Jak odnaučit kojení v sedě?

Zodpovězené
21. led 2019

Zdravím,

mám takový specifický dotaz. Syn má 17 měsíců a navykla jsem ho na kojení v křesle. Takže bohužel, kdykoliv si sednu, tak se na mě vyšpláhá a sápe se do výstřihu, abych ho nakojila. I ve chvílích, kdy je najezený, napitý vyspaný. Dělá to tak dlouho, dokud sedím.

Problém je ten, že mi je to nepříjemné, když to dělá někde venku - na sezení u psycholožky (kdy se pak nemůžu soustředit) nebo v kostele, na návštěvě. Nemám problém ho kojit na veřejnosti, ale vadí mi, že to prostě dělá celou dobu, co sedím (takže klidně s malými přestávkami, kdy sleze a zase vyleze hodinu v kuse).
Druhý problém je, že si díky tomu nemůžu přes den odpočinout, musím být celou dobu, co je vzhůru, na nohou. Nicméně mám onemocnění, u kterého je ten odpočinek dost důležitý, jinak se nemoc hodně horší ( Myastenia Gravis ). Nemusím vyloženě spát, ale stačí, když si sednu, když jsem unavená, hlavně musím veškeré činnosti doma prokládat odpočinkem, ale bohužel pak nastává situace, jakou výše popisuji. Kdyby se kojil v poklidu, asi bych mohla i odpočívat, ale v reálu to funguje tak, že přeskakuje z jednoho prsa na druhé, slézá dolů, nahoru, kroutí druhou bradavkou apod. A třeba při PMS je toto dost bolestivé, takže si radši ani nesedám, ale pak "padám na hubu" z vyčerpání.

Někdy jsem z toho tak špatná, že bych ho nejradši odstavila, i okolí mě dost tlačí, ale na druhou stranu jsme si to tak vybojovali na začátku, budu mít jen jeho, že by mi to asi ve výsledku bylo líto.

Oproti tomu, jak řádí ve dne, je ale v pohodě v noci, to se jen nakojí, otočí a usíná bez prsa na bříšku. Leckdy už spí i celou nebo skoro celou noc, tak v tomhle v noci fungujeme dobře (asi kdyby toto dělal i v noci, tak už to nedám vůbec)

Četla jsem ve vaší poradně i nějakou radu, že on navrhne a já odsouhlasím, toto bohužel asi u nás fungovat nebude, protože ještě neumí žádná slovíčka ani citoslovce a rozumí jen jednoduchým slovům zatím. Jakože si zatím nenechá moc vysvětlit. Jediné, co tak nějak pomáhalo bylo, když jsem si sedla a dala nohy nahoru k sobě, že na mě tak snadno nemohl a když přiběhl, dostal lžičku jogurtu, ale to asi není moc výchovné a můžu to dělat asi jen v době, kdy není najezený.

Děkuji Vám za rady, tipy.

Dobrý den,

chápu Vaše vyčerpání a potřebu situaci řešit. Řešte. Buďte důsledná, laskavá a nepovolte.

V tomto věku dítě prostě musí pochopit, že když nechcete, tak se kojit nebude. Jde v podstatě o výchovný problém, ne problém s kojením. Pro domluvu není potřeba, aby dítě umělo mluvit. Slovíčku "ne" už jistě rozumí. Děti mají pro kojení často svá slova a výrazy (bebe, bumbi, nami, míko apod.). Je důležité si uvědomit, že když odmítnete kojení, neznamená to, že dítěti odmítáte projevit lásku, něhu. Jen jinak. Nakojíte, ale až ve chvíli, kdy budete chtít oba. Pak si to teprve užijete.

Jste dospělá, silnější, jistě zvládnete syna udržet na zemi a opakovat, že "bumbi" ne, až za chvíli. Děti nám rozumí mnohem víc, než si myslíme. Kojení je sice stále pro Vaše dítě důležité, ale mít spokojenou, zdravou mámu je také velmi zásadní. Proto vydržte, rozhodněte se a nastavte pravidla.

Držím palce.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová