupu rodičům doporučili okamžitě při rektálně naměřené teplotě 38 °C podat diazepan rektálně (desitin), podat čípek Panadol a pokračovat 1/2 tablety diazepamu každých 8 hodin po 24 hodin.
- Diskuze uvádí praktické kroky a zdroje: chlazení hlavy a těla, podávání antipyretik (Nurofen, Paralen, Panadol), fenistilové kapky, možnost nahlášení nežádoucího účinku na SÚKL (sukl.cz nebo formulář na olecich.cz) a zvážení odkladu nebo ukončení dalšího očkování po konzultaci s neurologem.
Q: Jak nahlásit febrilní křeče po očkování?
A: V diskuzi doporučili nahlásit nežádoucí účinek na SÚKL přes formulář na http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek nebo přes formulář na http://www.olecich.cz/modules/forms/index.php?i... a vyžádat si evidenční číslo hlášení.
Q: Co může nemocnice doporučit po febrilních křečích spojených s očkováním?
A: Jeden popsaný nemocniční plán obsahoval: při rektálně naměřené teplotě 38 °C okamžitě podat diazepan rektálně (desitin), podat čípek Panadol proti teplotě, po hodině a půl kontrolovat teplotu a pokračovat 1/2 tablety diazepamu každých 8 hodin po dobu 24 hodin.
Q: Jaké léky a postupy rodiče v diskusi zmiňovali pro zvládnutí horečky a rizika křečí?
A: Uváděné přípravky a postupy byly Panadol čípky, Nurofen, Paralen, fenistilové kapky, homeopatické čípky Viburcol, chlazení hlavy a těla a rektální nebo orální diazepam jako záchranné opatření při riziku křečí.
Q: Mám srážet horečku už při 38 °C, pokud dítě mělo febrilní křeče?
A: V diskuzi jsou protichůdné rady: někteří rodiče a lékaři srážejí už při 38 °C a instrukce z nemocnice doporučovaly podání diazepamu při 38 °C; jiní odkazovali na pediatrické zdroje, které doporučují neražení mírné horečky a nechat ji projít — jde tedy o spornou otázku vyžadující konzultaci s lékařem.
Q: Do jakého věku mohou febrilní křeče nastávat?
A: V diskuzi bylo zopakováno běžné doporučení, že febrilní křeče se nejčastěji vyskytují v batolecím věku do 6 let a některé zdroje uvádějí až do 7 let; v diskutovaných případech se však objevily i ataky ve věku kolem 6,5–8 let, což zanechává tuto otázku otevřenou.
Q: Má pokračovat očkování hexavakcínou po výskytu febrilních křečí?
A: Několik uživatelů uvádělo, že neurolog doporučil nepokračovat v očkování; jiní rodiče řešili alternativy — odložit MMR na později, očkovat pouze hexavakcínou bez Prevenaru, nebo rozdělit vakcíny místo podání naráz — konečné rozhodnutí má být po konzultaci s neurologem a pediatrem.
Q: Kdy volat záchranku při febrilních křečích?
A: V diskuzi se obecným doporučením uvádělo volat záchranku při prvním záchvatu nebo pokud křeče trvají déle než 15 minut; tato rada byla v diskusi i kritizována jako konzervativní, proto je vhodné řídit se místními pokyny zdravotnických služeb.
Závěry z diskuze
Shoda
- Febrilní křeče jsou typicky spouštěny prudkým a rychlým vzestupem tělesné teploty.
- Rodičům se doporučuje hlídat teplotu, mít k dispozici antipiretika (Panadol, Nurofen, Paralen) a v případě podezření kontaktovat zdravotnické zařízení.
- Nežádoucí účinky po očkování je vhodné nahlásit SÚKL, například přes sukl.cz nebo olecich.cz.
- Po febrilních křečích někteří neurologové doporučují odklad nebo ukončení dalšího očkování po konzultaci.
Sporné názory
- Srážení horečky: část respondentů doporučuje srážet už při 38 °C, jiní doporučují neražení mírné horečky a nechat ji projít.
- Očkování naráz vs rozděleně: někteří pediatři podle vyhlášky očkují více vakcín najednou, jiní preferují rozdělení a neaplikování více vakcín současně.
Otevřené otázky
- Bude se febrilní křeč po očkování opakovat u konkrétního dítěte a jaká je individuální prognóza?
- Jak dlouho po akutním onemocnění (horečce) je bezpečné znovu očkovat (např. jeden měsíc vs delší interval)?
- Do jakého přesného věku může být dítě vystaveno riziku febrilních křečí včetně raritních případů kolem 7–8 let?
Zmíněné značky a firmy
Hexavakcína, Prevenar, Synflorix, MMR, Panadol, Nurofen, Paralen, Fenistil, Viburcol, SÚKL, olecich.cz, sukl.cz, kosmas.cz, zdravi.euro.cz
Zmíněné produkty a metody
diazepan desitin rectal, diazepam rektálně, Panadol čípky, Nurofen, Paralen, fenistilové kapky, Viburcol čípky, EEG, magnetická rezonance, chlazení hlavy a těla, hlášení nežádoucího účinku SÚKL, nahlášení přes olecich.cz, očkování naráz vs rozdělené
Místa a osoby
dr. Mendelsohn, americká pediatrická společnost, ČR
@lajla po prvních febrilních křečích byl sledovát na neurlogii, při druhém záchvatu mu dělali EEG a magnetickou rezonanci a všechny vyšetření dopaly dobře. Je to pro nás záhada, proč se to děje. Naposledy dostal febrilní křeče po tělocviku ve škole. Děsím se další virózy. Chci to ustát doma. Prosím nemáte někdo zkušenost, co dělat u tak velkého kluka, je vzrůstově na 10let. Položit do stabilizované polohy a ochlazovat??? Nechci dávat pořád diazepam. Jinak se velký sportovec, hraje fotbal, floorbal, pořád lítá s kamarády venku na kole.
