MUDr. nás uvrtala do očkování hexa+prevenar, máme reakce
ahoj,
je mi jasný, že těhle témat je tu asi milion, přesto by mě zajímalo, jak to bylo s očkováním a následnou reakcí u vás.
Naše doktorka nás přesvědčila ať necháme malou naočkovat společně Prevenarem 13 (myslím, že je to 13) s Hexou, že na to nejsou žádné reakce a že to děti zvládají bez problémů. Moc se nám do toho nechtělo, starší dcerku jsme neočkovali a je v pohodě. Ale mudra nám tvrdila, že ať mladší naočkujeme, že starší bude nosit ze školky samý bacily (což chápu, to jí neberu) a že bude mladší od ní chytne a že to u ní bude horší, atd. atd.
No a tak jsme ji naočkovali, první očkování bylo před měsícem - a reakce byla. V noci ukrutný řev, horečky poté asi dva dny, neklidná, plačtivá byla asi týden. Včera jsme naočkovali znovu, opět horečky (kolem 39 st.), tak volám mudře, že máme horečky a ona na to, no vy jste nějaký atypičtí, že se ještě se žádnýma reakcema co tohle očkuje nesetkala. Zítra máme přijet, pokud budou stále horečky.
Tak jak je to u vás, jste taky atypičtí 😕 ?
Stručné shrnutí
- Kombinace vakcín Prevenar 13 (pneumokok) a Hexa byla v praxi očkována najednou a rodiče v diskusi popisovali reakce od žádných přes ospalost až po horečky kolem 39–40 °C, zvracení a několikadenní neklid.
- Někteří pediatři a rodiče doporučují rozložit dávky (např. Hexa a Prevenar se 14denním odstupem), zatímco jiní praktičtí lékaři očkují obě vakcíny současně; ve vlákně byla opakovaně citována informace, že SÚKL nedoporučuje očkovat více vakcín naráz.
- Rodiče ve vlákně uváděli konkrétní praktiky: hlásit nežádoucí účinky na SÚKL (www.sukl.cz/hlaseni-pro-sukl, e‑mail posta@sukl.cz), snižovat horečku rektálními čípky nebo Nurofenem a počítat s doplatkem na Prevenar 13 cca 300–400 Kč za dávku.
Q: Můžu podat Prevenar 13 a Hexu najednou, nebo je lepší je rozdělit?
A: V diskusi rodiče i praktičtí lékaři uváděli oba postupy: někteří očkují Prevenar 13 a Hexu najednou (úspora návštěv), jiní doporučují rozdělit dávky (např. odstup 14 dnů); v příspěvcích bylo také opakovaně uvedeno tvrzení, že SÚKL doporučuje neočkovat více vakcín naráz (toto tvrzení bylo ve vlákně citováno jako autoritativní, ale v diskusi bylo také zpochybňováno).
Q: Jaké jsou běžné nežádoucí účinky po Prevenaru a jak dlouho trvají?
A: Většina rodičů ve vlákně popisovala horečky v rozmezí ~38–40 °C (často do 48 hodin po vpichu), neklid a plačtivost trvající obvykle 1–10 dní, místní otoky a zarudnutí v místě vpichu až 14 dnů a ojedinělé zvracení 3–4 hodiny po očkování; ve vlákně byl také zaznamenán případ hospitalizace s akutním zánětem středního ucha po vysoké horečce.
Q: Kam a jak mám nahlásit nežádoucí účinky po očkování?
A: Ve vlákně rodiče doporučovali hlásit nežádoucí účinky na SÚKL přes formulář na www.sukl.cz/hlaseni-pro-sukl nebo e‑mailem na posta@sukl.cz; rodiče uvedli, že lékař je povinen hlášení provést a že nedoplnění hlášení může mít následky pro lékaře (v diskusi bylo zmíněno, že pacient může hlásit i sám).
Q: Kolik stojí Prevenar 13 a proplácí to pojišťovna?
