Zbily jste někdy své dítě?

vrtelka
11. říj 2013

Je mi hrozně,ale přetekla mi trpělivost vzala jsem ten na boty jak se tím obouvají a seřezala jsem ji teda řádně,až má obtisk na stehně ,ale ted se dívám ,že se nervuji asi zbytečně ona je vysmátá a ,už o tom ani neví. ☹

petrajurinova
14. říj 2013

@leni78 to že znáš slovo plácnutí jenom odtud z diskuze mě nejdříve zarazilo, protože třeba tady na Ostravsku je to naprosto běžný výraz používaný v mnoha souvislostech (plácnu maso na talíř, plácnu sebou o zem, někdo plácá nesmysly.....), ale pak jsem si uvědomila, že zase jiný výraz tady třeba zarazil mě - když někdo napsal že děcku třepne, nebo že plácnutí je jedno třepnutí - pro mě je třepnutí když chytnu něco do vzduchu a zamávám s tím 😒 , takže představa že mávám s dítětem je taky dost divná.

leni78
14. říj 2013

@petrajurinova Placnout sebou o zem znám, ale placnout nebo trepnout dite neznám, ve smyslu dat na zadek. Kdyz si představím : jeste si koleduj a placnu te ! 😀

monikabie
14. říj 2013

Tak ono se dalo čekat že 99 % nepřizná že své dítě uhodila....

petrajurinova
14. říj 2013

@leni78 jak nad tím tak přemýšlím, tak mě napadá, že je to možná odvozené od dětských her jako je honěná nebo chodí pešek okolo, kde jedno dítě "plácne" druhé když mu předává babu, nebo peška a je to takový jako že jeden letmý dotyk.

marcinek
14. říj 2013

@petrajurinova to uz podle me zvelicujes @sarriku to asi myslela, ze kdyz dite obcas placnes pres zadek, aby si uvedomilo, ze takhle teda ne a pak mu ukazes i tu dobrou stranku, ze ho mas rada i presto, ze zlobi, tak to na jeho dusicce zadny velky trauma zanechat nemuze. Ja nedavno placla dceru, kdyz jsme sly z hriste s kamaradkou s kocary a obe dve holky nam utekly z kopce dolu podel hlavni silnice, kde jezdi i kamiony. Volaly jsme na ne, skoro bezely s kocary, ale stejne byl mezi nami cca 300-400metru rozdil a holky se jeste rozhodly schovavat mezi auta u te silnice. Kdyby vybehly mezi auty do silnice, tak ani nechci pomyslet co by se stalo, protoze to auto by je nevidelo. A kdyz jsme je dobehly a zacaly jim vysvetlovat, ze tohle se nesmi, tak se jeste chichotaly. Tak dostaly placnuty obe dve a to jsem kamaradku taky nikdy nevidela placnout jeji dceru. Ale v te situaci to pomohlo, holky zacaly narikat a slibily, ze uz utikat nebudou. Samozrejme nektery veci prechazim, protoze si rikam naco se budu rozcilovat, nejaky vztekani se to me taky toci, ale posilam ji uklidnit se do pokoje a vetsinou staci jen to vyhrozovani vareckou, ale nekdy proste mi prijde placnuti jako nejucinnejsi reseni nez dlouhe vysvetlovani co se smi a co ne.

leni78
14. říj 2013

@marcinek A kolik je holkam ?

marcinek
14. říj 2013

@leni78 v prosinci 4

petrajurinova
14. říj 2013

@marcinek "Dítě dostalo od učitele a následně i od rodičů ...vychovávali tak generace přes náma a ví se, že to funguje...Hlavně si dítě nenechat přerůst přes hlavu...Já se vždycky bavím u těch filmů, kdy je drzá puberťačka v šoku, když dostane po čuni od mámy nebo od táty" - promiň ale z tohodle jsi vyčetla kde, že má ta dáma na mysli občasné plácnutí přes zadek???

marcinek
14. říj 2013

@petrajurinova mam z toho pocit, ze nebude urcite mlatit deti tak, ze budou mit na nohach jelita.Nemyslim, ze by se melo praktikovat tak, jak to delal Igor Hnizdo rakoskou, ale rozhodne mely deti v te dobe vetsi respekt a uctu k ucitelum nez v dnesni dobe. To pak dostaly vynadano jeste doma. A v dnesni dobe si ucitel nemuze dovolit rict ani zadnou vytku k diteti, protoze to jeste rodice prijdou s tim, ze si jejich ditko na ucitele stezovalo a prijdou ho obhajovat, ze jejich Pepik by tohle nikdy neudel, ze to je vymysl, atd....Co pak z tech deti bude? rostou vsichni pro kriminal? se podivej na zpravy jak seberou rodicum zbrane a strili se tam na strednich skolach v Americe.Nebo zastreli vlastni rodice. A proc? protoze je rodice od malicka obhajovali a vysvetlovali, nikdy jim neukazali hranice co je pripustne a co ne a oni si pak mysli, ze muzou vsechno, protoze tam by te i za to blby placnuti zavreli

marcinek
14. říj 2013

ne nadarmo se rika: Ohybej me mamko, dokud jsem ja Janko. Az ja budu Jano, neohnes me mamo...

petrajurinova
14. říj 2013

@marcinek tak vymezit hranice a získat respekt jde podstatně lepším způsobem než bitím. Mě rodiče nebili, respekt jsem k nim měla a mám mnohem větší než spolužáci, kteří byli biti jak žito ke svým rodičům. A to, že dítě nedostane nafackováno, neznamená že nebude potrestané za to když něco provede nebo je drzé.

A srovnání s Amerikou mě naprosto irituje - Američané jsou potomci grázlů, dobrodruhů, trestanců a pdobných zmetků, kteří vyvraždili původní obyvatelstvo proto aby získali půdu a prostředky - násilí a agresi mají v genech, zvycích a kompletně v té jejich pseudokultuře - to ukazuje už to, jak po celém světě jenom útočí a míchají se do každého konfliktu s cílem získat pro USA prospěch. Jak by potom mohli chtít po dětech jiné chování než jaké prezentují jako země.

tvarohacek
14. říj 2013

@marcinek a ty neumíš ohýbat své dítě jinak než pomocí fyzického trestu?

leni78
14. říj 2013

@marcinek No tak to nemůžeš myslet vážně 😀 🙂 Nedávno se řešilo, ze čeští učitelé se v práci snaží jenn odrikat co mají, jsou vyhoreli, nesnaží se, neuci, jen dělají co musí. Práce je nezajímá, sami se az na výjimky nesnaží delat něco lépe... Situace mezi učiteli je to, co by se mělo změnit. Myslím ze jsou vyhoreli proto, ze nase společnost je plná takových lidi, kteří za neuctu k učitelům viní děti. Ja jsem si za prvé nevšimla drzych dětí ve vyprávění syna nebo lidi z okolí, a za druhé je možné, ze nasi " vytecni " učitelé prostě nesnesou dítě s názorem. Lituju děti, kteří tráví celé dny ve škole s unudenymi učiteli, co se cítí ukrivdene, ze by snad po nich žáci mohli chtít víc. Ze by se chtěli doopravdy učit, bavit se, rozebírat. To radši budou vzpomínat na dobu pred sto lety, jak se dítě fyzicky trestalo a byl pokoj.

marcinek
14. říj 2013

@petrajurinova me to nemusis povidat. Ja jsem v Americe zila 1,5 roku, takze znam jejich naturu, zvyky i mysleni osobne. Nekolikrat se mi potvrdilo, ze jejich zpusob mysleni nedaval smysl, coz nerikam, ze vsichni Americani jsou hloupi. Ale nektere zakony teda nepovazuji za zrovna povedene..
Add ty: zrejme jsi byla jedno z tech hodnych, neprovokujicich deti, co nepotrebovaly ve vychove pritvrdit. Taky bych si prala takove dite. Ale jak jsem si myslela, jak budu mit hodnou holcicku a s klukama jsou vzdycky problemy, tak je to presne naopak. Kluk je zlatej a holka to co jsem psala vyse
@tvarohacek nechci se opakovat, ale zkopiruju ti muj predesly prispevek, asi sis to spatne precetla:Samozrejme nektery veci prechazim, protoze si rikam naco se budu rozcilovat, nejaky vztekani se to me taky toci, ale posilam ji uklidnit se do pokoje.
Vic nevim jak bych mela trestat sve dite- jako mu neco zakazat- TV, pocitac, poslat do kouta? V koute si bude hrat, takze to nebude mit efekt a kdyz zakazu PC, TV ve 3 letech, tak to je taky k nicemu v malym byte

michamicha
14. říj 2013

@marcinek tvarohacek chodí rejpat, už jsem také měla tu čest 😀

marcinek
14. říj 2013

@leni78 a co se tyce ucitelu, ze jsou unudeni a delaji jen co musi. Ani se jim nedivim, za ty penize a jeste kdyz po nich zaci pokrikuji sproste nadavky nebo na slabsi jedince utoci treba houbou apod. tak to bych utekla 5 min. po zvoneni. Ty mas syna na prvnim stupni, tam to je jeste nic proti tomu az prijdou deti do puberty.Ale tady to neni jen treba nevychovanymi detmi, tady to upada celkove nasim systemem, kdy ucitel je v dnesni dobe neco min nez obycejny delnik. Vzdyt i ten zednik si kolikrat vydela vic nez vysokoskolsky studovany ucitel. Ale to uz odchazime od tematu, to je na jinou diskuzi

