Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Dítě s cizincem - vycestování

klariiik
1. pro 2017

Ahoj, prosím o radu. Kamarád má dítě s ženou ruského občanství. Ona je tedy ruska a on Čech. Nežijí spolu a žít nechtějí. Ona chce nyní vycestovat na Ukrajinu, kde bydlí a po něm chce souhlas, že může vycestovat s dítětem. On se ji ale bojí cokoliv podepsat. Dítěti je půl roku, má české občanství. On ji bránit nebude a ani ničeho se domáhat, ale nechce nic podepsat, protože se bojí, aby nepodepsal něco špatně. Ona je absolutně bez peněz, takže obavy jsou. Situace je taková, že ona ruska chce na ukrajinu, kde ale ona nemá ukrajinské občanství a tvrdě po něm chce jeho souhlas. Potřebuje ho? jako matka může dítě odvézt. Navíc k čemu podpis když stejně na Ukrajině nemůže požadovat žádné přídavky když má ruské občanství. Ještě podotknu, že on si zažádal o výživné zde na soudu u nás v ČR. Děkuji moc za rady.

evitang
1. pro 2017

Tak základem je přečíst si to, co podepisuji. Pokud neumí azbuku, ať si někoho sežene, kdo mu to přeloží. Urcite to stači i naskenovat a poslat prof. překladateli. Za určitý poplatek samozrejme, ale nebude to moc..
Další varianta je Google překladač. Z ruštiny by to mohl přeložit docela slusne. I když právnický text...no.. bez zaruky....
Proste ji musí vysvětlit, že nebude podepisovat nic, čemu nerozumi.
Je možné, že po ni ukrajinska legislativa vyžaduje ten souhlas otce o vycestování, asi chce zažádat o vízum a na Ukrajině ji tu žádost nevemou bez souhlasu otce ditete, které má pravděpodobně české občanství, že? Ale to je jenom moje spekulace..

ariadna12
1. pro 2017

Mozna se pani boji, ze ji pan pak uda, ze dite unesla do zahranici a on s tim nesouhlasil. Chce tedy mit cerne na bilem, ze souhlas otce ditete ma. Zvazte, zda se chcete vidat s ditetem omezeneji (kdyz bude v cizine, nemusite ho videt tak casto).

klariiik
autor
1. pro 2017

@evitang děkuji za odpověd, samozřejmě o možnosti překladu vím, na to jsem se úplně neptala. Mě spíš zajímalo jestli někdo přímo právě neví jak je ta legislativa, zda to opravdu potřebuje nebo ne. Samozřejmě vím, že je možnost vzít si právníka, ale to vše je dost peněz a už takhle ho stála víc než dost.

klariiik
autor
1. pro 2017

@ariadna12 vídat dítě nechce, šlo o poměr kdy tedy bohužel on si nedal pozor a ona na potrat nechtěla z účelovosti. Ona i ví, že on dítě vídat nechce, v tom není ten problém, že by chtěla mít jistotu.

evitang
1. pro 2017

@klariiik Tak hodně štěstí kamarádovi ☺

gita17
1. pro 2017

fakt nechapem o co tomu chlapovi ide? co take by mu dala podpisat? decko nechce, chce si zit vlastny zivot, tak nech ju pusti.

bamak
1. pro 2017

@klariiik Pokud je uveden v rodném listě, pak ano, musí ji podepsat souhlas. Pokud není, tak nemá k dítěti žádné povinnosti ani práva. K jeho postoji k vlastnímu dítěti se vyjadřovat nebudu. Už jen to, že je mu fuk, že jede do země ve válce a zajímá ho jen, aby nepodepsal špatně.

journals
1. pro 2017

Pokud o dite zajem nema tak o co mu jde? At si to necha prelozit, podepise to a ma klid. Kdyz ji posilal na potrat tak mu asi o dite nejde,ne?

buldrik
1. pro 2017

Nejlepsi je zavolat na ambasadu. Kazdopadne, i kdyz treba souhlas s vycestovanim vyzadovan neni, Mzv stejne doporucuje si ho vzdy poridit. Na strankach mzv je vzorovy formular. At ho kamarad vyplni, necha prelozit a overit u notare. Ono jestli tam pani chce zustat dyl, tak by to vazne mohlo byt kvalifikovano jako unos.

buldrik
1. pro 2017

A dite ma ceske obcanstvi nebo i ruske ?

blahova_andrea
1. pro 2017

a když chce odjet s dítětem na dýl, to neřeší, že u soudu kvůli svěření do péče a výši alimentů by měla chtít být přítomna?

horsiee
1. pro 2017

Takový mám nejradši, z poměru vznikne dítě na který se totálně vykašlou a pak jsou celý poprděný aby náhodou neudělali chybu. Tak ať si to nechá přeložit a nechá je žít si dle svého.

buldrik
1. pro 2017

@horsiee takove soudy mam take nejradsi - kdyz nekdo nevi, co se vlastne stalo a hned odsuzuje.

bamak
1. pro 2017

@buldrik Taky nemám ráda odsuzování, ale zakladatelka píše, že to byl jen úlet na jednu noc, nedal si pozor, ona nechtěla jít na potrat, on o dítě nemá zájem, už tak ho stáli dost peněz (celkem jasně, jednoznačně)......moc bych si rozmyslela s někýt takovým kamarádit.

dominikaromanova
1. pro 2017

@klariiik,
asi takto, jak zde již bylo psáno výše, jakékoli dokumenty si může nechat přeložit, popř. pomůže strýček Google překladač. Další možnost je obrátit se na ambasádu buď telefonicky a nebo písemně.
Jestli je uveden jako otec dítěte, tak se nedivím, že dotyčná chce mít písemný doklad o tom, zda s dítětem může na delší dobu popř. trvale vycestovat mimo ČR.

Co již moc z Tvého příspěvku nechápu je věta „Ještě podotknu, že on si zažádal o výživné zde na soudu u nás v ČR“, proč on si podával žádost o výživné? Že si podá žádost matka, která pečuje o dítě chápu, ale proč on, to již nepochopím. Protože dle toho co zde uvádíš, pán nemá žádný zájem se na výchově dítěte podílet a stýkat se s ním, tak proč to výživné?
Možná jsem to jen blbě pochopila.

ariadna12
1. pro 2017

@dominikaromanova jestli to nebylo mysleno, ze pozadal o snizeni vyzivneho. Taky mi je to nejasne.

misa357
2. pro 2017

Chudáček. On si bohužel nedal pozor a ta mrcha vypočítává bohužel nechtěla jít na potrat. A teď je jeho život strašně komplikovaný. Ona je bez peněz a musí se starat o dítě, ale určitě to byla jasná účelovka. Tak hlavně, aby se z tý ukrajiny už nikdy nevrátila a nic po něm nechtěla. Už takhle to má chlapec složitý.