Jak často navštěvujete prarodiče?

alesea
14. říj 2013

Milé maminky zajímalo by mne jak často se vídáte s partnerovými rodiči? Od narození malého tchýně s tchánem vyžadují návštěvy v podstatě každý týden v neděli, když zrovna nejsou v práci.Když nemůžeme mi k nim přijedou oni za námi.Problém je že pro mne je to v podstatě jediný volný den v týdnu, přes týden manžel do večera v práci, v sobotu uklízím a žehlím a doháním resty co s malým nestihnu.co se malý narodil tchýně třeba k nám přijela na celý víkend si ho užít a krátce po narození malého začal tchán vyžadovat pomoc na rodinné chalupě, buď tam o víkendu jezdil manžel sám a nebo jsme se museli zbalit a byli tam od pátku do neděle s malým a já pak v týdnu do noci žehlila a měla jsem toho fakt dost.manžel toho měl také dost, když s otcem pracují tak od sedmi ráno do sedmi do večera jen snad s jedinou pauzou na oběd... máme třeba složité období kdy malému rostou zuby, takže se v noci pořád budí a my se vůbec nevyspíme do toho manžel dělá dlouhé přesčasy, ale tchána to vůbec nezajímá, musí se jet podle jeho...i když my paddáme únavou... a to nemluvím o tom že bydlí cca 100km od nás. má na tohle vůbec právo?naša mamka jezdí když to jde v týdnu jednou odpoledne mi pomoci což vítám a návštěvy u ní nechává na nás jak se nám chce což také vítám...

soles
14. říj 2013

Ahoj, tak u Nás je to všelijaký ,jelikož tchána nemám,jen tchýni tak u nás toto není,každopádně by ani nebylo,nejsem ten tip člověka kterej si nechá organizovat život ,takže například ke tchýni jezdím jen když se mě chce klidně jen 2x do měsíce... a to bydlí cca 10 min od nás 😀 😀 Ale nemám potřebu se s ní vídat,a myslím,že ani malá ne... . To jednou když se malá narodila,začla tchýně :jestli jí není zima , potom když začla více jíst jídlo tak ..neudáví se... apod. no něco na moje nervy od té doby kdy jsem tam bývala opravdu často tak ted fakt jen cca 2x do měsíce 😀 😀

blahova_andrea
14. říj 2013

@laurital tak u nás je to hlídání velmi vzácná záležitost, ale párkrát do roka se zadaří, i když jen na pár hodin. ale loni se nám povedl i víkend, letos to nevyšlo, tak snad zas za rok 😀 moji rodiče taky pracují, jako asi skoro všechny babičky a dědečci ☹

blahova_andrea
14. říj 2013

@lucavka nezávidím ti ☹ problém je, že ta starší generace si právě často myslí, že "jen" proto, že pomáhají, tak mají kdo ví jaká práva nebo pravomoce, ale to není pravda. jen spousta z nás nemá to srdce nebo sílu jim to říct a bojovat za svou samostatnost. nemusí se jim tvá rozhodnutí líbit, ale musí je respektovat. jsi dospělá, tvůj život za tebe žít nemohou. vychovali tě a musí věřit, že dobře a dál ti být jen oporou v zádech. ne věčnou berličkou nebo dokonce koulí na noze. je to tvůj život, tvoje rodina, tvá rozhodnutí, tvá zodpovědnost...oni už si své děti vychovali a ty máš právo si to taky prožít a hlavně užít a to podle sebe!

laurital
14. říj 2013

@blahova_andrea Jj a vezmi si naše děti.My půjdeme do důchodu v pětasedmdesáti a to budeme mít děti zdatné padesátníky 😉 .

blahova_andrea
14. říj 2013

@laurital nad tím vůbec nepřemýšlím. dlouhověkost v rodině nemám, takže nepočítám, že bych se důchodu dožila a co bude tou dobou s mými potomky...ufff...to je jako psát sci-fi 😀

elvira
14. říj 2013

@alesea - to je strašné... já nechápu, že rodiče - tcháni - nedokážou pochopit, že šestinedělka, nebo i maminka trochu staršího dítěte je unavená a není zvědavá na nějaké dlouhé návštěvy...
Tcháni v šestinedělí chodívali na návštěvu v 7 večer - hrozně se divili, že u nás už byla tma...
A seděli třeba do 11. Já naprosto hotová, měli jsme problémy s kojením.
Jednou jim manžel slušně řekl, že jsem unavená a chceme mít v těch 7 klid - oni se urazili, pak jsme koupili barák a šlo to pak už celkově do háje...