petrajurinova
14. říj 2013

@marcinek nevím co myslíš definicí "hodné neprovokující dítě" - já teda kromě chvílí kdy je děcko nemocné, nic takového neznám. Každé dítě zkouší trpělivost a ústupnost svých rodičů (a pokud ne, připadalo by mi že s ním není něco v pořádku). Já jsem rozhodně nebyla dítko, které by ostatní rodiče dávali za vzor tomu svému potomkovi. Vzpomínky na to, co jsem vyváděla baví celou rodinu a mi staví vlasy hrůzou na hlavě, když si jenom představím, že by dcera mohla začít vyvádět stejně (vzhledem k tomu, že temperament má po mě) - ale i tak rodiče našli jiný způsob jak usměrnit mé chování než rány a facky.
U tříletého dítka je dobré místo radikálních trestů najít směr, kam namířit jeho pozornost, a ukázat mu jak vybít svou energii jiným způsobem než tím, který vy považujete za zlobení a provokaci - přičemž ze strany dítěte jde většinou o projev pocitu že je mu věnováno málo pozornosti, nudy nebo přebytku energie, kterou neví jak využít. Zákazy nebo vyhánění není pro tříleté dítě adekvátní reakce na nežádoucí chování - "zlobící" dítě je třeba zaměstnat tak aby nemělo čas "zlobit" (samozřejmě adekvátně k věku).

petrajurinova
14. říj 2013

@marcinek trošku mimo původní téma - k zmiňovanému ohodnocení vysokoškolsky vzdělaných učitelů v poměru k "obyčejným lidem" - jak tu pár lidí rádo zdůrazňuje, že jsou záležitosti, které se osvědčily už v minulých generacích - tak i v tomhle ohledu se už několik desítek let traduje že "Kdo umí a dělá, ten vydělá a ten kdo neumí jen čučí a učí!"

leni78
14. říj 2013

@marcinek Jasně, ale za to nemůžou děti, tak proc maji nést to břímě a poslouchat, ze se je ma ve škole trestat, aby držely pusu a klid ? Jsem pro, aby se věci nazyvaly pravými jmény.

marcinek
14. říj 2013

@petrajurinova nemyslis si, ze jsem to touto cestou uz nekolikrat nezkusila. Kazde odpoledne jsme venku nebo na krouzkach, kde se ji snazim nejak zabavit, ale stejne ve vane je unavena, ze vypada na spani, pak prijde do obyvaku a lita tu do 9, pul desate. A to odpoledne uz od 2 let nespi. V necem mas pravdu, snazi se na sebe upoutat pozornost a to jakymkoliv způsobem. Ale my uz mame 2 deti a tak tu pozornost musim delit mezi ji, druhe dite, psa, domacnost, manzela, ted i praci. Tudiz si musi zvykat, ze maminku nemuze mit 24 hod. pro sebe.
A co se vychovy tyce. kazdy si najde jiny zpusob co na jeho deti plati a muze mit na to jiny nazor, proto jsme odlisni. Me obcasne placnuti se proste osvedcilo, muzu rikat po dobrym, znovu po dobrym, znovu, ale kdyz to nejde, tak to nejde. Nasi rodice to taky tak meli a zadne nasledky to na me nezanechalo. A to si jich par pamatuji dodnes. Namisto toho treba muj bratranec byl bit jako zito a zaviran do cerneho plesniveho sklepa, coz uz je tema nad kterym se mel tehdy nekdo zamyslet...

betelgeuzz
14. říj 2013

@leni78 s většinou tvých názorů souhlasím, ale ohledně učitelů ne. Samozřejmě, najdou se i učitelé vyhořelí, ale i ti dobří. Ona je ve školství celkově špatná situace. Na druhém stupni, SŠ a VŠ jsou slabé ročníky, školy nechtějí zavírat třída a vyhazovat učitele, tak snižují laťku. K tomu se otvírají různé soukromé školy. Dřív se děti na základce učily, aby se dostaly na gympl, dnes tam berou i s trojkama, na vysokou podobně. Rodiče neberou učitele jako autoritu, když dítě donese špatnou známku, rodič jde nadat učiteli. Zajímaví je, že dnešní rodiče, kteří hledají chyby jen v učitelích a své děti kryjí při jakýmkoliv problému jsou ti, kteří byli vychovaní fyzickými tresty.

marcinek
14. říj 2013

@petrajurinova tim bys rekla, ze ucitele si titul zaslouzili jen tak vlastne nicim. Nemyslim, ze pajdak by byl o neco lehci jine obory vysokych skol, tudiz ze ucitel je hloupejsi nez treba ekonom. Jsou lepsi studenti a horsi ve vsech oborech. Ale nemuzeme z ucitelu delat blbce, jenom proto ze nase ditko rozviji svou individualitu a my ho v tom chceme podporovat

betelgeuzz
14. říj 2013

@petrajurinova u nás se říká: kdo umí umí, kdo neumí učí. Ale beru to jako vtip, já sama bych učitele dělat nechtěla. Pár jich v okolí mám, ale rozhodně to nejsou lidi, kteří by na nic jiného neměli. A jejich historky, jak se žáci a rodiče chovají, fakt není o co stát.
@leni78 samozřejmě, že děti nemusí držet pusu, ale kolikrát by stačilo, kdyby svůj názor uměly říct slušně. To dělá spoustě z nich problém, místo toho používají nadávky.
@marcinek a tobě to plácnutí fakt funguje? Já si pamatuju, že jako děti jsme dělávaly se ségrou blbosti, když jsmě měly spát, přišel taťka, dal nám na zadek, tak jsme trochu pobrečely a šly blbnout znova. Třeba to běhání do noci nechápu, holky taky dělají blbiny, do postele nechcou, ale o tom s nima odmítám diskutovat. Nemusím je plácat, prostě je donutím, aby si umyly a šly do postele.

leni78
14. říj 2013

@betelgeuzz Tak to je jasne, ze jsou jistě i skvělí učitelé. Někoho takového bych nerada urazila, takových učitelů si hluboce vážím. A k tomu, ze se někdy hledá vina za špatnou známku v učiteli, rekla bych, ze díky bordelu ve školství je to mnohdy oprávněná kritika. To je ale případ od pripadu. Ale to uz jsem mimo téma, tak se omlouvám.

petrajurinova
14. říj 2013

@marcinek lítá do 9 - půl desáté? 😲 No tak to někde soudruzi z NDR udělali chybu, takhle malé dítě má být dávno naučené, že po večerníčku se jdou vyčistit zuby, vyčurat a spát a když neusne, má být v posteli a maximálně tak si prohlížet leporelo. Taky mám dvě děti a obě zvládly pochopit a při důsledném přístupu i bez použití nějakého plácání akceptovat to, že je čas na hraní, čas na jídlo a čas na spaní a přes závoru vlak nejede. A přetěžovat mrňavé děcko přemírou kroužků není totéž co zaměstnat ho přiměřeně věku.
A add ti učitelé - byl to otřepaný ftip v reakci na ty tvoje "obyčejné" dělníky. Jako by učitelé nebyli obyčejní lidé. Taky mám ve skříni diplom z pajdáku a i když teď zrovna dělám v naprosto jiném oboru, do budoucna plánuju se do školství zase vrátit (až budou moje děti natolik velké a samostatné abych se mohla adekvátně věnovat těm cizím). Vím o čem práce s dětma je.

marcinek
14. říj 2013

@petrajurinova my asi nenajdem spolecnou rec, takze se neni o cem bavit. Nerekla jsem, ze dite pretezuji krouzky, ma pouze 2, jen se ji snazim unavit a kazde dite je jine, takze nevim proc srovnavas moje deti s tvyma. Samozrejme ze se ji snazim zahnet do postele vcas, ale jako ji tam nemuzu privazat nebo snad jo? proste moje dcera neni spava, cerpa vic energie z jidla nez ze spanku a staci ji spat mene hodin nez ostatnim detem

marcinek
14. říj 2013

@petrajurinova navic nevidim duvod proc by musely deti chodit spat po vecernicku tak brzo treba o prazdninach, kdyz nikam rano nevstavaji. Dulezity je, aby spaly tolik kolik potrebuji a nebyly unavene. To z tebe prece nedela super matku, ze ti deti lezi po vecernicku zpusobne v posteli

majka1niky
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
petrajurinova
14. říj 2013

@majka1niky v tom případě děkuji Bohu, že k té vaší "lepší generaci" nepatřím - děti, které mají děti proto aby je "výchovně" fackovaly a přitom asi odešly ze školy příliš brzy na to, aby se naučily srozumitelně psát. No nevím co je na takové generaci velmi mladých, nezkušených a fackami pokroucených rodičů dobrého.

petrajurinova
14. říj 2013

@marcinek no třeba proto, aby si i rodiče měli možnost kvalitně odpočinout a nerozdávali pak utahaní a otrávení z dětí pobíhajících po nocích zbytečné plácance.