Mateřské vyhoření 4 měsíce po porodu

tyf
12. črc 2013

Jsem čtyři měsíce po porodu a nějak na mě dolehla nějaká opožděná poporodní krize. Nikdy jsem nebyla moc domácký typ, spíš taková lvice salónů 🙂 Ale mateřství a manželství mě úplně změnilo. Byla jsem na sebe hrozně pyšná, jak jsem bezproblémů a výkyvů nálad zvládla těhotenství, porod, šestinedělí.... Nikdy jsem nedržela v ruce miminko a všechno mi šlo samo, neměla jsem žádné splíny, byla jsem silná, pozitivní, plně kojím..... Ale naše holčička je dost náročná. Panbůh zaplať, že je zdravá, vím, že to mají lidé mnohem těžší, ale i tak už mi nějak docházejí síly. Pořád se nás drží silné větry a bolení bříška, silný ekzém, který malou hodně svědí, takže je neustále do krve rozdrápaná, hemangiomy, které budeme muset léčit v nemocnici dost drsnými léky, protože jsou na blbých místech a často krvácí. Do toho (a nebo možná proto) je mrně velký nespavec. V noci spí asi 6 - 8 hodin, kolem třetí se začíná kroutit a do rána už pořádně nezabere. Přes den nespí vůbec, jen v kočárku, ale už taky tolik ne, jak objevuje okolí. A samozřejmě se nezabaví sama, takže jí od rána do večera dělám šaška, abych vyloudila na tom věčně slzavém ksichtíku úsměv 😀 Takže po čtyřech měsících těžkého spánkového deficitu jsem vymačkaná jak citrón, jsem vzteklá na manžela, nervní, že nemám uklizeno, jak jsem byla zvyklá. Mám možnost pracovat z domova a chci ji využít, protože peněz je málo, musím si dodělat poslední semestr na VŠ a už teď mám hrůzu, jak to budu zvládat, když teď mám na práci jen jí a jsem z toho vyřízená. Malou miluju a mrzí mě, že už mi dochází šťáva, chci být zase veselá a věnovat se jí s nadšením a energií a ne se těšit až si jí někdo vezme ven a já budu mít chvilku klid. Babičky si berou často kočárek, ale kojím po dvou hodinách a navíc často pláče a máma ani tchýně ji neumí uklidnit, protože krom těch jejích zdravotních trápení je to i celkem vztekloun a fouňa 🙂 Nečekám radu, jen jsem se chtěla vypsat a třeba slyšet, že to má někdo podobně.

sviva
10. dub 2018

@tyf koukněte na náročné dítě.cz, sice to vaše problémy nevyřeší, ale třeba vás alespoň uklidní to, že zjistíte, že v tom nejste sama a stavy, které prožíváte jsou přirozené. Naopak bych vás považovala za divnou, kdybyste ty náročné situace permanentně zvládala, s úsměvem, bez únavy 😉

bayt
10. dub 2018

@cantala Ale prosimte, spatna matka? Ja jsem presvedcena, ze hodne dela ta samota. Driv mela zenska okolo sebe porad nekoho. A k tomu placi-nerikam plakat hodiny, ale par minut ho fakt nezabije. To by byla nase generace mrtva.

cantala
10. dub 2018

@nugetka20 když on se přetočí na bříško,a to i 10x po sobě a pláče. To pak nenaděláš nic, jedině nakrmit, a to bych taky chtěla postupně odbourat. Mrknu na knížku Každé dítě může dobře spát, třeba tam nějakou radu najdu.

cantala
10. dub 2018

@bayt děkuji za podporu, určitě musím taky občas mezi lidi,prcka miluji,ale ventil je potřeba 🙂

hermanecka
10. dub 2018

@terdaberda holka 5let atb angin,ja totalne s rocnim chlapeckem nach ipana..a uz 6m vstava i 10x za noc..padam na pusu😦😦

ivuska1986
10. dub 2018

@nugetka20 dobrý den, můžu se prosim optat na spojitost zoubku a rýmy? Jsem prvorodicka, takze nevim jak vypada rust zoubku. Male je sest mesicu, ma 14 dnu rymu,pres dva mesice zvysene teploty(uz jsme byly i na pozorování v nemocnici, nic neobjevili) posledni tyden hodne place a saha si do pusinky nebo se tam snazi nacpat celou pesticku a intenzivně saje, takze me napadlo, zdali nam nerostou zoubky-dásně ma klidne😇 jak dlouho vám trvala ta rýma? Díky

terdaberda
11. dub 2018

@ivuska1986 zoubky malemu rostou od 3m, ted ve 4m ma natekly dasnicky. Ono to dlouho neni videt, teplota i ryma byt muze, je to vše spojené. Taky narušení spánku, průjem.... Nechutenstvi, slintání a strkání vše do pusinky. Zkus mu dát nějaké kousátko, dají se i nachladit a prodávají se i různé chladivé gely, ale upřímně se starším nám nepomohlo nic... Někomu pomáhá i homeo

terdaberda
11. dub 2018

@hermanecka soucítím!! V noci přesně vstávám na kojení plus ke staršímu a ráno jsem chodící zombie. Už se ho bojim dat do školky. Naštěstí mimčo se drží, občas nudle ale to by mi už asi švihlo uplně.