A: Rodiče ve vlákně uváděli doplatek na Prevenar 13 přibližně 300–400 Kč za dávku; Prevenar 7 byl v diskusi zmíněn jako hrazený (VZP) a bylo také uvedeno, že proplácení a režim závisí na věku zahájení schématu (ve vlákně byla zmínka, že očkování musí být ukončeno do 7. měsíce nebo se platí samo — toto bylo v diskusi prezentováno jako praktická zkušenost rodičů).
Q: Jak snižovat horečku po očkování a kdy podat čípek nebo lék?
A: Rodiče ve vlákně často uváděli použití rektálních čípků a ibuprofenu (Nurofen) pro kontrolu horečky; jedna pediatrička v příspěvcích uvedla praxi podávat paracetamol při tělesné teplotě nad ~38,5 °C (při rektálním měření kolem 39 °C), v diskusi ale toto rozmezí kolísalo a bylo také doporučeno chladit vlažnou vodou a konzultovat s lékařem.
Závěry z diskuze
Shoda
- Nežádoucí účinky po očkování jsou možné a zahrnují horečku, neklid a lokální otoky.
- Reakce se liší dítě od dítěte; někteří rodiče hlásili žádné reakce, jiní opakované vysoké horečky a neklid.
- Rodiče mají možnost hlásit podezření na nežádoucí účinky na SÚKL (www.sukl.cz/hlaseni-pro-sukl, posta@sukl.cz).
Sporné názory
- Očkovat Prevenar 13 + Hexu najednou pro úsporu návštěv versus rozložit dávky (někteří rodiče a lékaři očkují dohromady; jiní rodiče a podle v diskuzi citovaného stanoviska SÚKL je vhodnější dávky rozložit).
Otevřené otázky
- Zda kombinace Hexa + Prevenar zvyšuje riziko závažných či dlouhodobých následků u jednotlivých dětí.
- Přesné podmínky pro proplácení Prevenar 13 pojišťovnami při opožděném zahájení očkovacího schématu.
Zmíněné značky a firmy
Prevenar 13, Prevenar 7, Hexa, Synflorix, Infanrix, Rotarix, PRIORIX, PRIORIX TETRA, MMR, Adacel, SÚKL, VZP, prevenar13.cz, modrykonik.cz, porodnice.cz, slobodavockovani.sk, stopockovani.estranky.cz, lecivacesta.cz, ČT1 (Máte slovo)
Zmíněné produkty a metody
Prevenar 13, Prevenar 7, Hexa, Synflorix, Infanrix, Rotarix, PRIORIX, PRIORIX TETRA, MMR, Diazepam (uvedený jako lék předepsaný pro případné příznaky), Nurofen (ibuprofen), Paracetamol/Panadol Sirup, rektální čípky, chlazení vlažnou vodou, hlášení nežádoucích účinků na SÚKL (www.sukl.cz/hlaseni-pro-sukl, posta@sukl.cz), očkovací schéma s 14denními odstupy, PFAPA syndrom (zmíněna možná souvislost)
Místa a osoby
Brno, Praha, Polsko, Turecko, Tunisko, Maroko, Mongolsko, Vietnam, Ukrajina, Jitka Ž*** (Tiskové a informační oddělení SÚKL)
@lajla No, a já pořád ještě pendluju mezi Prahou a máti, definitivně zůstat hodlám až od příštího čtvrtka. Jo, stát se může cokoli, a sebelepší plány vyjít nemusí.
@veronikav31 teď nerozumím... Jasné první se musí dojet...ale ty Lepsi bývají plné je to o stesti
No já žiju asi v díře..ja kolem 30 porodnic na výběr nemám, tak holt smůla☹
Vyměnili jsme město za čerstvý vzduch🙂
@lajla já mám kolem 3 nemocnice, krajská 40km, další nemocnice, ve které jsem rodila 32km, a nejbližší máme 11km, tam nechci. Mi tady taky máme čerstvý vzduch a jsem spokojená, ale co se týká péče, chci nemocnici a doktory, kterým věřím a mám s nimi dobré zkušenosti
@veronikav31 bezpochyby toto chce každá...
