MUDr. nás uvrtala do očkování hexa+prevenar, máme reakce
ahoj,
je mi jasný, že těhle témat je tu asi milion, přesto by mě zajímalo, jak to bylo s očkováním a následnou reakcí u vás.
Naše doktorka nás přesvědčila ať necháme malou naočkovat společně Prevenarem 13 (myslím, že je to 13) s Hexou, že na to nejsou žádné reakce a že to děti zvládají bez problémů. Moc se nám do toho nechtělo, starší dcerku jsme neočkovali a je v pohodě. Ale mudra nám tvrdila, že ať mladší naočkujeme, že starší bude nosit ze školky samý bacily (což chápu, to jí neberu) a že bude mladší od ní chytne a že to u ní bude horší, atd. atd.
No a tak jsme ji naočkovali, první očkování bylo před měsícem - a reakce byla. V noci ukrutný řev, horečky poté asi dva dny, neklidná, plačtivá byla asi týden. Včera jsme naočkovali znovu, opět horečky (kolem 39 st.), tak volám mudře, že máme horečky a ona na to, no vy jste nějaký atypičtí, že se ještě se žádnýma reakcema co tohle očkuje nesetkala. Zítra máme přijet, pokud budou stále horečky.
Tak jak je to u vás, jste taky atypičtí 😕 ?
Stručné shrnutí
- Kombinace vakcín Prevenar 13 (pneumokok) a Hexa byla v praxi očkována najednou a rodiče v diskusi popisovali reakce od žádných přes ospalost až po horečky kolem 39–40 °C, zvracení a několikadenní neklid.
- Někteří pediatři a rodiče doporučují rozložit dávky (např. Hexa a Prevenar se 14denním odstupem), zatímco jiní praktičtí lékaři očkují obě vakcíny současně; ve vlákně byla opakovaně citována informace, že SÚKL nedoporučuje očkovat více vakcín naráz.
- Rodiče ve vlákně uváděli konkrétní praktiky: hlásit nežádoucí účinky na SÚKL (www.sukl.cz/hlaseni-pro-sukl, e‑mail posta@sukl.cz), snižovat horečku rektálními čípky nebo Nurofenem a počítat s doplatkem na Prevenar 13 cca 300–400 Kč za dávku.
Q: Můžu podat Prevenar 13 a Hexu najednou, nebo je lepší je rozdělit?
A: V diskusi rodiče i praktičtí lékaři uváděli oba postupy: někteří očkují Prevenar 13 a Hexu najednou (úspora návštěv), jiní doporučují rozdělit dávky (např. odstup 14 dnů); v příspěvcích bylo také opakovaně uvedeno tvrzení, že SÚKL doporučuje neočkovat více vakcín naráz (toto tvrzení bylo ve vlákně citováno jako autoritativní, ale v diskusi bylo také zpochybňováno).
Q: Jaké jsou běžné nežádoucí účinky po Prevenaru a jak dlouho trvají?
A: Většina rodičů ve vlákně popisovala horečky v rozmezí ~38–40 °C (často do 48 hodin po vpichu), neklid a plačtivost trvající obvykle 1–10 dní, místní otoky a zarudnutí v místě vpichu až 14 dnů a ojedinělé zvracení 3–4 hodiny po očkování; ve vlákně byl také zaznamenán případ hospitalizace s akutním zánětem středního ucha po vysoké horečce.
Q: Kam a jak mám nahlásit nežádoucí účinky po očkování?
A: Ve vlákně rodiče doporučovali hlásit nežádoucí účinky na SÚKL přes formulář na www.sukl.cz/hlaseni-pro-sukl nebo e‑mailem na posta@sukl.cz; rodiče uvedli, že lékař je povinen hlášení provést a že nedoplnění hlášení může mít následky pro lékaře (v diskusi bylo zmíněno, že pacient může hlásit i sám).
Q: Kolik stojí Prevenar 13 a proplácí to pojišťovna?