helcenka
14. říj 2013

@alesea - vypadá to, že ti nezbývá, než si to s nimi vyřešit sama a prostě jim říct, jak to tady píšeš, že chcete trávit taky nějaký čas společně a to při frekvenci jejich návštěv prostě nejde a nehodláte se o tom s manželem pořád hádat, protože manželovi je prostě blbý jim to říct... Byla bych prostě nekompromisní ale zároveň slušná. A pokud třeba zavolají, tak jim prostě říct, že se vám to zrovna nehodí, že máte jiný plán.
Co se týká té chalupy, tak se s nima prostě domluvit, že třeba jednou za měsíc tam přijedete od pátku do neděle, udělá se tam, co nemůže tchán udělat sám, manžel mu pomůže a zároveň si užijou malého, tak se obvyklá návštěva vypustí. A tchán tam pak prostě bude dělat jen to, co zvládne a k čemu nepotřebuje pomoct.
Myslím, že jiné řešení to nemá. Pokud jsou rozumní, tak to pochopí a přizpůsobí se, pokud ne, tak se urazí a to bude jen k jejich škodě.

alesea
autor
15. říj 2013

@elvira to je tedy síla 😒

alesea
autor
15. říj 2013

@helcenka nějak tak to asi budu muset vyřešit, zní to rozumně, jen se bojím že to prostě nepochopí...

helcenka
15. říj 2013

@alesea - já si taky ze začátku říkala, že je to blbý a co si třeba pomyslí, dokud jsme neměli děti, tak jsem tchýni viděla 5x do roka. Když se nám narodili děti, tak tchýně třeba v poledne napsala SMS, že by se odpoledne zastavila, tak jsem třeba i zrušila nějaký program, říkala jsem si, že děti rádi babičku uvidí. No ale pak jsem se časem naučila říkat ne a rodinný program jsem prostě nerušila a nabídla jsem jí jiný termín. Protože tchánovci sice chodí do práce, ale jinak jiné povinnosti víceméně nemají, bydlí v bytě, nikam víceméně nechodí. Tchýně namítala, že v nabízený termín třeba musí vařit nebo jede do města nebo že zkrátka má něco důležitého. Pak jsem ji třeba s dětma potkala, jak sedí s kamarádkou na lavičce před domem a popíjí kafíčko. A opravdu mi došlo, že budu nekompromisní, když se mi to nehodilo, tak jsem prostě řekla, že se mi to nehodí. Na nějakou dobu se tchýně "zašprajcovala" a v nabízené jiné termíny návštěv nikdy ale opravdu nikdy neměla čas, tak se taky stalo, že celý měsíc jsme se prostě neviděli, pak ale povolila a došlo jí, že se bude taky muset trochu přizpůsobit ona a od té doby se většinou domluvíme docela v pohodě.

alesea
autor
15. říj 2013

@helcenka tak to je dobre, ze jste nakonec nasly zpusob a domluvily se....také jsme se předtím skoro nevídali.

osicenka
16. říj 2013

No tak my "bohužel" s našima bydlíme v jednom domě, takže nemusíme řešit to, jak často se s nima vidíváme a zatím si moc neumím představit jak moc nás to ovlivní, až se malý narodí, ale každopádně už teď vím, že starosti navíc nám to určitě přinese, protože moje mamka asi za týden nastupuje po mateřské do práce a já mám nějakých 20 dní do TP a hlavní problém je v tom, že malou ségru nemá kdo jak dostat do školky 😒 Taťka jezdí s kamionem vždycky 4 dny v kuse a pak je jeden den doma, druhá ségra chodí jen na ranní na 6 do práce, brácha jezdí v 6 ráno do školy no a ta školka je až ve vedlejší vesnici, takže mamka mi prostě dala najevo, že je to na nás s manželem. Jako člověk by očekával, že v její situaci, kdy teda chce jít do práce, ale nemá moc možností jak tohle řešit, se bude na prvním místě třeba snažit si to v práci nějak domluvit aby jí to co nejlíp vycházelo, aby mohla malou vodit aspoň třeba pár dní sama, ale ona mi řekla, že chce chodit jenom na ranní směny, což znamená někdy kolem 5.ráno, že na to, aby chodila na ranní a odpolední + víkendy se může vy....kašlat! Takže samozřejmě to bude na mě, nebo prostě na nás s manželem, protože já budu na mateřské že. Nevím, jestli jsem tak sobecká, ale je mi to proti srsti, protože to prostě bude naše první miminko a nemám ani žádné zkušenosti a neumím si takhle dopředu představit, jak to budu zvládat a hlavně bych sebe ani malého nechtěla stresovat, už jsem z toho dost nešťastná :/ A nejhorší je mamčino chování, ona neumí o nic jakoby požádat nebo slušně říct a už vůbec neumí být za nic vděčná prostě...