Doplnění otce do rodného listu dítěte po půl roce. Jde to?

20. dub 2021

Zdravím všechny maminky.
Přítel ode mě utekl v polovině těhotenství a teď, když je synovi přes půl roku, se vrátil a chce být uveden do rodného listu. Máme normálně zajít na matiku nebo toto musíme řešit nějak jinak, když už uplynulo 100 dní? Bude se za to něco platit? Dá se to udělat tak, aby jsme synovi nemuseli měnit příjmení?

klokanka31
20. dub 2021

Proč jsi ho nezapsala hned?

autor
20. dub 2021

@klokanka31 utekl do ciziny. Nebo alespoň mi to tvrdil. Vše vypadalo v pořádku a pak se z týdne na týden sebral a odešel ode mě.

j.a.n.i
20. dub 2021

@klokanka31 Třeba protože ho nemůže jen tak zapsat, když ji to on nepodepíše...

j.a.n.i
20. dub 2021

No, stačí zajít na matriku a pokud s tím on bude souhlasit, tak se příjmení měnit nemusí. Akorát bacha na to, pokud si žádala o porodné, tak ho budeš možná vracet.

autor
20. dub 2021

@j.a.n.i moc ani žádný poplatek se nemusí řešit? Tenkrát mi říkali že do 100dní po porodu je to bez problémů dopsat. O porodné jsem nežádala, tak toto nemusím řešit. Jinak moc děkuji za odpověď.

fyii
20. dub 2021

Hele ja nevim, ale kdyz tak najednou chce byt v RL nema treba casem v planu ti tam dite odvez? Mel by na to legalni papir, takhle nema nic.. je zajimavy, ze si to znenadani rozmyslel.. ja bych byla prinejmensim ostrazita..

ito
20. dub 2021

Zapisovali jsme po roce, prijmeni jsme nemenili a problem nebyl. RL jsme dostali na pockani.

autor
20. dub 2021

@fyii prý to byl zkrat a bál se, jak by výchovu zvládl. Taky jsem ho nechápala a potřebovala oporu. Teď tu už je měsíc, našel si novou práci a snad bude rozumnej. Taky ještě o tom přemýšlím, zda ho zapsat nebo ne, jen si teď shromažďuji informace. Bojím se, aby mě pak náhodou netahal po soudech na určení otcovství.

zelenaesmolda
20. dub 2021

Odkud je otec ditete?

autor
20. dub 2021

@zelenaesmolda z Prahy a utekl pracovat do Polska a teď jež pět v Praze

zelenaesmolda
20. dub 2021

Tak dostat dite z Polska by asi nemel byt pripadne extra velky problem

autor
20. dub 2021

@zelenaesmolda tak údajně tam něco provedl, tak vracet se rozhodne nebude. Vím to od jeho ségry.

zelenaesmolda
20. dub 2021

Tak tim lepe

fyii
20. dub 2021

Tak urcite bych zatim pockala. Kdyz tam.nebyl zapsan doted, tak ted to taky nehori. Pockala bych co z nej vyleze.. bud obezretna.. dite dostat odkudkoliv je velky problem, a vubec ho eventuelne v Polsku najit neni sranda... treba to tak nebude, ale bud obezretna. Zvladla jsi to bez nej doted, takze to das i dal, kdyz bude nejhur.. drzim palce

koordinatorka_odboje
20. dub 2021

No to bych si teda minimalne rozmyslela. On nezni jako nekdo, kdo by se v zakonech vyznal, tak bych aspon chvilku zdrzovala. Penize ti nejake dava?

similenka
20. dub 2021

A je to tak důležité ho hned zapsat? Není kam spěchat, jako otec se může starat hned i bez papiru.

irmamala
21. dub 2021

Nevím v jaké jsi finanční situaci, ale já bych ho tam nezapisovala. Třeba časem, až se ukáže, jestli už to myslí vážně. Vídat dítě může, ale nechtěla bych, aby takový nezodpovědný a nepředvídatelný člověk měl zákonný nárok na moje dítě.

autor
21. dub 2021

@irmamala
@similenka
@koordinatorka_odboje
@fyii
No holky, tak jsem mu to zatím nějak rozumně přetlumočila a řekla jsem, že bych se zápisem chtěla ještě chvilku počkat a prý mě jinak dá k soudu.
Jinak finančně mi přispěl tak, že koupil jenom kočárek ještě když jsem byla těhotná než zmizel. Tedkon vše platím sama. Žijeme v bytě po moji babičce takže platím jen poplatky a semtam mi něco přispějí rodiče.

orisek56
21. dub 2021

Takže defakto kriminalnik, příživník a vyhrožovatel... Hmmm. Fakt si chceš nechat zapsat do papíru bytelny problém? Na mě to působí úplně jinak, než jako zájem o dítě samotné.

autor
21. dub 2021

@orisek56 po tomhle ho rozhodně nechci nechat zapsat. Ale co když to opravdu protáhne k soudu? Testy dna nejdou oklamat a nakonec by tam zapsaný byl

somalicats
21. dub 2021

A jestlipak chlapec ví, že výživné se dá určit i zpětně včetně výživného na Tebe? Tj klidně se může domáhat zapsání, ale v tu chvíli budou taky z toho pro něj plynout povinnosti...

similenka
21. dub 2021

Nezapisovat. Jinak mu říct, že bys chtěla zaplatit výživné na sebe i dítě. Na dítě to může být opravdu zpětně až tři roky. A třeba ho i zastrašit, že by musel zaplatit testy DNA, což bys musela zaplatit bohužel ty.

koordinatorka_odboje
21. dub 2021

testy DNA by se dělaly jenom, kdybys jeho otcovství u soudu popřela a on by na něm trval. Nedělají se pokaždé automaticky. Takže kdyby došlo na soud, tak bys řekla pravdu a nemusela bys platit testy, jenom soudní náklady.
Ale nevěřím, že to tam dotáhne. alimenty zpětně a náklady spojené se slehnutím, budou dostatečně odstrašující.

similenka
21. dub 2021

@koordinatorka_odboje Ano, souhlasím. Na ty testy dojít nemusí.

autor
22. dub 2021

@koordinatorka_odboje
@similenka
A jak by to bylo, kdybych se k soudu nedostavila?

veroniquecz
22. dub 2021

Muže se rozhodnout bez tebe a navíc dostaneš pokutu. K soudu rozhodne jít.

similenka
22. dub 2021

Hodně vysoká pokuta, ale to oni ze soudu napíšou. K soudu se musíš dostavit. Spíš bych ho zastrašovala těmi penězi, k soudu bych došla a testy bych dělat nenechala, je to zbytečné, pokud je otec.

similenka
22. dub 2021

Třeba by ještě mohly slyšet na to, že bez něj v RL to bude pro tebe výhodnější....peníze, paragraf na dítě,....

koordinatorka_odboje
22. dub 2021

Ale on to stejne k soudu nedotahne. Clovek, co prchne do Polska pred zodpovednosti a tam neco vyvede, ze se nemuze vratit?

zuzineckah
22. dub 2021

Hele, dítě má právo na oba rodiče. To je fakt. Ale stejně bych byla s tím zápisem opatrná. Proč na tom trvá?