Doplatek zdravotního pojištění při rodičovské dovolené. Poradíte, prosím?

honeya
16. dub 2021

Tento rok už mám odpracováno 300 h, takže přecházím na smlouvu na DPČ. Jak se mám u zaměstnavatele prokázat, že jsem na rodičáku, abych zbytečně neodváděla doplatek do zdravotního pojištění. Stačí papír z ÚP? Máte někdo zkušenost?

misina321
16. dub 2021

@honeya Zdravotní i sociální na DPČ za tebe musí být odváděno, i když jseš na rodičovské. Stejně jako když pracujou na DPČ např. studenti...

drep
16. dub 2021

@misina321 mě se to nikdy netýkalo, měla jsem všechny dohody nad 10000,- hrubého měsíčně, ale když vydělá méně než minimální mzdu (tuším, jsem z úplně jiného oboru), tak ze statutu státního pojištěnce se zdravotní do minima nemusí doplácet, ne?

misina321
16. dub 2021

@drep tak o tom nic nevím, možná OSVČ to mají nějak jinak. U DPČ se odvádí zdravotní a sociální bohužel vždy, když měsíční mzda překročí 3500 Kč 😔
Našla jsem toto:
Dohoda o pracovní činnosti
Z odměny na základě dohody o pracovní činnosti se kromě daně z příjmů odvádí stejně jako u pracovního poměru i pojistné na zdravotní a sociální zabezpečení. Pojistné na zdravotní a sociální pojištění se neodvádí, jestliže měsíční odměna je nižší než 3 500 Kč (do 31. 12. 2020 šlo o částku 3 000 Kč).
https://aperio.cz/vydelecna-cinnost-behem-mater...

honeya
autor
16. dub 2021

@misina321 To já vím, ale mně to právě vůbec nevychází podle té kalkulačky na výpočet mzdy dpp. Měla jsem 10200 hrubého, což bych měla mít při DPP 9078 čistého, ale měla jsem 8403, což vychází na smlouvu DPČ s tím, že tam je nějaký ten doplatek do minima zdravotního pojištění, od kterého by měli být osvobozeny osoby na rodičovské dovolené. Tak teď babo raď, jak to ta účetní počítá zvláštně.

j.a.n.i
17. dub 2021

@misina321 Mozna by bylo dobré si precist, na co se zakladatelka pta a neodpovidat ji na neco uplne jineho.

j.a.n.i
17. dub 2021

@honeya Jo, ta musis účetní dolozit z jakeho duvodu nemusis platit doplatek do minima, takze pokud beres rodicak, tak papir z UP o jeho pobírání a pak uz tam ten doplatek mit nebudes.

honeya
autor
17. dub 2021

@j.a.n.i Děkuji🙂

drep
17. dub 2021

@j.a.n.i já se teda s dovolením zeptám na něco podobného. Vrátila jsem se na malý úvazek plus dpč na administrativu do nemocnice, dál mám dpč na záchrance a dpp v ambulanci. Na záchrance po mě papír z úp o pobírání RP účetní nechtěla, že je k ničemu, ale potřebuje, aby ve špitále podepsali, že tam odvadím zdravotní. V ambulanci nechtěli nic. Přiznávam, že nejsem šťoura, pracuju, chodí mi očekávatelné peníze, v ambulanci ani nevím heslo do výplatnice (ale měla jsem ho). Protože všude vydělám přes deset hrubého, měla jsem za to, že všude odvádím i zdravotní. A že v tom pobírání rp nehraje roli.

misina321
17. dub 2021

@j.a.n.i pardon pardon 😊

j.a.n.i
17. dub 2021

@drep No, teoreticky bys mela mit vsude doloženo, ze nemusis doplacet do minima. Případně pokud nekde vydelas vic jak minimální mzdu, tak staci, když tuhle informaci maji ti ostatní zamestnavatele, protoze pak je jasne, ze v ostatních doplacet nemusis.