Jsem na ÚP, 3. měsíc těhotná. Mám nárok na mateřskou?

palkovaadela
18. kvě 2012

Ahoj holky, mám na Vás otázečku. Jsem na úřadu práce a jsem ve třetím měsíci. Tak bych chtěla vědět jak to je s mateřskou zda na ni mám nebo nemám nárok. Předem Vám děkuji za všechny reakce a rady 🙂

j.a.n.i
20. kvě 2012

No, to záleží jak dlouho si na UP a co si dělala předtím.

palkovaadela
autor
21. kvě 2012

Minulý rok jsem vlastně dodělala učňák a v září nastoupila na nástavbu ale nedařilo se mě tak jsem to musela ukončit a skončila na úp...

kami1984
21. kvě 2012

Narok nemas na materskou, musela bys odpracovat za posledni 2roky 270kalendarnich dni.
Pokud pritel/manzel je zamestnany, tak pak budes moct mit rodicak podle vlastniho vyberu 2,3,4 roky

garfie
21. kvě 2012

@kami1984
@palkovaadela pozor, manžel by v tom případě ale musel nastoupit minimálně na týden na mateřskou-a to navíc až po šestinedělí.... jinak si vybírat nemůžeš....

j.a.n.i
21. kvě 2012

@garfie To není pravda, od novely k 1.1.2012 na mateřskou partner vůbec nastupovat nemusí, stačí když mu na ni vznikne nárok, to se doloží a lze rovnou volit.

garfie
21. kvě 2012

@j.a.n.i Nevím, jestli jsi přímo z oboru, ale my jsme přesně tohle teď řešili....někde to pohledám.

j.a.n.i
21. kvě 2012

@garfie A co chceš hledat?

garfie
21. kvě 2012

http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/4 to jsem našla-ale není to z toho úplně jasné, myslela jsem právě taky, že je to jednoduché a stačí doložit, že si platil nemocenské-ale vysvětlili nám, že ten nárok na mateřskou musel vzniknout, ne "by" mohl vzniknout....

garfie
21. kvě 2012

@j.a.n.i Měla jsem to písemně od personalistky z fabriky, kde dělá můj chlap, ale bohužel už jsem to asi smázla....☹

j.a.n.i
21. kvě 2012

@garfie Ano nárok na mateřskou musí vzniknout, ale není třeba o ni požádat a nastoupit na ní, stačí na OSSZ požádat o vyplnění formuláře o výši denního vyměřovacího základu, oni to spočítají a potvrdí a s tím se jde rovnou na UP a přiloží se tenhle papír k žádosti o rodičák.

j.a.n.i
21. kvě 2012

@garfie No, písemně od personalisty to opravdu nestačí, účetní musí vyplnit formulář "příloha k žádosti o nemocenské / PPM" s tím se zajde na OSSZ a oni na základě toho vyplní ten papír o DVZ a ten už UP stačí...

garfie
21. kvě 2012

@j.a.n.i Myslím písemně to vysvětlení jak to je....já právě byla přesvědčená, že je to jak říkáš ty, ale ona tvrdila, že na těch sedm dní musí fyzicky nastoupit....no tak, jestli nám to zvrzla, tak mám radost :-/

j.a.n.i
21. kvě 2012

@garfie Je to tak jak říkám, 100%... jako s tím nástupem manžela na týden to taky jde, nic se tím nezkazí, ale je to zbytečná komplikace.

kami1984
21. kvě 2012

Prave, ze kamaradka to takhle mela a manzel nebyl na rodicaku, protoze v tomto pripade narok na materskou nemeli.
Hold mi to prijde, ze zalezi castecne na benevolenci uradu.
Sice to tu nepatri,ale treba po me kvuli pasu syna chteli RL meho otce a po kamaradce za mnou uz ho nechteli. Podotykam, oba s manzelem jsme Cesi s ceskymi rodici.)

garfie
22. kvě 2012

Přítel má dost vysoký příjem, takže týden mateřské by pro nás vlastně nakonec byla finanční ztráta, tak jsme to už pak neřešili a šla jsem na rodičák rovnou já na čtyři roky....když teď navíc dítě může i do školky a já pracovat, je to vcelku v pohodě....

j.a.n.i
22. kvě 2012

@garfie A o ten rodičák si žádala kdy?