@theresa jako tady si Nedovolím radit, febr jsme nezažili vím jen to co jsem dočetla...
Ano došla jsem před chvílí ke zdroji že febr můžou ve velmi.vekmi výjimečných případech být až do.7 let...ale 8.5 to už opravdu ne...
Bývá často nemocný?
Na vašem místě bych počítala s tím že febr už mit nebude...tuk tuk tuk
Každopádně bych byla ráda i za jiný názor od lékaře a nechala ho zkontrolovat znovu
Za mě... diazepam bych nepodavala...z hlediska febr křečí není důležitá výška horečky ale její rychlý a náhlý vzestup... nám se při Horeckach osvědčily homeo čípky viburcol,davam i 9 lete, ani tak horečku nesrazí...ale jakoby ustálí a zklidní dítě takže může v klidu spát
Pro mě logicky je podávání antipyretik z hlediska febr křečí horší než ustálení teploty, nurofen a spol horečku většinou dost sníží...ale pak vystoupí většinou zase rychle nahoru..takže plus pro febrilní... samozřejmě je to pouze můj názor
Syn je už dvakrát prodělal, výsledky máte ok, febr velmi velmi zřídka mají jakékoliv následky...jen musíte dítěti asistovat, ale to víte
Já jsem spíš zběhlá v dychacich potížích a snižování horecek...takže toto vše jsou mé domněnky
Každopádně bych kontaktovala také odborníka alternativní medicíny..ony i febrilní křeče budou mít kořeny někde hlouběji... stejně jako ostatní nemoci, nám velmi velmi pomohl
@lajla lailo s tou teplotou tak i ja i dcera mame, myslim, ze mi poradilo dobre. Chapu, ze mas ctyri deti a timpadem hodne zkusenosti. Ale uvedom si, ze treba jen v CR zije 10mil.lidi, kolik je z toho deti neodhadnu, ale 4 deti opravdu neznamenaji,ze mas navod na vsechny deti v Cr.. Nehlede na to, ze tvoje deti maji podobnou genetiku, takze je dost pravdepodobne, ze budou reagovat na spoustu veci podobne. Mam kamaradky se ctyrma detma a s peti detma a uz jsem se jich ptala na nektete veci, co tu pises a jen se pousmaly. Ja to nemyslim zle, co tu pisu, jen proste me to prijde dulezite se ozvat, protoze pak si to nejaka nezkusena maminka precte a bude se ridit necim, co pro jeji dite nebude dobre.
@lajla promiň, ale také mi to přijde trošku nelogické. Radit při FK, když jste febrilní křeče u ani jednoho dítka neměli. A volat záchranku po 15 min. ? Co když bude jak hadrová panenka, bude mít pěnu u pusy, šednout?. .Ano i takto se můžou projevit křeče. To budeš čekat 15 min.? Antipyretika jsou na snížení tt. které zabírají správně. Co myslíš, že dávají v nemocnici??!!
Tady je zajímavý článek o FK - radím přečíst:
@sromulenka kde Radim?😉 Však píšu že to vše mám načteno, a ať se každý zařídí dle sebe...viz i pro
@kaja2016 to samé... skvělý že to tak máte s tou teplotou,ale i zdroje mluví jinak...což však říká že každé dítě je opravdu jiné a vyhmatnout febrilní křeče je kumšt😉 s počtem dětí to opravdu nemá co dělat... každopádně děkuji za připomínku, leč úplně mimo
Hezký den holky
@monikaleifheit
@theresa Muzu se zeptat, co Vam lekari rekli, ze mate delat, kdyby se to opakovalo? Jinak ja pevne verim, ze uz nebude! A jakou mate pouzivat prevenci, krome toho diazepamu pri vyssi teplutce, jak pise theresa.
@kaja2016 Kajo z nemocnice jsme odcházeli vybaveni diazepanem jak do pusinky tak do zadečku. Bylo mi řečeno- hlídat přísně teplotu a jakmile v zadečku naměřím 38-žádny odečet prostě 38 okamžitě dát diazepan desitin rectal. Křeče prej nesmí nastat, je to pro mozek prý nebezpečné. Samozřejmě podat něco proti teplotě čípky panadol. Po hodině a půl kontrolovat teplotu. Dalších 24 hodin pokračovat 1/2 tablety diazepanu po 8 hodinách. Kdyby se cokoliv nedej bůh stalo a přesto křeče nastaly tak dát i při křečích ten rectal aby křeče přestali.
Mam dve ze tri po febrilkach, ne po ockovani. Krece obvykle nijak nesouvisi s vyskou horecky. Vetsinou vznikaji na pocatku onemocneni diky velmi prudkemu narustu teploty. Cili pri 38°C je tak jako tak pozde na jakekoli leky.

@theresa to je docela divné... hodně, protože po 6 roce febrilní křeče nejsou...diagnostikoval dr? Měli jste nějaká hlubší vyšetření???