Auto a exekuce

modrykonik80
31. říj 2016

Dobrý den, prosím o rady, jak se správně právně zachovat v tomto případě, abychom nepřišli o auto, či peníze,za které jsme auto koupili.... Koupili jsme auto, máme ho 4 měsíce a dnes nám přišel dopis od exekutora, že prodávající, který nám auto prodal, neměl právo s vozidlem nakládat, protože bylo předmětem generálního inhibitoria.
Jelikož tomu dopisu s paragrafy vůbec nerozumím a nemám se soudy vůbec žádnou zkušenost, vůbec nevím, na co jako poškození máme právo, abychom nepřišli o auto, které jsme od pána koupili, popřípadě jak od něj vymáhat peníze zpět? Na auto jsme šetřili jakou dlouhou dobu a na jiné teď nemáme...
Moc děkuji za všechny rady a reakce!

henky88
31. říj 2016

@modrykonik80 Dobrý den, byť vím, že tuto odpověď nechcete slyšet, ale doporučovala bych Vám se v dané záležitosti obrátit na advokáta ve Vašem okolí. Pokud se budete řídit pouze tím, co Vám někdo "poradí" na internetu, pravděpodobně si spíše uškodíte. Možností postupu je více a jsou závislé na veškerých okolnostech daného případu.

modrykonik80
autor
31. říj 2016

Já vím,že se nemohu spolehnout pouze na rady mi tady poskytnuté,ale člověk rád slyší každou možnost i tu špatnou,když si neví rady a jako první,co jsem si přečetla dopis,obrátila jsem se pro rady zde,třeba má někdo stejnou zkušenost...

henky88
31. říj 2016

Je mi to jasné, ale v tomto případě opravdu nelze doporučit nic jiného než konzultovat vše s odborníky, poskytnout jim veškeré podklady a dát na jejich doporučení.

Pokud jste se již stali vlastníky auta (což vzhledem k tomu, co píšete výše, předpokládám), můžete v první fázi exekutorovi odpovědět, že jste auto řádně a v dobré víře nabyli, jste jeho vlastníky a auto tak nemůže být předmětem exekuce. To Vám ale s největší pravděpodobností v konečném důsledku nepomůže a . Exekutor bude pravděpodobně platnost/neplatnost kupní smlouvy rozporovat soudní cestou (prodávající nebyl oprávněn s autem právně nakládat).

Další možností je. že se věřitel prodávajícího na podkladě informace exekutora bude domáhat vyslovení neúčinnosti kupní smlouvy (v takovém případě budete nuceni buď vrátit auto nebo uhradit věřiteli kupní cenu). Nárok na náhradu škody Vám sice zůstane, ale vůči prodávajícímu, který nebude schopen Vám zaplacené peníze vrátit.

78marcela
1. lis 2016

Nedavno o tom byly cerne ovce. Koukni, treba najdes nejakou radu. Byla to ta sama situace.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097429889-c...

modrykonik80
autor
1. lis 2016

@78marcela moc děkuji, potěšení tedy nejsme...☹, zcela stejný případ jsko náš..., u přepisu nás taky nikdo na nic neupozornil...úřady jsou na nic

78marcela
1. lis 2016

@modrykonik80 nechapu, jak se to muze stat. Kdyz je nekdo v exekuci, ma prece hned obsancovany cely majetek, zapis v katastru, nechapu teda, jak to ze neni nic v registru vozidel.

modrykonik80
autor
2. lis 2016

přesně...prodávající měl auto 4 měsíce a během nich, co byl majitelem on, mu ho nikdo nezabavil a pak příjde dopis novému majiteli, který s tím nemá vůbec nic společného...! No jsme z toho hotoví...,, sice jsem manžela uklidňovala, ale sama teď nevím, co budeme dělat...člověk se z toho mála, co má, snaží jak může a pak ještě tohle!

78marcela
2. lis 2016

@modrykonik80 je mi to moc lito. Snad o to auto neprijdete.

modrykonik80
autor
16. lis 2016

dopadlo to přesně, jak jsme si mysleli, naše žádost o vyjmutí věci ze soupisu byla zamítnuta...povinný pořád něco slibuje, že doplatí dluh, ale exekutor říká, že je to na několik let splátek...nevíme, zda můžeme z něho vymámit peníze zpět a auto mu vrátit...? Původně na to chtěl přistoupit, ale nevíme, zda z toho nebudeme mít pak my další problémy od exekutora,...ale my jsme podvedení, auto máme 5 měsíců a do půl roku se může auto ze závažných důvodů vrátit..., nebo ne? Byli jsme u právníka,ale nic moc neporadil a příjde mi, že my jako podvedení te´d nemáme právo na nic...

elinka90
22. bře 2018

jak to prosím dopadlo? Jsme na tom stejně

modrykonik80
autor
23. bře 2018

pán dlužil naštěstí peníze za pojištění VZP, tak mi bratr právník napsal žádost přímo na VZP o vyjmutí věci ze soupisu, napsal situaci, jak to je, že jsme to nevěděli, že auto potřebujeme na vození i nemocného dědy po doktorech a pro děti na kroužky, že nemáme dobré autobusové spojení do města a že prostě na jiné auto nemáme a takové řečičky..., které byly vlastně pravda....a pak přišel dopis VZP, že nám žádosti vyhovuje🙂, takže se poslala kopie dopisu od VZP exekutorovi a ten to musel respektovat. Záleží, komu bývalý vlastník dluží a toho požádat o vyjmutí věci ze soupisu...