j.a.n.i
22. kvě 2012

@kami1984 Tak pokud ani manžel kamarádky neměl nárok na mateřskou, tak nemá smysl, aby na rodičák chodil, co by tím získali? A na benevolenci úřadů rozhodně nezáleží, je to jasně dané zákonem, maximálně se tak může splést OSSZ a nárok na PPM potvrdit i když není těch 270 dní.

lili1986
22. kvě 2012

@j.a.n.i
@garfie Ahoj holky potřebovala bych poradit. Jsem v 5.měsíci a TP je 10.10. Na úp jsem od 1.9 a předtím jsem pracovala. Ted bydlím v Praze ale patřím pod karvinou tak jsem se tam byla ptát a slečna mi řekla ,že to přesně neví ,že mám přímo zavolat na sokud by jste to vědělPociálni odbor ale že asi nemám nárok na mateřskou jelikož nesplnuji lhutu 270dní. Tak pokud jsem to pochopila dobře tak bych měla nárok na mateřskou pouze pokud bych porodila do 270dní od posledního zaměstnáni? Pokud by jste to věděly byla bych ráda za odpověd 🙂

garfie
22. kvě 2012

@j.a.n.i letos v dubnu

j.a.n.i
22. kvě 2012

@garfie Tak to případně klidně můžeš, pokud budeš chtít ten papír vyplnit znovu, doložit tam to potvrzení manžela od OSSZ a vybrat si jinou... měnit to jde každé 3 měsíce. Ale je fakt, že pokud další dítko neplánujete, tak je to asi jedno, jestli tu sumu vybereš za 2 , 3 nebo 4 roky.

j.a.n.i
22. kvě 2012

@lili1986 Ne, nárok na mateřskou bys měla, pokud bys měla za poslední 2 roky odpracováno 270 dní a zároveň na mateřskou nastupovala do 180 dní od skončení posledního zaměstnání, pokud to zaměstnání trvalo, alespoň půl roku.

jika10
22. kvě 2012

@j.a.n.i Ahoj, asi tomu rozumis a tak se chci zeptat. Jsem od konce lenda na neschopence a v pracovnim pomeru. Na neschopence jsem z duvodu IVF a jinym zdravotnim problemum, zatim vsak tehotna nejsem. Kdybych otehotnela v neschopence bych pokracovala, jak je to pak s materskou, kdyz sice zamestnana jsem, ale jsem na dlouhodobe pracovni neschopnosti. Mam na ni vubec narok? Diky

j.a.n.i
22. kvě 2012

@jika10 Ano, máš.

garfie
22. kvě 2012

@j.a.n.i No právě....u prvního jsme to hrotili, šla jsem na dva roky-a nakonec jsme s těhotenstvím počkali 🙂

kami1984
22. kvě 2012

@j.a.n.i Myslela jsem to tak, ze ona rovnou byla na rodicaku, zadny tyden manzel. A narok na materskou nemeli ani jeden.

j.a.n.i
22. kvě 2012

@kami1984 No, pokud nikdo na mateřskou neměl, tak na ní nikdo nemohl jít, to je logický.

lili1986
23. kvě 2012

@palkovaadela Ahoj tak pokud bydlíš v podnájmu zkus ještě příspěvek na bydlení+příspěvek na živobytí. To ti mohu poradit pokud. No jsem na tom stejně 9měsícu budu mít 7600kč a pak do 4 let jen 3600kč a to jsem chtěla být jen 2roky. Ale nemam přítele tak dostanu příspěvek na bydleni a na živobytí ještě že tak 😀

remenova
13. čer 2012

Ahoj,chtela bych se zeptat,jestli budu mít narok na mateřskou,pokud jsem loni odpracovala cely kalendářní rok,v lednu jsem 3 týdny pracovala v Německu,pote byla 3 měsíce na Up a od poloviny dubna mesic zamestnana,pak tři týdny pn a pn stále přetrvává az na to,ze mi byl zrušen pp ve zkusebni dobe...?

j.a.n.i
13. čer 2012

@remenova Nepíšeš tu nejdůležitější informaci a to zda si aktuálně těhotná a kdy máš TP.

daisyjane
13. čer 2012

@j.a.n.i Jsem v 1. mesici a pracuju pri studiu na dohodu. Vydelam si tak asi 5 tisic mesicne. Mam po porodu narok na materskou nebo rodicovskou? Mam se jit zeptat na UP nebo socialku? S pritelem spolu bydlime, ale nejsme svoji. Bylo by z hlediska financi lepsi se vzit? Napriklad prave kvuli materske? dekuju za rady