A: Rodiče ve vlákně uváděli doplatek na Prevenar 13 přibližně 300–400 Kč za dávku; Prevenar 7 byl v diskusi zmíněn jako hrazený (VZP) a bylo také uvedeno, že proplácení a režim závisí na věku zahájení schématu (ve vlákně byla zmínka, že očkování musí být ukončeno do 7. měsíce nebo se platí samo — toto bylo v diskusi prezentováno jako praktická zkušenost rodičů).
Q: Jak snižovat horečku po očkování a kdy podat čípek nebo lék?
A: Rodiče ve vlákně často uváděli použití rektálních čípků a ibuprofenu (Nurofen) pro kontrolu horečky; jedna pediatrička v příspěvcích uvedla praxi podávat paracetamol při tělesné teplotě nad ~38,5 °C (při rektálním měření kolem 39 °C), v diskusi ale toto rozmezí kolísalo a bylo také doporučeno chladit vlažnou vodou a konzultovat s lékařem.
Závěry z diskuze
Shoda
- Nežádoucí účinky po očkování jsou možné a zahrnují horečku, neklid a lokální otoky.
- Reakce se liší dítě od dítěte; někteří rodiče hlásili žádné reakce, jiní opakované vysoké horečky a neklid.
- Rodiče mají možnost hlásit podezření na nežádoucí účinky na SÚKL (www.sukl.cz/hlaseni-pro-sukl, posta@sukl.cz).
Sporné názory
- Očkovat Prevenar 13 + Hexu najednou pro úsporu návštěv versus rozložit dávky (někteří rodiče a lékaři očkují dohromady; jiní rodiče a podle v diskuzi citovaného stanoviska SÚKL je vhodnější dávky rozložit).
Otevřené otázky
- Zda kombinace Hexa + Prevenar zvyšuje riziko závažných či dlouhodobých následků u jednotlivých dětí.
- Přesné podmínky pro proplácení Prevenar 13 pojišťovnami při opožděném zahájení očkovacího schématu.
Zmíněné značky a firmy
Prevenar 13, Prevenar 7, Hexa, Synflorix, Infanrix, Rotarix, PRIORIX, PRIORIX TETRA, MMR, Adacel, SÚKL, VZP, prevenar13.cz, modrykonik.cz, porodnice.cz, slobodavockovani.sk, stopockovani.estranky.cz, lecivacesta.cz, ČT1 (Máte slovo)
Zmíněné produkty a metody
Prevenar 13, Prevenar 7, Hexa, Synflorix, Infanrix, Rotarix, PRIORIX, PRIORIX TETRA, MMR, Diazepam (uvedený jako lék předepsaný pro případné příznaky), Nurofen (ibuprofen), Paracetamol/Panadol Sirup, rektální čípky, chlazení vlažnou vodou, hlášení nežádoucích účinků na SÚKL (www.sukl.cz/hlaseni-pro-sukl, posta@sukl.cz), očkovací schéma s 14denními odstupy, PFAPA syndrom (zmíněna možná souvislost)
Místa a osoby
Brno, Praha, Polsko, Turecko, Tunisko, Maroko, Mongolsko, Vietnam, Ukrajina, Jitka Ž*** (Tiskové a informační oddělení SÚKL)
@kika_21 A jak poznáš, že máš černý kašel ne obyčejný kašel a budou ti lékaři věřit, že ho máš?
@kika_21 Nedovedu si představit, že od prvního zakašlání budeš vědět, že je to černý kašel. A co třeba zarděnky?
@veronikav31 on asi těžko člověk co vse očkuje vyhledává petice které jsou proti očkování, nebo...?
@veronikav31 já do svých žádné martanky ani cukr nervu... To je zase jiné téma.
My jsme pro veganství a makrobiotiku
Mě by zajímalo, jak laická společnost pozná, že lékař jedná špatně. ... Za pár let se budeme léčit pomocí wikipedie a kdejakých článků, které může psát kdokoliv.
TBC se nepřenáší kapénkovou infekcí?