Já si umím otevřít pusu, nedam se..jen jsem napsala jak to někde chodí, a že nic není černo bílé
@lajla ono jde o to zda si čenobílo člověk nechá udělat nebo ne.když se umí otevřít pusa, tak si samozřejmě umí zjistit potřebné informace i třeba o těch porodnicích
@veronikav31 bože nechci být sprostá, ale jste asi natvrdla nebo co🙂 ono všechno si holka můžete naplánovat od a po z, udělat porodní plány , po zjišťovat co kde a jak...někdo je s porodnici spokojen zatímco.druhy není, každý to vnímá jinak, když se někomu po...porod tak porodnice může být sebelepší ale pro tu konkrétní osobu devastující, někomu nevadí že se krmí tak, druhému ano, atd atd...a život to stejně může zařídit jinak! Každopádně mám podle Vás velmi málo ZK, příště se zkusim zařídit🙂
@lajla nejsem natvrdlá, ale vy tady pořád něco omýláte, psala jste, že jste nebyla pokojená, že to a to vaše porodnice nedělala apd..., tak když snad někde nejsem spokojená, tak se porozhlédnu jinde, na tom snad nic není a krom toho, když se zjišťují informace, tak si to zjistím, někdo chce rodit do vody, tak asi nepůjde do porodnice co to nemá, to je snad logické. já prostě nejsem spokojená s jednou nemocnicí tak tam snad nelezu, ne?? Od toho má snad rodička právo se jít do porodnice podívat, projít ji a informovat se, já to neudělala, protože znám nemocnici a jsem spokojená-rodily tam i moje dvě švagrové, i kamarádky, jedna švagrová rodila v krajské, protože má dvojčata a tam se na to specializují, takže si ji taky vybírala a nešla do porodnice kde s vícerčaty nemají zkušenosti. Tak mi nevykládejte nic o tom,že si nelze vybrat zavčas.
@veronikav31 první porod nespokojenost, ale většina byla velká nemocnice... Po druhé jsem tam nechtěla...leč osud to zařídil jinak, ani kafe jsem si nestačila objednat a už se jelo, nic blíž nebylo , rychle rychle malá vyklouzla bez tlačení!!!
Třetí porod vyvolávány, v jiné porodnici, jezdila jsem tam už na ozvy, nic blíž nebylo a byla jsem.ráda že je to tak blízko...vůbec mi nebylo dobře a k tomu tlak atd...porod OK, porodnice nic moc, ale už jsem věděla co a jak tak to šlo...4 ty porod prakticky to samé, malého pořad sledovali, musela jsem do.porodky dojíždět každou chvíli...lehce se to povídá, když jde vše jako na drátku
A to je jen vycuc, nikdy bych si nedovolila někoho takhle pořad ztrapnovat a dělat blbeho, když o tom nic nevím
Ale je mi jasné když vše ockujete, dvě naráz atd tak byste do své oblíbené porodnice dojela i s hlavou mezi nohama, ať to dopadne jak chce,
Tímto bych to ukončila, toto je debata o očkování, když nezazijete, nevíte
Dobrou noc
@bonulinka Hexacima jde i ve schematu 2+1 a pokud to pujde klidne bych odlozila na pozdeji. My meli prvni termin odlozeny na 6.mesic a odkladalo se pak od roku 🙂 A kdyztak na FB je skvela doplnkova skupina o ockovani kde jsou provax i antivax a najdes tam snad vsechny informace na otazky ktere Te kolem ockovani napadnou 🙂
@lajla já jela do porodnice včas, byť to neprobíhalo ideálně, ale nechtěla jsem porod kleštěmi na který by došlo...řekla jsem svůj názor jak na porodnice, tak očkování a za tím si stojím.že vy mě napadáte, že nevím, nezažila sem apd, no a co, holt jiný kraj, jiné zkušenosti, jiný přístup lékařů
@kika_21 ono by to někdy chtělo číst i trochu pozorneji a ne jen poslední odpovědi, leč návaznosti
Myslím že jsem tolerantní hodně, no tolerantní, ono je přece každého věc co si dělá, jak to dělá, kdy a pokud se tak cítí, i to jsem několikrát uvedla, nevím co je na tom netolerantníhi
Ale mluvit stále dokola jako kolovrátek, když se jednou zimním že jsem s porodnicema nebyla spokojena a udělat z toho téma dne, mi taky nepřijde správně
Jasně všechno jde, i skočit z mostu okamžitě, ale když víte, že jedna porodnice zrovna maluje, druhá nepribira, k třetí byste se musela přestěhovat, k tomu ne tehu ideální, doma další děti..no, tak zbývá poslední možnost, nejsem povinná se nikde obhajovat
Krásný den vsem
@veronikav31 porod kleštěmi není na objednávku, přistupuje se k němu že závažných důvodu... Takže i kdybyste byla v nebeské porodnici, a mimi mělo namale, tak věřte že dr přistoupí k čemukoliv aby vás zachránili...
