České zdravotní pojištění pro "mezinárodní" dítě

sheeni01
10. črc 2019

Nejsem si jista, kam tuhle otazku zaradit, tak snad jsem tu spravne.
S manzelem jiz 7 let zijeme a pracujeme v Anglii. Ja jsem Slovenka, on Cech.
V breznu se nam narodil chlapecek a me by zajimalo, jestli existuje zpusob jak by nas kluk mohl mit pristup k ceske zdravotni peci, jelikoz ma zdravotni potize ktere jsou lepe adresovane v Cesku.
Predem dekuji za rady.

makronka222
11. črc 2019

Ne. Muzete byt samoplatci, nebo se prestehovat kdyz jde o zdravi

sheeni01
autor
11. črc 2019

@makronka222 Dekuji, myslela jsem si, ze to tak bude.

merope
12. črc 2019

Je syn Čech nebo Slovák? Nevím, zda to je podle otce nebo matky. Pokud by byl Čech, tak má na české zdravotní pojištění nárok automaticky - stačí to vyřídit na zdravotní pojišťovně. Ale obávám se, že je Slovák, takže budete muset řešit na Slovensku. Ale ze zkušeností okolí se občas vyplatí i ten samoplátce v ČR než nechat chudáka dítě na pospas britské zdravotní péči.

aliishaa
12. črc 2019

@merope Bohužel nemá automaticky nárok, dcera je Češka, my Češi, bydlíme v Německu, po nějaké době jsme museli kartičku odevzdat (nelze si ani platit dvojí pojištění). Lze vyřídit dodatečně přes formulář, jsou-li splněné určité podmínky (cca 1x týdně - 1x za 14 dní se zdržovat v ČR, mít tam trvalé bydliště atd.). Pojí se to pak na pojištění rodiče.

merope
12. črc 2019

@aliishaa To je divné - neteř má pojištění v ČR automaticky, jen to museli vyřídit na pojišťovně. Leda by byl rozdíl Německo vs. Británie (ale pak pro tazatelku dobře - neteř je v Británii). Jo, neteř má trvalé bydliště v ČR a je automaticky občan ČR od porodu (který proběhl v Británii) - ani jí neumožnili mít britské občanství, musela by ho zaplatit stejně jako všichni ostatní cizinci.

aliishaa
12. črc 2019

@merope My taky nemame cizí občanství, také jsem rodila v cizině, ale prý se to odvíjí od toho, kde člověk platí pojištění, neboli kde vydělává (dlouhodobě, tj. déle než 6 měsíců), pak je povinnost se odhlásit z CZ pojištění. To je ale pouze správný postup, v praxi znám hodně lidí, co o tom netuší a i když se o tom dozví, nechávají to být, dokud to funguje... Pokud jsou splněné ty podmínky, lze o to "dvojí " pojištění zažádat, VZP vystaví kartičku vždy max na rok, pak se musi znovu dokazovat, že je na to stále nárok. Taková je tedy naše zkušenost, ale je pravda, že se v tom málokterý zaměstnanec pojišťovny vyzná... My jsme z pohraničí, takže tam se to řeší docela často.

gabriela_morais
12. črc 2019

take bydlime v Anglii - dvoji pojisteni mit nejde - jedine , co muzes mit , je EHIC karticka - nekolikrat jsme v CR vyuzili a vse bylo v Anglii proplaceno. O tuto karticku si zazadas v Anglii a je zadarmo - pozor na stranky, kde po tobe chteji na konci penize. Jde ale pouze o "urgent care " spadaji do toho ale i antibiotika a u nas treba pichani usi. jinak , pokud neco vazne potrebujes , tak si najit nejakou doktorku, se kterou se da domluvit.ja beru maleho k moji detske , kdyz potrebujeme a vzdy ji neco dam.

sheeni01
autor
13. črc 2019

Maly ma troji narodnost - Brit protoze se narodil v Britanii a mame status usedliku v UK, Slovak po me a Cech po otci (obe krajiny maji narodnost po krvi).
V CR ani na Slovensku netravime dost casu na to aby mel na to zdravotni pojisteni pravo.
Tak to vypada, ze se budeme muset smirit s UK zdravotnictvim. Kdo by to rekl, ze bude Zapad tak pozadu! Myslim, ze je to hodne tim naporem na zdravotnictvi - hodne lidi, malo doktoru (skoly se plati, zejo), starnouci obyvatelstvo. Snad to vse dobre dopadne.

sheeni01
autor
13. črc 2019

Dekuji vsem za odpovedi!

merope
13. črc 2019

@aliishaa To je fakt dosti divné. Neteř oba rodiče Češi žijící v Anglii, přijeli do ČR a máma se nemohla dívat na oči neteře, kdy v UK řekli, že se to vymačkává, nechává být a v roce případně operuje. Tak vyrazila do dětské nemocnice. První ošetření platili, ale rovnou jim řekli, že si mají vyřídit na pojišťovně kartičku, vyřídili si ji, nikde nic netajili a nevím o tom, že by to bylo jinak a že by v ČR měli jakékoli problémy s pojištěním. Neteř je český občan, má tu trvalé bydliště, pravidelně sem jezdí, ale do školy začala normálně chodit v UK (dle britské povinné školní docházky - tzn. ve 4 letech), tady byla normálně přihlášená ve školce (povinný předškolák) a začne chodit do 1. třídy.

Ale samozřejmě netuším, zda si to mezi sebou nějak pojišťovny vyúčtovávají či nikoli a krom toho prvního ošetření když jí bylo necelého půl roku tu u doktora tuším nikdy nebyla.

aliishaa
14. črc 2019

@merope Třeba to záleží na konkrétních pojišťovně.
Každopádně souhlasím s výše uvedeným, že české zdravotnictví na tom vůbec není špatně oproti "západu", ba naopak.

zelenaesmolda
14. črc 2019

@sheeni01
nemusis byt samoplatce,pokud pecujes o dite do 7 let tak za tebe pojisteni plati stat.
Formular S1 je na zdravotni peci v zahranici.