PS: dnes jsem zavolala mé pediatričce a nechala malého naočkovat hexou a prevenarem zvlášť 🙂
@astyna když kašel léčí atb a kortikoidy, neustále pořad dokola, 9 m v kuse,dítě v nemocnici vždy chytí něco navíc, léčba vždy stejná atb do žil, kortikoidy do žil, dite na tom stále hůř, dr nevědí, neumí jinak léčit..pomohla čínská medicína a homeo a strava, dítě už je rok v pořádku, doktory už neznám
Další propichli ucho, mírný zánět, propichli špatně... Od té doby se to vezlo..ryma, kasel, uši..nedoslychala, vpacene bubínky, tekutina v uších, tlacili nam kortikoidy,rýmy způsobily dále velkou mandlí..takže maminko mandle ven..nenechala jsem...zase homeo, otovent, audiron, za dva měsíce OK, nevěřili, vyzvidali... Za 4 m další KO, to přece není možné že by byla v pořádku...byla a je dosud...takže tak
@astyna ano šíři, ale ne tak že na Vás někdo psikne...a aby byl nakažlivý musí to být otevřena TBC
No očko zrušili takže to žádná hrůza není, bude se rušit i obrna
Zajímavé je že jak neocko začali lobovat tak se hexa změnila i její název s upoutavkami jak je bezpečnější, o kolik méně adjuvans atd...
To ani nevíte že se některá šarže stahovala z trhu kvůli kontaminaci, a přitom už byly i mimi tou sarsi neockovane... JoJo tak se hlídá bezpečnost
Jinak všem je naprosto fuk zda do svých děti dáte dvě či 10 injekcí naráz, je to každého volba... Ale ať nese i následky. Toto není protiocko diskuze jestli jste si všimly..jen.jsou věci které se dají s trochou vůle udělat jinak a citlivější
@hojda upřímně? stát říká kojit kojit kojit a když to nejde, tak UM je předražená apd...
@veronikav31 To myslíš vážně? Stát nějak podporuje kojení? Kojení, ze kterého prakticky nic nemá? 😅
@lajla já na netu co se týká petic nevyhledávám, ale v době sociáních sítí, kde se protestuje proti islámu v čr jsem ještě podobnou petici, sdílenou mými přáteli(kde jedni proti povinnému očkování jsou) neviděla...což si myslím o něčem svědčí...
@kajalka to myslím vážně. všude čtu a vidím osvětu-kojit,kojit, kojit...od čeho jsou laktační poradkyně, laktační poradny-linky,kojící čaje, kloboučky... a když se nekojí, tak je hned matka špatná...
@kajalka dává na to peníze nemocnicím....a lékaři toto taky běřně říkají a doporučují...a kde myslíš,že se bere reklama? to asi soukr.společnost platí
@veronikav31 naivní představa že pro stát jako institucí je kojící matka výhodnější než ta co dá týdne 500 za UM...
@veronikav31 Počkej, žiješ v ČR? Zrovna nemocnice/porodnice, to je ten nejhorší kazič kojení, neznám nikoho, komu by poradili dobře.
@kajalka žiju. a kdo myslíš že má radit? laktační poradkyně jsou tam taky.stejné co chodí radit domů
@veronikav31 Máš o tom nějaké odkazy? Ráda bych si tedy rozšířila obzor. Ať sama hledám, jak hledám, nenacházím..
@veronikav31
Ono když se o něco zajimam... Tak si to výhledam a necekam, že mi.to někdo strčí pod nos...
Kuk do vyhledávače kolik petic vyjede, jen mít trochu zajem

@hojda Tak slibuju, že jak ho chytnu, hned se izoluju. Já si snad nechám ty protilátky prozkoumat. 🙂Kupodivu je nemám ani po té virové klíšťovce, tu prý přenášejí komáři, to mi řekla jedna kolegyně z virologie. Že ji klidně můžu znova dostat. Ale na tu virovou stejně nikdo zatím očkov. nevymyslel-aspoň o ničem nevím.