Jakou souvislost má dědické vyrovnání a dluhy účastníků?

karkuli
27. únor 2017

Hezký večer. Prosím o názory ohledně dědictví. Dědicové po zemřelé (její syn a její dva vnuci). Jakou souvislost má dědické vyrovnání a dluhy účastníků? Známému bylo řečeno, pokud jeho dluhy přesáhnou cca 70tis Kč, dědit prý nebude. Exekuci nemá. Není to blbost? Máte někdo zkušenost, jak to je? Díky za odpovědi

j.a.n.i
27. únor 2017

@karkuli Je to nějaká blbost, tedy teoreticky by možná mohla být nějaká podmínka v závěti, ale prakticky potomek jako neopominutelný dědic musí dostat alespoň tu 1/4 svého zákonného podílu, pokud nebyl vyděděn a samotná existence nějakého dluhu podmínky pro vydědění nesplňuje.

stuplakova
27. únor 2017

To mi příjde jako hloupost, že nemůže někdo dědit, protože má dluhy. Jedině, že by měl třeba insolvenci, tak to by se bralo jako neplnění povinností a můžou to dědictví "zdědit" veřitelé, ale pokud má jakože jen půjčku nebo tak, tak to mi příjde jako blbost aby neměl nárok na dědictví.

j.a.n.i
27. únor 2017

@stuplakova Tak při insolvenci by to nebylo neplnění povinností, ale příjem navíc a ten celkem logicky též jde na uhrazení pohledávek...

stuplakova
27. únor 2017

@j.a.n.i to neplnění povinností jsem myslela jako že už má hodně peněz, tudíž už nemá nárok na insolvenci a musí zaplatit vše. Záleží ovšem na částce, jinak ano jako píšeš je to příjem a jde na splácení dluhu.

karkuli
autor
27. únor 2017

Insolvenci taky nemá. Co vím, tak má nějaké nesplacené půjčky. Ale prý pokud to přesáhne 70tis, tak nebude dědit. Že si to notářka vyhledá. Mě to taky přišlo jako blbost. Přeci do dědického řízení nebude notářka tahat dluhy dědiců

kacireksro
28. únor 2017

pokud ma dluhy,dedicstvi se nesmi vzdat,resili jsme tuto situai dost nedavno.pokud by veritele zjistili ze dluhy u dedicstvi treba zaprel,muzou veritele toto dedicstvi napadnout a požadovat část kterou mel dedit.musi proste dedicstvi prijmout.

j.a.n.i
1. bře 2017

@kacireksro Tohle se ale týká nesplácených dluhů, nikoliv běžného úvěru, který bez problémů splácí...

kacireksro
1. bře 2017

tak to pak jo,myslim ze uvery by nemela brat v potaz pokud na nej neni vedeno exekucni rizeni.potom muze dedit normalne
@j.a.n.i