Musí dát otec souhlas při přejmenování dítěte?

jajina87
22. črc 2011

Ahojky, chtěla jsem se zeptat, nemáte někdo zkušenosti se změnou příjmení dítěte? Mám z předchozího vztahu dceru, otec je sice napsaný v rodném listě, ale dcera nese mé příjmení. S novým přítelem čekáme mimčo a chtěli bychom se v budoucnu vzít a dceru přejmenovat, abychom se všichni jmenovali stejně. S jejím otcem spolu nevycházíme v dobrém, dceru nevídá a tak mam strach, jestli nebude muset dávat nějaké svolení nebo něco takového, když jí budu chtít přejmenovat. Nesetkali jste se s tím někdy?

dendinka
22. črc 2011

@jajina87 asi tě nepotěším, ale určitě ti ji bez souhlasu biologického otce nepřejmenují, případně pokud ti ani neplatí výživné, tak by si se s ním mohla soudit o odebrání rodičovských práv a že by si ji tvůj manžel adoptoval, pak by mohla nést jeho jméno

katalines
22. črc 2011

Zajdi si za socialnim pracovnikem oni ti tam poradi.
Ale tak strucne, souhlas biologickeho otce je potreba, ale jeho souhlas muze nahradit soud, za predpokladu,ze otec nejevi zajem o dite, nestyka se s ditetem, neplati vyzivne, nezajima se, a to alespon pul roku. Pak se podava k soudu neco jako zaloba o vysloveni nezajmu a na zaklade tohoto soudniho rozhodnuti prijmeni zmeni, pokud je to v zajmu ditete. Ale s pritelem musite (meli by ste) byt manzele a nejlepe rok a z toho aby dcera na pritelovi naklady zila ve spolecne domacnosti alespon pul roku, ikdyz v zakone se pise kratsi doba (pul roku manzele, a tri mesice musi dite zit na jeho naklady). Zalezi na soudci.
Taky je dobre,ze ma dcera prijmeni po Tobe, je to takove plus.
Nevim, kolik dcerce je, ale pokud je starsi, tak muze soud chtit i jeji vyjadreni, jako ze tu zmenu prijmeni opravdu chce.

Hodne stesti 😉

katalines
22. črc 2011

dendinka, neplaceni vyzivneho neni duvod k odebrani rod.prav 😉