Chci se s dítětem vrátit z UK do ČR napořád. Jak na to?

adnilleo
25. kvě 2011

Chtela bych se zeptat,jestli je tu nekdo kdo ma zkusenosti s odjezdem ditete z UK do CR naporad? S pritelem jsme on and off uz 4 leta a nase dcerka ma pouze 2 mesice.Relatioship nam nevychazi,nedokazeme se dohodnout a ja v zemi kde nemam rodinu a ani podporu z jeho rodiny nadale zit nechci.V Brne na mezinarodnim mi rekli,ze kdyz se s malou z Cech nevratim,ze by to mohl nahlasit jako unos ditete a pozadovat navrat male do zeme,ve ktere se narodila a pobyvala.Poznamenavam,ze mam zaznam na policii,ze jsem od nej byla 2x napadena a presto bych se tim pry nemohla ohanet.PORADTE PROSIM

eyael
25. kvě 2011

podobnou záležitost řešila kamarádka, ale ta 1) byla vdaná 2) odjížděla z USA. Neznám tuto problematiku dopodrobna, ale domnívám se, že pokud jste byli jen přátelé, nesezdaní, je situace jiná, domnívám se mnohem jednodušší. Pravděpodobně máš dostatek svědků, kteří mohou dosvědčit, že spolu nežijete delší dobu. Dobré by bylo sehnat si tyto výpovědi (s osvědčenými podpisy) ještě před opuštěním země. Také třeba pokud máš nájemní smlouvu na byt, kde jsi žila sama apod, prostě všechny dokumenty dokazující odluku, která musí být min 3 roky u manželů, u nesezdaných párů myslím rok (v Německu, ale nevím jak v UK). Kamarádka, protože nic takového neměla musela tady v Čechách horko těžko přežít ty 3 roky. Plus samozřejmě další dokumenty z policie, to vše budou tvoje protiargumenty, pro případ, že by přítel dělal problémy. Tyto dokumenty bych doporučovala nechat v ČR přeložit a ověřit. Je také možné, že tvoje situace bude jednodušší v tom, že se budeš nadále pohybovat v rámci EU, jejíž součástí je i UK, bylo by dobré si zajít k právníkovi pro radu, co se může dít za nejhorší scénáře, abys na to byla připravená. Samozřejmě bych hlavně pořád opakovala, že mu nechceš bránit ve styku s dítětem, že může svobodně kdykoliv přijet, to je důležité aby případně i soudy věděly (i kdyby nechtěl a neměl o dítě zájem), ale že se stěhuješ z rodinných a finančních a výše uvedených důvodu. Můžeš také říct, že se bojíš o své a dítěte zdraví, viz napadení. Na ochranu dětí slyší všichni víc, než když se mezi sebou "perou" dospělí.
Snad jsem ti trochu pomohla 😒

adnilleo
autor
25. kvě 2011

@eyael Moc dekuji za radu.My v čr na dovolené jsme už ted a vrátit se respektive kam nemáme.Místní úřad nám nedal ani temporary accomodation a snad to na tohle taky zahrat mužu..