absintka19
11. dub 2018

Nezapomente zapojit manzela, kamarady, rodinu...vse se da kdyz se chce a je vule. Klidne si pospete, venujte cas jen sobe ! I ty dve hodiny udelaji zazrak. Klidne muzete zacit s prikrmy a to zas bude o 1 kojo mene, nebo misti 2hodin vydrzi 3 ,4,5...To zvladnete.

terdaberda
12. dub 2018

@absintka19 s dvěma dětmi věnovat čas jen sobě je vážně scifi ;) kor když je jeden nemocny. Manžel pomáhá ale prostě jsou někdy stavy totálně otupělosti , kor když jsme už třetí týden zavřený doma. Mimino řve že nemůže spát a tříleťák něco akutně řeší co se musí vyřešit téééď hned, od utírání zadku po bagr. Někdo kolem kamarády nemá a rodiče třeba chodí pořád do práce... ne vždy je to když se chce tak jde všechno.

nugetka20
12. dub 2018

@ivuska1986 Nám to vždy začíná rýmou, průsvitnou, ucpané dutiny (jak ty zoubky tlačí, tak je nateklá sliznice, tím se to zduří celé a jsou podobné příznaky jako klasická rýma, u horních zoubků je to o chlup horší). Může být zvýšená teplota. Trvá to tak týden a pak klid a pak chvíli a zase jakoby nic. Ty první byly nejhorší, taky jsem nevěděla nic (mám taky jen jednoho prcka). Pak malému prasknul ret, furt slintal, cpal si vše do pusy a cca po měsíci vykouknul první zoubek ..... a od té doby to jede 🙂 Čekáme poslední 4 stoličky. Za sebe moc doporučuju jantarové korálky (ale pozor, opravdu jantar, ne plastovou napodobeninu) - moc nám pomáhají. Nevím, jak je to možné, ale v tom nejhorším je nasadím... a do 10 minut je klid, prcek spí, budí se míň.

nugetka20
12. dub 2018

@cantala no, je mu 8 měsíců, takže z toho bříška už by se měl umět otočit zpět, nebo ne? v čem je problém? Pokud se vzteká, brečí, tak ho otoč, uklidni, zapni monitor dechu (pro jistotu) a zkus to hají. Jinou radu dát neumím. Když má dítě spát, není přeci odpověď dát mu prso. Resp. ano, ale ne každou hodinu, když se dítě vzbudí. Doteď to tak bylo ... a jediné, co se dítě neučilo, že jakmile se vzbudí, máma dá prso..... takže buď si vem dítě do postele, na prso, nonstop, aby spalo (taky to tak někdo dělá a funguje to), nebo ho nauč spinkat. Ono samo neví, že se dá spát i samo, bez dudlíku, bez prsa, doteď to tak bylo, tak je jasné, že bude protestovat, dožadovat se svého. Ale zase, vše je spojené se vším, tj. jak spí a usíná přes den?

nugetka20
12. dub 2018

Ještě mě napadlo - 8. měsíc je dost často separační úzkost. Zkus dát malému do postýlky spinkáčka, třeba oblečeného do tvého trička, co máš přes den (čistého, ale "voňavého" po mámě). Kamarádce to dost pomohlo.

absintka19
12. dub 2018

@terdaberda i tak si myslim ze jde vse kdyz se chce. Musela jste vedet do ceho jdete 🙂 nebojte se ukrast si cas pro sebe.

cantala
12. dub 2018

@nugetka20 Já nekojim, bohužel ☹ Když on začne hned pást. Ale už se to lepší, naučil se po par dnech spát na bříšku. Ale stejně se mele,i když už méně. Jsme teď hodně venku,tak je unavenejsi. Přes den spí jednou dopoledne a jednou odpoledne. Asi tak kolem hodiny. Dopoledne usíná u mě v náruči, odpoledne na procházce v kočárku.

cantala
12. dub 2018

Zkusim to, třeba to pomůže.

nugetka20
13. dub 2018

@cantala Zkuste aspoň jedno to spinkání dát do postýlky - ideálně to dopolední. Naučit, že postýlka je fajn místečko. V té náruči to za chvíli už stejně nepůjde 🙂 Hodně štěstí