Muž z práce k porodu - jak to je?

martaskaaa
23. srp 2018

Ahoj, mám za měsíc TP a zajímá mě, kdyz bude přítel zrovna v praci (ma směny) a ja mu zavolam, že má už přijet, že jedeme do porodnice - je mi jasny, že ho musí pustit, ale jak je to pak evidovane?
On si musi vzit treba pul dne dovolenou nebo je na to nejaky paragraf, kdy treba tu dobu co tam nebyl má jakoby placenou...nebo naopak neplacené volno?
Děkuji za info 😊

lenoulinkaa
23. srp 2018

@martaskaaa Právní předpisy poskytují nesezdaným párům (druhům) v některých oblastech podobná práva jako manželům. Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci ve své příloze pod bodem 6. (narození dítěte) stanoví zaměstnanci nárok na pracovní volno na nezbytně nutnou dobu:

a) s náhradou mzdy nebo platu k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět,

b) bez náhrady mzdy nebo platu k účasti při porodu manželky (družky).

martaskaaa
autor
23. srp 2018

@lenoulinkaa takže že me odveze a zůstane se mnou u porodu, tak dostane zaplaceno jen to co skutečně ten den odpracoval, zda to chapu dobře. Pokud nepřijde vubec na smenu, tak jedine vzít si dovolenou, aby to aspoň bylo pro něho nějak výhodné

lenoulinkaa
23. srp 2018

@martaskaaa dalo by se to tak říct. Ale pokud by třeba pul směny stihnul odpracovat a pak musel jet, tak by mohl mít druhou pulku doprovod zaplacenou průměrem jako překážku. Je to o domluvě, co mu zaměstnavatel bude tolerovat.

martaskaaa
autor
23. srp 2018

@lenoulinkaa dobře, dekuju za info

jaaaninda
23. srp 2018

@martaskaaa malej se narodil ve 4:14, přítel měl být v práci na 5:45 a nešel. V den porodu má nárok na paragraf.

jaaaninda
23. srp 2018

@martaskaaa ale nezjišťovala jsem co a jak a jestli to měl proplacené.

lenoulinkaa
23. srp 2018

@jaaaninda a jaký paragraf? OCR?

betelgeuzz
23. srp 2018

@jaaaninda nemá nárok na paragraf. Někteří zaměstnavatelé ale volno poskytují.

@martaskaaa dostane zaplaceno to, co odpracoval, plus čas za cestu. Pobyt u porodu má neplacený, ale nárok na volno má. Ale spousta zaměstnavatelů to odškrne jako návštěvu lékaře a dá to proplatit. To ať se spíš zeptá v práci, jak se to u nich řeší.

betelgeuzz
23. srp 2018

@jaaaninda teda myslela jsem paragraf ve smyslu OČR. Jestli myslíš paragraf, jako volno ze zákona, tak to má na přítomnost u porodu a je to neplacené.

lenoulinkaa
23. srp 2018

@betelgeuzz jenže ne každý je tak vstřícný. Uz jsem měla, ze chtěl platit cestu tam. Být u a ještě cestu z porodnice domů. Celé dva dny mít zaplacené.

martaskaaa
autor
23. srp 2018

@betelgeuzz ja mu reknu, at se zeptá v praci sefa nebo účetní radši.. vsude to asi funguje v praxi jinak

betelgeuzz
23. srp 2018

@lenoulinkaa nechápu, jako zaměstnanec že to chtěl?

lenoulinkaa
23. srp 2018

@betelgeuzz no jasně, oni mají občas pozadavky, že se nestačím divit.

betelgeuzz
23. srp 2018

@lenoulinkaa nojo, lidi jsou různí. Já píšu, na co je ze zákona nárok. POkud zaměstnavatel někde poskytne něco navíc, je samozřejmě na jeho vůli.

lenoulinkaa
23. srp 2018

@betelgeuzz právě protože, vím jak to je s narokem. Cítění s nimi mám, ale nic se nemá přehánět 🙂

bartakova_veronika
23. srp 2018

když odejde z práce měl by dostat v porodnici potvrzení pro zaměstnavatele, tak jako běžně když jde k lékaři ... já měla tedy plánovaný císařský řez tak ten den prostě manžel do práce nešel ... no nakonec jsem šla o den dříve takže si musel vzít dovolenou, protože druhý den byl celý den u mě v porodnici a když už měl nahlášeno porod tak do práce nešel 🙂 sice v práci říkali ať si to nechá potvrdit, že byl u porodu ale nedokázal jim vysvětlit, že jsem nakonec rodila o den dříve takže to sice donesl ale stejně to nakonec nepotřeboval :D neboť vždy píše lékař ten den kdy se rodí 🙂

bartakova_veronika
23. srp 2018

jinak ten den kdy jsem šla císařem už byl dávno z práce doma, takže na ten den nic nepotřeboval, ale chtěl stejně zůstat druhý den doma, takže si zařídil dovolenou, protože to už neměl co si nechat potvrdit 🙂 takže byl celý den alespoň s námi ... no i když spíš semnou, malou jsme u sebe pořád neměli .. byla ještě na JIPce 🙂

kristyn.g
23. srp 2018

no já jsem na to zvědavá, můj muž je tramvaják, nevím jak se to řeší když bude třeba teprve na začátku směny, jestli ho vystřídají nebo jak..

dendulevrtule
23. srp 2018

Jak pise hned @lenoulinkaa a jeste bych doplnila ze ucast na porodu je jen na zaměstnavateli, protože je tam dodatek pokud tomu nebrani závazně provozni důvody. Muj manžel diky tomuto dovetku u porodu nebyl. Nepustili ho. Zalezi na zaměstnavateli.