Za jak dlouho se dostane má strava do mateřského mléka?

Zodpovězené
23. led 2019

Dobrý den,

zajímalo by mě, za jak dlouho se dostane to, co sním, do mlíčka? A dostává se tam úplně všechno, nebo jen poměrná část z toho co sním?

Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den.

Toto je velmi zajímavá otázka a myslím, že jsem zde již na podobný dotaz odpovídala, možná že v souvislosti s konkrétní potravinou.

Přesné množství nelze určit. MM se tvoří individuálně u konkrétní matky pro konkrétní dítě dle jejich konkrétních potřeb. Když budete jíst stejnou stravu jako maminka, se kterou jste rodila ve stejný den, obě budete mít mírně se lišící složení mléka. Co do množství, rozhodně nelze říci, že když budete jíst čokoládu, budete kojit kakao 🙂. Do mléka se dostávají základní složky - bílkoviny, tuky, cukry, základem je voda. Dále samozřejmě vitamíny, různé enzymy, stopové prvky, látky tvořící imunitu atd. Nebudu konkrétní, protože dopodrobna jsem se touto problematikou nezabývala. Nemyslím, totiž, že je to důležité. MM prostě vždy je a bude pro Vaše dítě to nej. Ať bude jeho složení jakékoli, bude pro dítě vhodné. Výjimečně se může stát, že dítě mléko odmítá např. kvůli přítomnosti bílkoviny kravského mléka dalším druhem nesnášenlivosti. V praxi jsem se setkala opravdu jen s výjimečnými případy.
Co se týče doby, za jakou se do mléka látky dostávají, je to také individuální, některé v řádu desítek minut, jiné v řádu hodin.

Přeji spokojené kojení.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová