Co zajistit před porodem? Nejsme manželé

befanna
16. říj 2008

chtěla bych si nějak utřídit,co všechno budu muset oběhat a co je dobré zařídit,abysme nepřišli zbytečně o nějaké výhody,když nejsme sezdaní,máme každý jiný trvalý bydliště,ale bydlíme společně (partnerovo bydliště je mé přechodné)..
Takže jediné co vím:
1. dojít na matriku a sepsat papír,že jsme oba rodiče.

Co nevím:
1. je dobrý si předělat moji občanku,abych měla stejné trvalé bydliště jako partner?
2. je potřeba pak zapsat dítě do občanky?
toto bych nejraději odložila,budeme mít cca za rok svatbu,takže tam stejně bude nová občanka nutná,tak at je to všechno najednou....
3. otec si může pak nechat udělat odpočet na dítě? na manželku asi né,když jsem jen partnerka,co?..
4. když teda budu svobodná matka,mám nárok na nějaké přídavky?? to bych asi musela lhát,že nežijeme ve společné domáctnosti...

Už mě víc nenapadá,ale třeba ještě někdo na něco přijde 🙂
děkujů za odpovědi 🙂

kacka.va
16. říj 2008

dítě zapsané v občance mít nemusíš, dneska už se děti do občanky automaticky nezapisujou

kopretinka08
21. říj 2008

na matrice souhlas s otcovstvím - resp. uvedení jmen pro obě pohlaví a příjmení miminka. S tím jdete pak i do pordnice. Trvalé bydliště není důležité. Jde o to zda bydlíte společně - posuzují se Vaše příjmy obou, jinak by musel být papír, že Ti platí výživné a to se Ti počítá do příjmů. Je lepší mít zapsané dítě v občance - stoj íto 50kč - mám tam obě děti a je klid, když potřebuji někde prokázat že mám děti - usnadňuje to. nemusíš nosit žádné dokumenty. Manželské odpočty už od letoška nefungují. Odpočet si může udělat. Napíšete, že ty si odpočet nikde nedáváš - rodná čísla, rodné číslo minika, adresy a tak. Musela bys lhát o tom, abys měla příspěvky - stejně bysmusela mít, jak jsem psala vyse dokument, ze vam dava pr. 1500 kc na vasi potrebu, pravideln mesicne. A toto se ti zapocitava do prijmu. A jinak se vsechn ostejne pocita z prijmu starych a nasobku, takze pokud jsi nebyla socialni pripad nic nedostanes.

sisstin
25. říj 2008

befana: bydliště je myslím zbytečné..my s MP nemáme společnou adresu 😉 nebydlíme spolu 😉 nemám ho ani v občance zapsanýho..jen MP ho má 😉 , odpočet na dítě může..pokud si ho neodpočítáváš ty 😉 a jak psala kopretinka..pokud nejste sociální případ..což asi nejste 😝 tak dostaneš kulový 😅

deathy
20. led 2009

Sem sociální případ já? 😀 No možná i jo, ale to se ptát nechci.
Takže když mám cca měsíc a kousek do porodu, tak je dobrý zajít na tu matriku kvůli jménu, že? My s přítelem spolu nebydlíme, a dokud já nedodělám školu, tak stejně budu u našich, a pak ještě nějakej čas spolu bydlet nebudeme, páč se teprve bude stavět..
Taky máme dilema kvůli tomu příjmení. Je lepší jako svobodná matka, aby se dítě jmenovalo po mě? Mě to z praktických důvodů lepší přijde, protože když to vezmu kolem a kolem, tak já budu s malou chodit po dr. atd..

berynka
21. led 2009

Deathy, já mám ze svého okolí zkušenost, že je opravdu lepší, když má dítě přijmení po matce 😔 .

deathy
21. led 2009

berynka, já si to taky myslím, ale přítel nějak nechce pochopit, proč to tak chci.. Nějaký, že je to praktický z důvodů co se psala, to mu prostě nemůžu vysvětlit. Když sem mu řikala, že je to třeba i kvůli nějakým soc. dávkám, protože nemáme trvalý bydliště stejný, tak mi na to řekl, že teda nemusí bejt kvůli tomu ani napsanej v RL jako otec.. aby ty dávky byly. Ale to mi zase někdo řikal že na to vliv nemá. Tak prostě nevim, jak to s nim udělat.. On je teď uraženej, že malá nebude mít jeho jméno..

kamcatko
21. led 2009

ahojky,tak já bych teda malý dala příjmení po tátoj,my taky nejsme manželé a malá se jmenuje po něm.Po doktorech s ní chodím já a žádný problémy nemám,jen v porodnici mi říkali pani Prouzová,ale to mi teda nevadilo 😀 Pak se třeba někdy vezmete a budete muset přejmenovávat i dítě,což mi příjde složitý

deathy
21. led 2009

ahoj kamcatko, no já si právě myslela, že kdyby jednou došlo na svatbu, tak pak automaticky to jméno změní..jako případně moje. Jenže zase se třeba nevezmeme, rozejdeme se a holčině zůstane jméno po něm.. To mi pak přijde takový, no na prd. Pak bych ho taky třeba měnila, protože bych nechtěla, aby zůstala po něm.
Já nevím, já ze začátku byla pro, aby měla jeho jméno. Ale tim že vlastně bude bydlet "jen" se mnou, protože než budeme bydlet pohromadě, tak to bude nějakej čas trvat, tak sem si řekla, že bude lepší aby byla po mě..hm.

kamcatko
22. led 2009

No nevím no,je to na tobě...my spolu bydlíme ale každej máme trvali bydliště jinde..to že se malá bude jmenovat po tátoj neznamená že musí mít trvalý bydliště u něj..malá je po tátoj a trvalý bydliště má na stejný adrese jako já...nevím jestli u dětí je to tak jednoduchý v případě svatby,ale co tak si rozmysli jak bys jí jednou vysvětlovala že se několik let jmenovala tak a teď zas jinak...motala bys jí akorád hlavu!!Toť můj názor
V mým okolí jsou samý ženský co nejsou vdaný a každý mimčo má příjmení po otci 😉

deathy
22. led 2009

Já nevim, pořád to nějak nedokážem rozlousknout. Nejdřív nechtěl bejt táta vůbec, ani z dálky, teď chce zase všechno 🙂 Mám ještě tak měsíc čas..tak se uvidí.. Ale dík za názor

kamcatko
22. led 2009

s těma chlapama to je těžký..u nás taky byl nejdřív proti,nechtěl o tom ani slyšet a teď je pyšnej otec..Uvidíš,je to na tobě

deathy
22. led 2009

No on mi na řekl, že když nebude mít jeho jméno, tak proč teda musí bejt napsanej v RL.. A prostě nedokážu mu to vysvětlit, je jak natvrdlej.

kamcatko
22. led 2009

myslím že každej chlap automaticky čeká že se děti budou jmenovat po nich...a já bych jim to nebrala,je to tak odnepaměti 😉

deathy
22. led 2009

Po večerním rozhovoru s ním mu tohle právo asi jen tak nedaruju.. 😠 Právě, že on se teď automaticky rozhodl pro tohle, ale nic pro to absolutně nedělá. Ani se jako budoucí táta nechová, tak si nejsem jistá..

kamcatko
23. led 2009

a kolik mu je???myslím že i já sem byla v hooodně podobný situaci jako ty a přítel se taky jako otec celý těhotenství nechoval(myslím že u mladých kluků se to nedá očekávat)...Byl prostě mladej,dítě přišlo omylem ne plánovaně...Taky sem se obávala že po porodu budu na vše sama že se o malou nebude vůbec zajímat a teď...musíš počkat až malou uvidí...Ať je u porodu,přestřihne si šnůru,popíše si ji a hned mezi nima bude pouto 😉

lenkabu
23. led 2009

Já nevím...dala bych příjmení po mně,pokud jsme se nevzali,nevidím důvod dávat po otci. Malé bych to jednou vysvětlila tak že bude mít tatínkovo příjmení až bude mít mamnka s tatínkem svatbu. Je to praktičtější a taky se mi to zdá férovější....když chce aby se děti jmenovaly po něm,ať si vezme jejich matku.

deathy
23. led 2009

kamcatko, 21 mu je. A přesně stejná situace jako u tebe. A taky se bojím toho co si psala ty, protože ani spolu nebydlíme..a to je potom těžký, nějaká dělba práce.. No uvidíme, jak se k tomu postaví.

Každopádně, já se fakt po včerejšku rozhodla, že malá bude mít moje jméno. Třeba dokud spolu nebudeme bydlet, nebo tak.. Koukala sem někde na net, a ono se to ani nemusí dělat před porodem, může se i po. Ale zase já chci mít do porodu klid, že sou tyhle papíry o otcovství vyřešený..né že bych mu nevěřila, ale kdo ví, i nešťastná náhoda je blbec 🙂

lenkabu, svatba by byla hezká, to jo.. Už i něco takovýho plácnul. Jenže si myslím, že co se týče fin. na tom budu trošililinku líp jako svobodná matka. A jak už sem řekla, bejt manželé a nebydlet spolu..to je fakt divný 😀

kamcatko
23. led 2009

deathy tak snad si rozhodla správně...teď jenom poslední poznámka.Nevím jestli se jako svobodná matka budeš mít líp 😀 To bys musela bydlet sama,jakmile budeš u rodičů budou počítat jejich příjmy a zase nic nedostaneš 😠

deathy
25. led 2009

kamcatko, to já vím, že se to takhle počítá. Ještě musím zajít někam na soc., aby mi to ujasnili, protože naši se rozvedli, sice bydlíme ve stejnym baráku, páč je mámy a táta - důchodce - tu má doživotní právo, ale nějaká paní z pracáku mi do telefonu řekla, že snad tátu do toho počítat nebudou.. Tak nevim. Asi tomu ale moc nevěřim, přece proč by mi stát něco dával že? Ale ono to ani jinak nejde, protože nemáme kam jít, takže to zatím musí být takhle.

sarylka
29. led 2009

No,my jsme měli úplně to samé,jako Vy.Zapsat dítě do občanky není Tvoje povinnost.To je na Tobě a můžeš to udělat,kdy chceš ty.Já jsem za to platila 100korun.Pak určitě zajít na tu matriku aspoň měsíc před porodem,kvůli rodnému listu-určení otcovství.Na sociálce ,pokud spolu žijete a opravdu nechceš lhát,tak fakt nic nedostanete.Já jsem teda na to neměla,abych jim tam kecala,tak jsem to tomu státu i nechala.A pokud Tvůj partner vydělává,tak se málokdo pod to životní minimum vejde🙂Jinak dcera se jmenuje po partnerovi,a musím říct,že jsem s tím zatím žádný problémy neměla.Já jsem si akorát musela zvyknout na to,že mě všude oslovovali příjmením partnera.Nejdřív jsem je opravovala,ale teď pokud se to nikam nepíše,tak je při tom už nechám.Tenhle rok se budeme doufám brát,tak už půjde jen o formalitu.A pokud se na to chystáte taky,tak mi přijde lepší,dítko pojmenovat po otci,ať pak nemusíte měnit i jeho příjmení.TEdy samo,pokud si nenecháš svoje příjmení i po svatbě🙂
Jinak pak do týdne po porodu musíš mít dítě nahlášeno na pojišťovně.Může to zařídit i partner s Tvojí občankou

katulena
5. únor 2009

Holky, prosím o radu která s tím má skušenost.
Žíju s přítelem, čekáme mímo teď v březnu. Kdy ho musím nahlásit na sociálce, že spolu žijeme? Už teď nebo až se mimčo narodí. když se budu vydávat za matku samoživitelku, tak bude asi muset proběhnout opatrovací soud na vyměření výživného, že jo...../a to nechci/. A jelikož má docela vysoké příjmy, tak by mi mohli vzít přídavek na dítě, které mám z prvního manželství?? jsem z toho zmatená.

deathy
5. únor 2009

katuleno, já sice zkušenosti nemám, ale pokud vim, tak soud o vyměření výživnýho nemusí být, pokud normálně fungujete, tzn. pokud on ti bude normálně přispívat. Pokud vim, tak stačí napsat jen nějaký prohlášení o tom, kolik ti dává. Soud se asi dělá až v případě, že ty s tím nesouhlasíš a nemůžete se domluvit.. třeba při rozvodu nebo prostě když ti nechce platit..
Jinak s tím přihlášením na sociálce nevím. Jestli má velký příjem, tak ti přídavek asi fakt vezmou, když by ste bydleli oficiálně spolu, tzn. stejný trvalý bydliště. Posuzujou všechny příjmy rodiny a z toho určí, jestli se vejdeš do životního minima nebo ne.. Spíš počítej s tím, že ne, pokud má dobrý penízky+tvoje mateřská, přídavky.. Mojí mamce na mě vzali i blbý 300, jelikož jim podle nějakých kvocientů vyšlo, že si žijeme nad poměry.
Určitě se na to nějak poptej, protože bych ti tu nerada řikala nějaký kraviny...
Dobrá poradna www.aperio.cz, na dotaz odpoví cca do 14 dní a nemusíš se handrkovat s úřednicí na sociálce.. 😀

pospecka
7. únor 2009

deathy: s tím příjmením se budete muset nějak dohodnout. Pokud uvedeš tatínka do rodného listu, tak mám pocit, že jak se bude vaše princeznička jmenovat musíte oba podepsat na matrice. Kdosi mi dokonce říkal, že kdybys tatínka neuvedla, tak přijdeš o nějaký peníze.
Můj kamarád se nedávno rozvedl a jeho exmanželka po něm chtěla, aby podepsal, že se jejich dcera bude jmenovat po ní a ona si vezme jméno zasvobodna, protože čeká druhý dítě s novým partnerem a chtěla, aby se jmenovali obě děti stejně. Já jsem nad tím tenkrát hodně přemýšlela, co bych chtěla asi já v té situaci a vzhledem k dětem jsem si říkala, že bych si asi já vzala jméno za svobodna a děti nechala pojmenovat po tatíncích. I kvůli nim. Až budou mít děti "rozum", tak by mohlo třeba jedno z nich mrzet, že mamka a sestřička se jmenují stejně a to jedno se jmenuje jinak. Teda samozřejmě v případě, že by se tatínci k dětem hlásili a "brávali" si je. Jinak bych je pojmenovala po sobě. A ta změna po svatbě i pro malou, to by asi automaticky nebylo a celkem bys jí tím "zkomplikovala" papírování. Kamarádka přišla jako hodně malá o tatínka a maminka se znovu vdala a ten nový manžel si ji vzal za svou a ona získala i jeho příjmení a přesto, že je svobodná, tak má rodné příjmení po skutečným tatínkovi a nynější po tom co si ji osvojil, tak musí všude vypisovat rodné a současné příjmení a vím, že z toho moc nadšená není to všude vysvětlovat. 😒

deathy
7. únor 2009

pospecka, o těch penězích sem taky slyšela, že bych se o něco asi připravila...ačkoliv si stejně myslim, že to co nám třeba dají, bude minimum minimální 😀
Já sem o tom příjmení hoodně přemýšlela. Jako, zase koukat až tak do budoucnosti, co se týče toho papírování..nevim. Ale my už se s přítelem dohodli, že pokud prostě nebydlíme zatím spolu, v podstatě když se to tak vezme, budu mít holku jen já, tak se bude jmenovat po mě. Sice jemu sem to neřekla, ale...on je mladej, je mu 21, nemůžu bohužel čekat že budu jeho poslední, a nějaká svatba u nás fakt není vůbec jistá..takže i v tomhle případě, když by sme se případně rozešli, tak by mi asi vadilo, že by měla holka jeho jméno a taky by se to muselo třeba měnit.
Nevím, je to spoustu pro a proti, a už začínám být dost unavená a taková otupělá z toho věčnýho úředního přemýšlení 😀 na matriku stejně půjdeme asi až za dva týdny, jelikož teď přítel nemá volno. Tak kdo ví, třeba se ještě nějak domluvíme jinak.

pospecka
7. únor 2009

deathy: já tomu nevím hlavu patu, ale právě si pamatuju, že neuvedením otce se "něco" (nevím přesně jaký dávky) nevyplácí vůbec. Pokud spolu nebydlíte a předpokládám, že jsi asi hodně mladá, když ještě studuješ tak je asi vážně lepší, když malá bude po tobě, ale záleží to taky na vztahu s tatínkem. Já jsem taky těhu a nejsme svoji, ale my jsme spolu už hodně let, je nám 27 a žijeme spolu, tak bude moje malý asi po tatínkovi, připadne mi to tak nějak přirozený. Já ho porodím a on se k němu přihlásí svým jménem.
Každopádně Ti přeju, ať se dobře rozhodneš a malá Ti dělá jen samou radost. 🙂

deathy
8. únor 2009

pospecka, jo jo, je mi 20 a jestli se všechno podaří, tak letos odmaturuju. Jako s tatínek normálně fungujeme, chodíme spolu, sme spolu 4 roky, jedinej zádrhel je v tom, že spolu nebydlíme.. Jako jednou sem já tam, pak on tady.. Ale právě to bydlení je věc, kvůli který chci zatím nechat jméno po mě.. Kdyby sme spolu bydleli, tak bych o tom asi ani nepřemýšlela.

bluma1
2. črc 2012

ahojky.chtěla jsem se zeptat.co všechno musím zajistit před porodem a po porodu?s přítelem pracujeme a on má větší příjem tak že asi nic nedostaneme co? 😕

eficenka
2. črc 2012

@bluma1
pokud uvedete přítele do rodného listu a vás obou příjem :
Matka a otec žijící ve společné domácnosti (bez dalších osob kromě narozeného dítěte) dostanou porodné jen tehdy, jestliže jejich měsíční čistý příjem nepřesáhl 18 504 korun (v předchozím roce to bylo 16 992 korun).

U matky-samoživitelky činí hranice čistého příjmu 11 712 měsíčně, v předchozím roce to bylo 10 752 korun.

takže pokud překračujete spolu hranici 18 504kč, na porodné nárok nemáte...

http://wiki.aktualne.centrum.cz/finance/porodne...

bluma1
2. črc 2012

tak to nárok nemáme.ani když nebydlíme spolu?tomuhle moc nerozumím tak když tak sorry za hloupý otázky 😒

marccyi
25. led 2013

@deathy Taky čekáme miminko a nejsme svoji a i když spolu bydlíme, tak malý bude mít moje příjmení, přestože přítel bude v rodném listě. Chci aby měl moje příjmení dokud se nevezmeme a takhle jsme se dohodli a nevadí mu to.. Chci tím mít zase pojištěný, kdyby to náhodou do svatby nevyšlo a nedej bože se něco stalo, nechtěla bych aby měl jeho příjmení. Stačí, že bude v rodném a jestli se máme jmenovat po tatínkovi, tak jedině oba.. Přijde mi to takhle fér.