Invalidní důchod. Jak je to s mateřskou a rodičákem?

martankas
23. srp 2010

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, zda některá z vás neví,jak je to s mateřskou dovolenou a rodičovským příspěvkem při pobírání invalidního důchodu (v mém případě konkrétně 3st-dříve plný). Nejspíš mi ho co nevidět vezmou,ale teď plánujeme miminko a já nevím,na co pak mám nárok...Případně kdyby mi důchod zůstal, můžou mi ho kvůli těhotenství vzít či naopak nebudu mít nárok na RP?

j.a.n.i
23. srp 2010

@martankas Na mateřskou mít nárok nebudeš, při pobírání invalidního důchodu 3. stupně nejsi účastna nemocenského pojištění. Od data porodu budeš mít normálně nárok na rodičák ve 4 leté variantě, souběžně s pobíráním důchodu.
Problém bude, pokud ti ho vezmou, pak bys musela někam nastoupit do práce, což je mi jasné, že nebude jednoduché, nástupem do práce by ti vznikl nárok jak na mateřskou, tak na neschopenku při případném rizikovém těhu.
Jinak na rodičák bys měla nárok i v případě, že bys žádnou práci neulovila, ale nevím na co bys měla nárok po tu dobu do porodu - netuším jestli se pobírání ID počítá jako náhradní doba pro výpočet podpory v nezaměstnanosti.
Jinak těhu nebo rodičák nemá vliv na odebrání ID, tam se posuzuje pouze zdravotní stav, takže pokud by těhu nezpůsobilo nějaké zlepšení tvého zdravotního stavu, tak jako kdyby nebylo.

martankas
autor
23. srp 2010

@j.a.n.i díky moc za odpověď 🙂 to právě taky netuším, jak je to v tom mezičase do porodu. Těžko někdo zaměstná někoho,kdo je těhotný či to jen plánujje ☹ a nevíš prosím tě,jak je to u 1. a 2. st.? tam už si musím asi platit zdrav. i soc.pojištění sama? v září jdu před komisi, tak uvidíme,co mi řeknou 🙂 důchod jsem měla mít na rok (po operaci páteře), ale teď to nějak zpřísnili, takže si mě předvolali už po půl roce...

j.a.n.i
23. srp 2010

@martankas Myslím, že jo, 100% to nevím, tím pádem by ses musela nahlásit na UP, aby to platil za tebe stát. Jinak jsem se dívala na tu podporu a měla bys na ní nárok, sice na tu nízkou, cca 3000,- ale pořád lepší než nic, protože ID 3 stupně se bere jako náhradní doba místo práce. Jinak při hledání práce nemáš povinnost nikoho informovat o tom, že si těhotná a už vůbec ne o tom, že to plánuješ, není to sice vůči zaměstnavateli úplně fér, ale zrovna v tvé situaci bych to fakt neřešila... po operaci páteře je dost dobře možné, že těhu bude znamenat rizikové, tak bych fakt zkusila ulovit jakoukoliv práci, kterou budeš zvládat... nevím odkud si, ale jestli z většího města, tak mě napadá nějaké call centrum, tak je velká fluktuace, to by třeba mohlo projít. On už bude "přitěžující" okolností i ten ID 1. nebo 2. stupně, který ti snad nechají...

martankas
autor
23. srp 2010

@j.a.n.i díky moc za odpověď 🙂 jelikož jsem na malém městě,bude práce problém,ale něco vymyslím 😉 abych měla nárok na nemocenskou, musím mít odpracováno min.3 měsíce? a jak dlouho pak mohu být na nemocenské (rizikovém těhotenství)? vím,že když jsem měla ty problémy se zády,marodila jsem 3 měsíce,pak jsem se vrátila do práce na 2 měsíce a začala mi znova nemocenská,která se mi pokrátila o ty 3 měsíce předchozího čerpání nemocenské.tudíž jsem v kuse měla nárok na 9měsíců....snad jsi to pochopila,jak to myslím 😉

j.a.n.i
23. srp 2010

@martankas Nemusíš, v zaměstnaneckém poměru není dáno kolik musíš odpracovat, ty 3 měsíce platí pro OSVČ. Ale ty 3 měsíce jsou většinou zkušebka, takže je lepší ji zvládnout a pak teprve zkoušet těhu, protože během zkušební doby tě mohou vyhodit i na neschopence i těhotnou. Jinak maximální doba nemocenské je 380 dní, takže to je na těhu v pohodě, dokonce i kdybys předtím marodila s něčím jiným, tak se dá na ČSSZ požádat o prodloužení nad těch 380 dní a v případě rizikového těhu to povolují, protože je jasné, kdy skončí 😉

martankas
autor
23. srp 2010

@j.a.n.i jde mi o to,že kdyby mě manžel oficiálně zaměstnal ve své firmě třeba za min.plat,po jaké době na tu nemocenskou mám nárok a jestli tedy bude až do konce těhotenství...po měsíci jít marodit asi nejde,ne? obávám se nejhoršího (odebrání důchodu),takže už přemýšlím,jak dál.... 🙂 promiň,že tě tím tak otravuju,ale asi tomu rozumíš a vyznáš se 😉

j.a.n.i
23. srp 2010

@martankas Jo, jde to 🙂 teoreticky můžeš jít i hned druhý den, jen to vypadá blbě a může to ČSSZ lákat ke kontrole. Jo akorát nevím jak je to se zaměstnáváním mezi manželi, tam je nějaké omezení, ale to neumím, to musíš dohledat.

martankas
autor
23. srp 2010

@j.a.n.i manžel pokud bude jako OSVČ mě zaměstnat nemůže,musela bych se na FÚ přihlásit taky jako OSVČ podílet se na jeho zisku. On teď ale bude mít s.r.o.,takže mě vlastně zaměstná firma a ne on...no,nějak to dopadne 😉 koncem září snad budu chytřejší 🙂

uremix
23. črc 2014

Ahoj
Chtěla jsem se zeptat jsem v invalidním důchodě 3st. chodím o berlích a těd s přítelem chceme miminko. má přítel nárok na mateřskou?