Jde dokoupit příjmení? Máte zkušenost?

j.a.n.u.s.
31. bře 2009

Jde dokoupit prijmeni?

Chceme se s pritelem brat a mit dite.Ale nechceme, aby se El citila jakoby vyclenena(pac ma angl.jmeno i prijmeni po otci), ale bio otec nepovoli zmenu prijmeni od Elishky....da se dokoupit k jejimu celemu jmenu i pritelovo prijmeni?

Ja vim, ze to by bylo dlouhy atd., ale radej tak, nez aby mi pak plakala-ze neni nase....

Mate zkusenosti? Musim mit souhlas jejiho otce?

Nemluvim o osvojeni, pac bio by nedal souhlas!

A kolik by to stalo? Plati se od pismenka?

martimarti
31. bře 2009

No já nevím, ale "dokoupit", tak takhle to asi nefunguje. Nejlepší by bylo zajít na matriku, tam ti určitě poradí.

martimarti
31. bře 2009
martimarti
31. bře 2009

oprava: od § 72

j.a.n.u.s.
autor
31. bře 2009

uz jsem na to koukala, takze ja budu muset mit souhlas od bio otce.... ☹

Hooodne blby!

kyri
31. bře 2009

jo, jani, já bych to nekupovala, ale zkusila vysoudit. když je to v zájmu zdárnýho emocionálního vývoje dítěte (aby se jako jediný z rodiny nejmenovalo jinak), tak by to soud mohl přiklepnout nezávisle na vůli otce.
zkušenost z rodiny - taky matka vysoudila změnu příjmení svýho dítěte, když to prostě bylo žádoucí, protože si po rozvodu brala svý dívčí příjmení a chtěla, aby se dítě jmenovalo stejně jako ona. otec s tím nesouhlasil, ale měl smůlu. (a teda, docela dobře, že tak, v tomhle případě 😉)

slunicko552
31. bře 2009

Jani vysoudit by to šlo,ale musíš napsat vážné důvody,a Tvůj důvod se bere jako vážný.Známá uvedla důvod,že má problémy na úřadech,když má dítě jiné jméno než ona a uznali to i přes nesouhlas otce 😉

j.a.n.u.s.
autor
31. bře 2009

Tak to ja se poptam na soude a na matrice.

Ale mam dojem, ze souhlas otce se nebere v pripade, ze byl zbaven rodicovskych prav(tzn.neplati a nejevi zajem vice nez----a ted nevim jestli rok, nebo pul roku)

A nas bio teda "sikula" plati 😒

My bychom nechteli vymenit prijmeni, jen pridat k tomu stavajicimu prijmeni Petovo....
El vedet bude odkud pochazi a kdo je jeji bio....ale vite jake jsou deti 😖

Ja jsem nasich a jednou mi sousedka nakukala(bylo mi osm), ze jsem adoptovana a jak to se mnou tehda zamavalo 😔 ...

slunicko552
31. bře 2009

jani ne ne její chlap taky platí normálně,jen s nima nežije 😉 Takže myslím,že bys nemusela mít problémy 🙂
Ježiš co to máte za sousedku 😲 Nějaká kráva ne? 😠

rybacina
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
j.a.n.u.s.
autor
31. bře 2009

slunicko, a to ji nechali ale zmenit prijmeni, ne?

delfi
31. bře 2009

janus: u nás nemůže mít dítě 2 příjmění, to jde pouze vyvdat/vyženit. dítě může mít jen jedno. takže pokud budeš pro malou chtít přijmení nového přítele, resp. tvoje po svatbě tak se budeš muset vzdát toho starého

sabinecka
27. črc 2010

Pro změnu příjmení musí proběhnout:

Nejprve soud zbavení biologického otce práv na dítě (časově něco kolem půl roku), poté nabytí právní moci.
Pokud s tím biologický otec souhlasí nemusí se zbavovat práv.
Následně vyřízení na matrice.
Matrika požaduje soudní rozsudek o zbavení práv, rodný list dítěte, oddací list , vlastnoručně napsanou žádost o změnu příjmení, občanský průkaz a poplatek 1000kč.
Dle zákona vás znovu pozvou po 10dnech jako obhájení příjmení, kde jim potvrdíte že změnu stále chcete. Musí se k tomu vyjádřit i sociální pracovnice zda souhlasí. Poté písemně napíše odpověd.Vám přijde rozhodnutí zda se povoluje. S tím přijde zpět na matriku že se zbavujete práva odvolání aby to rychleji nabylo právní moci. Podepíšete seznámení se zákony.
A poté už vám přijde poštou nový rodný list dítěte s novým příjmením (ten jakoby starý vám ihned na úřadě zabaví)
Celé tohle asi časově trvá měsíc.

Ted už dítě nezíská příjmení snatkem (ani pokud má vaše příjmení) musí se mu to změnit tímto postupem.
Samozřejmě dítě narozené po snatku příjmení získá.

anatanka
29. črc 2010

Pokud bio otec neda souhlas, tak si nove jmeno pro dite nevyskemras ani neuplatis. Chapu, co te k tomu vede, taky mam obcas takove pocity.