Příběh že života, taky si vybrala porodnici, Všechno top aby bylo...no vyjeli velmi.brzo dojeli pozdě...mimi skoro udusene, ucpal se pupecnik... Dožilo se na přístrojích pár let..jasné náhoda, ale riskovat kvůli svému pohodlí nebudu
Nemusíme být se vším přece úplně spokojeni a fungovat to může stejně
@lajla měla jsem při porodu komplikace a ta nemocnice kam jsem nechtěla neradi dělají císaře, proto kleště. výběr je na každém, já zvolila toto a jsem spokojená. i ten příběh ze života může mít svoje, i kdyby dojeli do blízké nemocnice stát se toto mohlo taky. nikdy není jistota a ano pohodlí jsem si vybrala pro sebe i svoje dítě-věděla jsem, že kdyby se něco dělo, tak v této nemocnici je vyšší šance na přežití, mají lepší vybavení. a tímto diskuzi ukončuji. každý ať dělá co chce, já si vybrala a jsem spokojená, konám podle svého svědomí a ano je to moje rozhodnutí, za tím vším si stojím a případně když se něco stane, tak si ponesu následky
jj píchání uší - to je kapitola sama za sebe...bývalý přítel kvůli tomu nedoslýchá na jednou ucho, ani se to už nesmí a přece to dítěti mé kamarádky vesele píchli asi 3x 😔
Já se přiznám, že očkováním nežiju tak jako Vy, takže se vše dozvídám za pochodu a upřímně - nevím, čemu věřit, protože ať koukám, kde koukám, všude jen slyším, jak lékaři dělají všechno špatně ... až je mi to nápadné...
Neobjevil se záškrt nedávno ve Španělsku?
@astyna já očkováním nežijí to vůbec, jak jsem psala dvě děti ockovane mám, třetí šílené reakce po třetí hexe...pak se začnete pidit, malý není očkovány, má určité potíže
Já nejsem proti očkování, jen jsem proti nuceni , nekterym ockovanim a zbytecne zátěží tam kde není potřeba
Ano určité se sem tam objeví ale jsou to zrnka písku... A hlavně kouknete na průběh a léčbu... Takže klidně nožky nahoru a neockovat🙂 samozřejmě záleží na každém... Větší šance než dostanete záškrt je že spadnete letadlem a přesto letite
My se dali trochu jinou cestou a jsme spokojeni a co vím tak už i na studiu medicíny je zavedena i výuka východní medicíny. Jen tak dal..
Jen trochu po pobavení.. Ještě dva roky zpátky jak jsme nějakou tu chemii používali...kdysi hedelix nebyl žádný problém, normálně prodejny lék na vlhký kašel🙂 paki naráz že prý břečťan není dobrý jak se myslelo...sup, dr zacli předepisovat prospan... Pro ty co čtou pribalovy leták🙂 obsahuje břečťan🙂 nakonec z ní vypadlo že měli přednášku na propagaci blablabla..a všude jinde je to stejné
No ne nadarmo se říká, že farmaceutický průmysl vydělává víc, než obchod s narkotiky a zbraněmi dohromaddy 😎

@lajla jenomže nikdy se dopředu neví,že porodnice je plná, ale zase je dost porodnic kde by rodičku vzali.