• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Cizí jméno pro dítě. Jak je to se žádostí?

4. července 2013 
Ahoj holky, nejak se mi to tu nepodarilo najit, tak prosim o radu. Jak to je s zadosti o povoleni jmena pro dite, ktere neni v ceskem kalendari. Mame spanelske prijmeni, ale manzel je Cech (mama ceska otec spanel), tak jsme vybrali pro miminko spanelske jmeno, tak aby se to hodilo k prijmeni a ted nejak nahodou koukam, ze to musim mit schvaleno na matrice. Jsem docela prekvapeni, trochu jsem to brala automaticky, ze co si napisu do dotazniku o jmenu ditete, to mam :frowning2: mate zkusenost?? budu rodit v Podoli, takze si mam zadat tam? moc diky
3. čer 2008 v 15:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
oblacek: a jaké to je jméno? některé jména v kalendáři nejsou ale normálně bez problémů ho dítě mít může a nikdě se žádat nemusí
3. čer 2008 v 15:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
Neobvyklé jméno
Pokud se rozhodnete dát dítěti jméno ryze neobvyklé, ověřte si jej raději na matrice, která má seznam povolených jmen. Tam vám sdělí, jestli dané jméno opravdu existuje a jaká je jeho správná pravopisná podoba. V případě, že nebude vaše jméno v seznamu uvedeno, nezoufejte. Zkuste se obrátit na soudního znalce pro ověřování jmen a příjmení. Ten se na pátrání po jméně zaměří mnohem hlouběji. Najde-li jej, vydá vám znalecký posudek o jeho existenci, na jehož základě vám bude na matrice jméno povoleno. Poplatek za znalecké ověření se pohybuje v řádech několika stovek korun. Matrika v některých případech uznává i vlastní ověření jména.
3. čer 2008 v 15:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
oblacku neboj se :slight_smile: zadne slozite te vyrizovani neceka. Nezalezi na tom, zda jmeno je z ceskeho kalendare. Pokud chcete dat bezne spanelske jmeno, staci, kdyz ho napises do dotazniku stejne jako ceske, neni treba zadne povoleni. To se tyka jen tech jmen, o kterych mohou byt pochybnosti, zda to vubec jmena jsou. :wink:
3. čer 2008 v 15:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
smardik: holka Isabel (v ceskem kalendari je Izabela myslim) a kluk asi Manuel
3. čer 2008 v 15:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
myslím že ty dvě jména bez problémů :slight_smile:, nejsou to žádná jména kde by se muselo dokazovat zda existují :slight_smile:
3. čer 2008 v 15:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
teda smardik, sem ted mnohem klidnejsi, jako vsechno nechavame na posledni chvili i tohle, tak jsem se vydesila, ze s tim budou problemy :slight_smile:
3. čer 2008 v 16:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
oblacek myslím že problem nebude :slight_smile:, my o Isabel taky uvažovali ale nakonec to bude kluk tak nic :slight_smile:, jsou to krásná jména ale pokud se pořád bojíš tak co poslat na matriku emeil nebo tam zavolat? vím že tady u nás odpoví i po emeilu
3. čer 2008 v 16:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
To zkusim, mozna tam i ve ctvrtek zajedu, radsi :slight_smile:
3. čer 2008 v 16:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
oblaček myslím že pro svou jistotu tam zejet, ale je to zbytečné našla jsem ty jména normálně na netu, počkej najdu ti to :slight_smile:
3. čer 2008 v 16:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
Já jsem si na matriku jenom zavolala, řekli mi to po telefonu. Stejně vycházejí z tý knížky od Knappový, mají to jako oficiální podklad.
3. čer 2008 v 17:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
Oblacku ahojky, nejake podobne tema tady uz je...ale nechce se mi to hledat. Nicmene jsem do te diskuse psala, u vsech 3 deti jsme si vybrali "cizi" jmena, u synu to nebyl problem, ale u dcery nemeli tuto podobu jmena zanesenou v matrice, odkud nam volali, kdyz jsme tam posilali ten papir se jmenem a s zadosti o udeleni rodneho cisla. Nabizeli nam jine - povolene - podoby jmena, ale protoze jsme trvali na podobe, kterou jsme si vybrali, tak jsem si musela u Dr. Knappove vyzadat znalecky posudek. Stalo to 830 Kc a proste tam Dr. Knappova napsala, ze jmeno, ktere jsme si vybrali, existuje.

....no ale na te jine diskusi jsme se taky dozvedela, ze to jde zaridit i pres ambasadau prisluneho statu - ve vasem pripade pres spanelskou, kde by snad meli umet vytisknout nejaky seznam jmen a ten byste prinesli na matriku. Nevim ale uplne presne, jak to funguje bo my jsme to delali pres tu Knappovou.

Myslim si ale, ze vase vybrana jmeno budou v pohode, ze k tomu nic potrebovat nebudete :slight_smile: .
3. čer 2008 v 18:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahoj pokud to jmeno existuje v nejakym kalendari tak bez problemu, my mame v planu jmeno ktery je v nemecky a slovenskym a kdyz sme byly na matrice sepisovat otcovstvi tk pani mrkla do naky knizky a rekla ze vpohode ani nam jako nedala zadnej specialni formular nebo tak.. takze si tam jen cinkni jestli je to vpohode pro jistotu a pak to vyplnite do toho listu o jmene a podle me vpohode, kdyby ste davali treba Nocni boure nebo podobnyho tak by to asi problem byl pac neexistuje ale takhle bud vklidku :slight_smile:
3. čer 2008 v 18:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
Oblacek, tvoje jmena urcite projdou bez problemu.. my mame holcicku Phoebe Louise a nastesti se narodila v UK tak jsem nemusela resit jestli se to nekomu libi a povoli nam to nebo ne.. me to s tim povolovanim jmen prijde normalni fasismus.. Preci do toho jak chce nekdo pojmenovat vlastni dite je lidem na uradech velky kulovy, ne? :unamused:

maart a jake jmena mas pro deticky, jestli nevadi, ze se ptam? :slight_smile:
3. čer 2008 v 18:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
Nevadi, Cairo :slight_smile: :

1. synek Jess Andreas
2. synek Matteo Francis
prdolka Zoë Maria

...manza neni Cech...takze proto :wink: ....jo a deti oslovujeme jenom prvnim jmenem, druha jmena dostali po nekom z rodiny.
3. čer 2008 v 19:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
....jo a Cairo, taky mne to ze strany matriky prislo jako buzerace.....meli jsme problem s tim prehlasovanym ë u Zoë, porad nam nabizeli Zoe nebo s carkou nad e, my jsme chteli prehlasku, protoze to je psana podoba tohoto jmena v Nizozemi, je to tam UPLNE normalni, ale presto jsme museli mit ten znalecky posudek, totalni pakarna, muj manzel to vubec nechapal.... :grinning:
3. čer 2008 v 19:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
oblacku, v pohode.....ja mam Miu Isabellu a v Podoli ani na matrice s tim nemeli nejmensi problem
3. čer 2008 v 19:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kristi
@oblacek ahojte poradite mi jak to je? Uz v porodnici musim mit posudek z matriky nebo naopak porodnice posle nami vybrane jmeno na matriku?
4. črc 2013 v 17:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
@enah a jake jmeno mate vybrane?
4. črc 2013 v 18:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek